O krok před peklem

recenze

13 je prý nešťastné číslo. A přesně pořadové číslo 13. nese nových 13.(!!) povídek v antalogii O krok před peklem. Je to i pro tuhle originální českou sérii nešťastné?

Po ukončení první série dvanáctou knihou s podtitulem Poslední stádium snad všichni pravověrní fanoušci Kladiva na čaroděje čekali, jaké se chystá pokračování (recenze tady). No a Jiří Pavlovský, jako otec celé série, vytvořil s pomocí ostatních povídkovou sbírku O krok před peklem, která vyšla pod hlavičkou nakladatelství Epocha. Všichni - Štěpán Kopřiva, Jakub Mařík, Darek Šmíd, Karel Doležal, Markéta Klobasová, Martin Patyok, Dušan D. Fabian, Jana Jůzlová, Martin Darion Antonín, Jan Hlávka, Ondřej S. Nečas přispěli jedním dílkem a sám mistr Pavlovský pak dokonce dvěma kousky ze světa Kladiva. Jak se nám ten pomyslný koláč povedl?

 

Kladivo co?

Pokud náhodou neznáte českou urban fantasy sérii Kladivo na čaroděje, pak vězte, že se jedná o originální projekt, za kterým stojí Jiří Pavlovský (taková geekovská verze renesančního člověka). Nesourodá parta hlavních hrdinů – Felix Jonáš, bývalý vyšetřovatel Vatikánské vyšetřovací komise (aka moderní inkvizice), který se musel schovat pro svou smlouvu s démonem a teď se chtě nechtě vrací na scénu. Kladie Doskočilová – femme (ale už ne tolik fatale) celého týmu, telepatka s depresivními sklony a láskou k alhokolu. Vincenc – Chuck Norris české magické scény, co nezničí jako by nebylo, přesto ale vlastně dobrák, na které se ale spoléhat moc nechcete. Jo a skalní fanoušek Kabátů… a rvaček. Walter – nekrofilní nekromant, libující si v luxusu (což se ostatně jasně odráží v jeho životě na Olšanských hřbitovech ne?). No a tihle čtyři řeší různé případy magické podstaty a zároveň se snaží vyhnout všem větším hráčům na trhu – démonům, VVK, Sedmičce čarodějů a dalším. A přitom se ideálně maximálně napakovat. Odkazy na všechny možné popkultury, televizní a literární díla zaručeny! Všechny příběhy se odehrávají v Praze a okolí, případně výjimečně jeden u našich bratrů na Slovensku a sem tam okolo. To je ve zkratce série Kladivo na čaroděje, pokud jí neznáte.

Zpátky ke sbírce

 

13 povídek antalogie vás zavede na různá místa, ale každý fanoušek série si přijde na své. Stále se točíme kolem party Felixe Jonáše. Stále zde srší nekorektní humor, popkulturní odkazy, akce i emoce. Postupně narazíte snad na všechny staré známé a podíváte se nejen do přítomnosti, ale i do minulosti a zjistíte tak nejednu zajímavost ze života postav. Každá z povídek je jiná a jak už tomu bývá, každá má jinou kvalitu a jinak každému čtenáři sedne. Každopádně Felixův i Esteřin „origin“ jsou parádní, stejně tak hned první povídka a postava Velikonočního vajíčka – boží! V ostatních povídkách vás autoři protáhnou V honbě za magickými bizardnostmi Prahou, Brnem, ale i za hranice do sousedního Německa na sraz nekromantů (odborník Walter zdraví) a dokonce i za hranice všednosti a reality - slyšeli jste o obráceném vesmíru? Pavlovskému se již v prvním díle série povedlo vytvořit charaktery tak rozdílné a šílené, až jsou zcela uvěřitelné – vždyť takového Vincence potkáte na každém druhém kroku, o histericko-maniodepresivní Klaudii ani nemluvě. Mix jejich vlastností (převážně negativních) dělá z téhle party výborné čtivo se širokým obsahem možností kam je umístit a co z nich vytvořit. A přesně to ostatní udělali, a to jak v celé sérii, tak i v této antalogii.

Každý z autorů přistupuje ke Kladivu po svém se svým nezaměnitelným stylem. Budete tak svědky bourání, mlácení, ničení, rvaček, démonů, mrtvých i nemrtvých, prostě všeho na co jste zvyklí v perfektním koktejlu, který je důstojným zakončením jedné éry.

Antalogie O krok před peklem patří k tomu nejlepšímu, co si můžete přečíst nejen v rámci Kladivářské série, ale i v rámci české fantastické scény. Ano, pokud vás svět české magie nezaujal dřív, tahle kniha vám moc nepomůže a váš názor nezmění, protože se jedná (naštěstí) stále o to samé, ale pokud vás jednou chytne, zhltnete všechny stránky za pár dní. Jako u každé povídkové knihy, i tady můžete narazit na jistou nevyváženost. Nějak nevím, jestli je to dáno opravdu rozdílnou kvalitou povídek nebo spíš rozdílným stylem a čtivostí jednotlivých kusů. Někdy budete skákat nadšením do stropu a valit oči, co to zase kdo vymyslel, někdy budete jen těžko dočítat jednu z povídek (ze které ale bude někdo jiný nadšený).

Takže shrnutí? Skvělá kniha, kterou si musíte přečíst, pokud máte rádi Kladivo na čaroděje jako my. Každý si v ní najde svůj pomyslný šálek kávy (čaje, kakaa, vína…) a rozhodně nebudete litovat. Zároveň pokud sérii zatím neznáte (viz okénko výše), může pro vás být kniha zdařilým a vhodným vstupem do světa magie, na kterém poznáte, zda vám sedne či ne. Česká fantastická scéna se představuje v parádní formě, až přemýšlíte, na čem ujíždí, že tohle dokázala vymyslet!

 

P. S. Na Světě knihy 2018 se můžeme těšit na informace ohledně 2. série Kladiva (vždyť poslední díl skončil tak otevřeně!).

 

Koupit přímu u Epochy!

 

Kladivo na čaroděje: O krok před peklem

Jiří Pavlovský jako editor (a Štěpán Kopřiva, Jakub Mařík, Darek Šmíd, Karel Doležal, Markéta Klobasová, Martin Patyok, Dušan D. Fabian, Jana Jůzlová, Martin Darion Antonín, Jan Hlávka, Ondřej S. Nečas)

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2018 

Počet stran: 488 stran

Formát: pevná vazba s přebalem, 121x190

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři