Pandořina hvězda: Invaze

recenze

Mistr opulentních románů, Peter F. Hamilton, přichází s druhým dílem série Společenství. Pandořina hvězda: Invaze je  sice o téměř devadesát stran kratší něžli první díl, nicméně osekání děje nečekejte. Stále nás čeká hutné a výživné sci-fi!

Na konci prvního dílu s podtitulem Bariéra došlo ke zrušení silového pole kolem jedné z hvězd známých jako Dysonův pár (odkaz na recenzi máte zde). Mimozemská civilizace uzavřená v hvězdné soustavě Dysonova páru, okamžitě vyráží na svou dobyvačnou expanzi volným vesmírem. Společenství, které si užívá staletí míru, je tak vystaveno na pospas mimozemšťanovi, který prostě nepřipouští koexistenci dvou živých forem vedle sebe. Válka o budoucnost lidstva tak může začít.

Hrubý nástin děje sice může znít trochu pompézně, nicméně přesně vystihuje podstatu věci. Pandořina hvězda: Invaze je druhým dílem ze čtyř a pokud čekáte akcí nabitou knihu, musím vás zarazit. Autor ani zde neupouští ze své záliby v zevrubných popisech osudů všech zúčastněných: Nabízí nám rovnou osm dějových linií, které budeme v Invazi sledovat a každé z nich věnuje dostatečnou péči. Mohu vás ale ubezpečit, že na první pohled nesmyslné odbíhání od tématu k tématu, kteréžto může odradit nejednoho čtenáře prvního dílu, se nekoná. Představuje se nám totiž nový element, který ve výsledku spojí všechny osudy našich  hrdinů dohromady. Hora jitřního světla.

Hora jitřního světla je mimozemšťan původně uzavřený v bariéře u Dysonova páru. Ano, je to jeden mimozemšťan, který se rozhodl vyhladit lidstvo a obsadit všechny planety Společenství, aby si zajistil poklidný růst a rozšiřování sebe sama. Zde nechci moc prozradit. Jen napíši, že Peteru F. Hamiltonovi se povedlo vykreslit mimozemskou entitu naprosto dokonale. Nespokojil se pouze se zelenými mužíčky, nýbrž vytvořil tvora, který je pro nás na jednu stranu nepochopitelný, na tu druhou má jeho chování naprosto racionální kořeny, což mu jen dodává na důvěryhodnosti.

Nicméně konfrontace mezi lidmi a mimozemšťanem není tím hlavním tahákem celé knihy. Hora jitřního světla a jeho první výsadky sice přidávají tak potřebnou akci a kadenci, nicméně je to boj uvnitř Společenství, který pro mě činí Invazi tak přitažlivou. Na pozadí neodkladně se blížící války totiž operuje ve Společenství někdo třetí, skrytý nepřítel. A jsou to právě drobné náznaky, díky kterým mě dokázal autor udržet u knihy i dlouho po půlnoci. Slovy klasika: "Je něco shnilého v království Dánském." Na odhalení všech karet, které v ruce třímá autor, si ale budeme muset ještě počkat. 

Pandořina hvězda: Invaze je dalším skvělý počinem Petera F. Hamiltona. Přestože kniha působí "jen" jako intermezzo před velkolepým finále (které na sebe nenechá dlouho čekat), jedná se o kvalitní, velkoobjemovou sci-fi, kde budete na jedné straně zkoumat vesmírné dálavy a na straně druhé plout na voru po neznámém oceánu. Prostoru pro tak různorodé příběhy má Hamilton více než dost. A co je ještě důležitější, vypravěčský talent mu rozhodně nechybí.

KOUPIT INVAZI V ARKHAMU

Pandořina hvězda: Invaze (Sága Společenství 2)

Peter F. Hamilton

Nakladatelství: Planeta9

Rok vydání: 2019

Překlad: Petr Kotrle

Formát: 195 x 130 mm

Počet stran: 590

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Kam dál?

recenze

Pandořina hvězda: Bariéra

Partneři