Mass Effect

Comics recenze

Hej, konečně i u nás máme komiks ze světa herní série Mass Effect! Že nevíte o co jde?  Nevadí! Já to také nevěděl! Měl jsem za to, že to je vlastně taková nějaká střílečka jako Halo. Sakra, já ani netušil na jakouže platformu vlastně vyšla! Ale vzal jsem rozum do hrsti a řekl si, že k seznámení s tímto světem bude komiks to pravé médium. Jak tedy vypadá Mass Effect pohledem nepolíbeného laika?

Je to divočina přátelé! Abychom ale moc nepředbíhali, trochu vás zasvětím do děje: Společnost Andromeda Initiative se chce vydat kolonizovat novou galaxii Andromedy. Jediný, kdo je tam může dovést je geniální matematik Shio´leth Vas Novarra, který se ale ztratí. Po jeho stopě se vydávají Turian Tyran Kandros a obtloustlá Luna Shanksová. Aby to nebylo tak nudné, jde po nich ještě jeden vyšinutý zabiják.

Jak jsem již předeslal, o Mass Effectu nevím ani popel, ale ani takovému Cavemanovi jako jsem já neuniklo velkolepé představení titulu Mass Effect: Andromeda. Na jednu otázku vám tudíž můžu s klidným srdcem odpovědět již nyní: Všechno dobře dopadne! Pokud si ale chcete odnést z tohoto komiksu jakýsi vhled do děje či přilákání nových fanoušků do rozjetého vlaku Mass effectí série, jste na špatné adrese. Autoři se totiž s námi nepářou a očekávají základní znalosti herního světa. Můžete sice namítat, že v komiksech ze světa Star Wars se také stále dokola nevysvětluje, kdo že to je ten Sith a Jedi a Jabba Hutt. Nicméně universum Star Wars má několikanásobně větší fanouškovskou základnu a bazální přehled má (skoro) každý. Tady mi kupříkladu chyběla úvod vysvětlující kdo je to Geth, Turian atd. atd. Na druhou stranu chápu, že u desáté komiksové série ze světa Mass effectu se předpokládá, že o tom něco víte. Je to škoda, takhle je komiks určen zejména pro hráče Mass effect. Ale netruchlete, nějaký ten  effect zbyl i na nás ostatní.

Ona ta neznalost postav, ras a vztahů při čtení ME: Odhalení v podstatě nevadí. Zůstane vám totiž krátký sci-fi příběh, ve kterém najdete všechno: Mimozemšťany, androidy i vraždící roboty. Nejedná se o nikterak složitou zápletku, nesourodá dvojice hlavních hrdinů prostě putuje podle stop až ke svému cíli, zatímco jim na paty šlape magor, jehož záměry jsou "tajemné" :)

Tempo vyprávění je silně kolísavé, od rozvleklých ukecaných pasáží v prvním sešitě po (místy) rychlou akci. Občas se objeví postava, kterou znají pouze hráči/čtenáři všech těch ostatních Mass effectích komiksů a knih (nehodící si odmyslete). Jednání Luny Obtloustlé z ní dělá postavu, kterou hned po prvním setkání nebudete mít rádi. A když vám konečně k srdci trochu přiroste hlavní ET hrdina, jste na konci knihy... 

Kresebně je to podobné: Digitálního coloringu na rozdávání s přehnanou péčí o stínování dělají z Mass Effectu tuctovou záležitost, která vás nikterak blíže neosloví. Mezi panely se toho často odehrává víc než je zdrávo, což má v konečném důsledku rušivý vliv na čtení a zbytečně to tak tříští pozornost. Akční sekvence díky tomu vypadají nepřehledně a párkrát jsem se zamyslel nad tím, jestli jsou u Dark Horse opravdu takoví škrti, že autorům nepovolili stránku navíc aby děj dával trochu větší smysl.

Mass Effect: Odhalení je komiks primárně určený fanouškům herní série. Na jednu stranu chápu, že zde nebyla snaha o nalákání nových čtenářů a fanů, na druhou stranu je mi to líto. Takhle se vám do rukou dostane příběh, jehož rozuzlení sice již předem znáte, ale který vás na nějaký čas pobaví.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

 

Mass Effect: Odhalení (Mass Effect: Discovery)

Jeremy Barlow, John Dombrow, Gabriel Guzman

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2/2018

Překlad: Zuzana Komprdová

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 104

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři