V roce 2019 jsme dostali hlavně skvělý Root. Co si pro nás ale Fox in the Box chystá v roce 2020?
Vydavatelství Fox in the Box rozhodně svou velikostí nepatří k největším na trhu, ale svou velikost kompenzuje svými hrami. Ty jsou totiž mnohdy skutečně velké. Nějak nechápu, jak to David Hanáček, který za vydavatelstvím stojí, dělá, ale s neskutečnou vervou se pouští do opravdu velkých, zajímavých a netradičních deskoherních projektů, které by u nás asi nikdy normálně nevyšly. Pod znakem liščího ocasu vycházejí hry, které se dají lehce označit jako tituly pro fajnšmekry a experty. Osobně mi většinou trvá dlouho (hodně dlouho) se do hry dostat, rozehrát jí a ještě déle než k ní někoho přemluvím, ať už se jedná o tvorbu života v sérii Bios, hrátky na renesanční bankéře v Pax Rennaisance nebo tvrdé soupeření o místo k životu v Greenlandu a Neanderthalu. A stejně se na každý nový titul neskutečně těším a netrpělivě vyhlížím každý další liščí projekt. Rok 2020 je sice teprve na svém začátku, ale už jsme dostali válečný Pád nebes původně od GMT, a i když by to klidně mohlo stačit, je to spíš jen taková předehra k věcem dalším. Takže co se nám nově chystá v češtině na stoly?
V první řadě je třeba říct, že stále probíhá předobjednávka na Pax Emancipation (zde) a zbývá už jen 35 kusů do výroby této hry, jejímž tématem je boj proti otroctví. A teď dále.
Pax Pamir
Koho by napadlo, že se někdy na stole utkáme o nadvládu nad Afghánistánem v 19. století. Pax Pamir je velmi dobře hodnocená kartami řízená hra, která si relativně nedávno prošla kickstarterem (už podruhé), a která hráče vtělí do vůdců jednotlivých místních klanů, které se snaží různě získat vliv a převahu v zemi ve velmi chaotickém období. Ve hře na vás čeká válčení, politika, zákulisní intriky, rychlá změna taktiky, využívání situace – to vše na reálných základech, situacích a skutečně žijících osobách. Za hrou stojí Cole Wehrle, který se u nás ve známost dostal v loňském roce díky Rootu (recenze zde) a trochu opomíjené, ale minimálně stejně dobré hře John Company. Pax Pamir tak snad ani nemůže být špatným titulem. Navíc hra v češtině vyjde ve stejné verzi, jako byla na kickstarteru a tedy s nádhernou úpravou komponent.
Předobjednávka a více info zde!
Pád nebes: Ariovistus
Pád nebes se ještě nestihl ani pořádně ohřát na stole, Ceaser ještě ani nestihl dobýt Gálii (případně mu v tom galské kmeny nestačili zabránit) a už tu máme oznámené rozšíření. Ariovistus byl germánský vůdce Svébů, který si svým rozpínavým počínáním a výboji proti sobě postavil Galy a byl nakonec byl poražen samotným Juliem Ceaserem. A právě díky této malé historické vsuvce byste si měli udělat velmi hrubou základní představu o rozšíření – ano, skutečně dostanete možnost hrát za Germány, kteří jsou v základu pouze hrou řízená frakce (a Arverni zaujmou jejich „automatické místo“). Expanze přináší kromě staronové frakce i nové hratelné scénáře a k nim příslušné karty událostí, nové žetony a také vůdce kmene Haeduů. Dokážete udělat Gálii germánskou?
Více info včetně fotek na BGG zde.
Churchill
U GMT chvíli zůstaneme, ale od rozšíření se přesuneme k něčemu většímu. O hodně většímu. Že David není žádný troškař, jsme se už několikrát přesvědčili, ale tohle předčilo očekávání mnoha hráčů. V češtině vyjde politická kooperativně kompetitivní (je to trochu kostrbaté, že ano?) hra pro 1-3 hráče s názvem Churchill. A o co jde? Každý hráč dostane na starost jednu spojeneckou stranu ve snaze porazit zlovolná vojska nacistického Německa za 2. světové války. Strany sice musí postupovat společně, jinak nebude Osa nikdy zničena, zároveň ale může vyhrát jen jeden, kterýžto aspekt kopíruje tvrdá a náročná vyjednávání na válečných konferencích spojeneckých stran od roku 1943 dále, kdy platilo všichni proti Německu, ale pozor i na vlastní spojence. Po válce totiž nic nebude jako dřív a všichni chtějí získat co nejvíc. V každém kole hráči pomocí svých karet a týmu vyjednávačů řeší složité válečné otázky všeho druhu a hra je tedy velmi komunikační a s velkou mírou interakce mezi hráči. Podle posledních informací bychom se mohli dočkat ještě letos před Vánoci.
Watergate
Watergate – aféra, která pohnula nejen USA a donutila k rezignaci prezidenta Nixona, ale také aféra o které většina lidí někdy slyšela (a za celým odhalením stál Forrest Gump, jasné?). Dobře, tak krátké historické okénko. V roce 1972 poslal republikánský prezident Nixon své pracovníky do demokratického komplexu Watergate, aby zde umístili odposlechy a získali tak informace o soupeři. Bohužel pro prezidenta byla celá kauza novináři postupně odhalena a rozpletena a Nixon byl nakonec nucen v roce 1974 rezignovat. Jednalo se o jednu z největších afér v dějinách USA. A právě o tom je hra Watergate pro dva hráče. Jak vás asi napadlo, jeden hráč se ujme role novinářů a snaží se získat důkazy proti prezidentovi a donutit ho k odstoupení, druhá strana se snaží tuto snahu zmařit a prezidenta udržet u moci. Hra přistála na trhu tak trochu bez povšimnutí, ale během krátkého okamžiku se z ní stal hit. Hra těží ze zajímavého tématu, zajímavých mechanismů, rozdílných cest k vítězství a v každé partii skvělou vyrovnaností a napětím až do konce a je jen dobře, že se jí dočkáme v češtině.
Neanderthal (2. edice, reprint)
Neanderthal není zrovna novinkou, ale česká 1. edice (mimochodem s nádhernou krabičkou s ilustrací Z. Buriana) je delší dobu vyprodaná a nedostupná, její cena se šplhá vysoko, a proto byly vyslyšeny prosby hráčů. Hra bude vycházet z anglické druhé edice, jinak se jedná stále o stejné soupeření 3 různých druhů – neandertálců, kromaňonců a archaiků ve snaze přežít a rozšířit svůj kmen. Pokud by vám nevyhovoval počet tří hráčů, mohu doporučit podobnou hru Greenland taktéž od P. Eklunda a Fox in the Box., která se dá hrát až ve čtyřech a sdílí podobné mechanismy. Velkou změnou oproti původnímu českému vydání bude pravděpodobně upgrade komponent na KS verzi.
Bios Origins
V zakončení trilogie Bios jsme všichni doufali a očekávali jeho oznámení. Po Genesis a Megafauně se přesouváme do doby zhruba 200 000 let př. n. l. a budeme šířit lidské civilizace a rozvíjet je. Ano, jedná se o variantu na civilizační hru. Hra je v jádru engine building, který nabízí velké množství možností rozvoje a akcí a osobně se na ní těším víc než na cokoliv jiného od lišky (pro sérii Bios mám slabost). Dobrou zprávou je, že hra vyjde se stejnými komponenty jako KS verze.
Aby toho nebylo málo, tak ještě pár informací jednou větou:
- Druhé rozšíření k Rootu liška vydat chce a záleží pouze na původním vydavateli, kdy se ho dočkáme.
- Další hrou, po které liška hodně pokukuje, je asymetrická hra Vast ve své druhé inkarnaci.
- Stejně tak je pravděpodobné i vydání nové hry autora Rootu s názvem Oath, tedy hry která si nedávno úspěšně prošla kickstarterem.
- Samozřejmě nezapomínejme ani na KS projekty High Frontier a Succesors, které byly zafinancovány a obě letos vyjdou.
Více se vždy můžete dozvědět na nových stránkách Fox in the Box!
Autor: Adam Vondra Vondris