FYFT - švédský stůl, ze kterého si vybíráte své ho

Hry zajímavosti

Někdy zapomínáme, jak důležité je umět si hrát. FYFT vám to rád připomene. V pražské prodejně v ulici Osadní, na Praze 7, nabídne širokou paletu hobby aktivit. Od Rubikovy kostky přes kendamu až po wargaming.

Volný čas je pro mnohé z nás svatý. Proč ho tedy nevyužít tak, abychom si ho užili naplno a ještě se třeba něčemu bezděčně přiučili? FYFT se specializuje na hobby předměty, které jsou právě určeny pro volný čas (odtud ta zkratka – Fill Your Free Time). Pokud ale čekáte prostý obchod s deskovkami, hračkářství nebo jinou samoobsluhu, tak to vás zklameme a můžete tuhle stránku rovnou zavřít. 

Tzv. “FYFŤáci” jsou lidi, kteří žijí svými koníčky a každý se zaměřuje trochu jiným směrem. Jedna věc je ale spojuje – předávání filozofie volného času druhým. Ve FYFTu se nevěnují jen tak nějakým aktivitám, vše má hlubší význam. Záleží jim na tom, aby to, co děláme, přinášelo do života pozitivní emoce, spojovalo nás s přáteli, budovalo charakter, odhodlanost a pevnou vůli. Mohli bychom i říci, že nás tyto aktivity vedou vstříc osobnímu rozvoji. Proto se jich nebojte na cokoli zeptat!

Při vstupu do FYFTu uvidíte mnoho věcí, mezi které klasicky patří Rubikovy kostky, yoya, kendamy, deskové hry, disky pro Discgolf, batohy, ale i miniatury nebo hry na hrdiny (D&D). To by ale bylo hodně slabé, kdyby nabízeli jenom jakési produkty. U sebe na Praze 7 (a nejen tam) organizují a sponzorují soutěže, pravidelné srazy, workshopy a přes domluvu poskytují prostor pro akce a setkávání různých komunit.

 

Ve FYFTu každého něco osloví. Však se přesvědčte sami.

 

Jako menší bonus se nám podařilo položit pár otázek majiteli FYFTu Petru Odehnalovi, takže pokud se chcete dozvědět něco víc, směle do toho! 

 

Zvolili jste název FYFT neboli Fill Your Free Time - jak tento název vznikl?

Úplně na začátku jsme byli Yoyomania, obchod Brněnské yoyo komunity. Organizovali jsme tábory, příměšťáky, vystupovali jsme různě po školách i v obchoďácích. Jak už název napovídal, byli jsme zaměřeni jenom na yoyo. V roce 2015 yoyo-boom trochu opadl, pak jsem odjel do Kalifornie, kde jsem chtěl vždycky žít, ale vrátil jsem se s tím, že to tady to podnikání v Česku pořádně nakopnu. A tím, že už se na Yoyomanii přidávalo postupně frisbee, kendamy, nějaký základ pro cardistry a přidávaly se Rubikovy kostky, tak bylo potřeba vše změnit, protože už se tím tvořil jiný koncept a k Yoyomanii se to nehodilo. Říkal jsem to tehdy kámošovi a ten vyloženě řekl, že ví, jak se to bude jmenovat - a to FYFTW (Fill Your Free Time Wisely). To “W” se odebralo, jednak je to komplikované a taky jsme nechtěli být ti, kdo říkají co je “Wisely”, tedy moudrá výplň času, protože pro každého je to něco jiného. 

 

Prezentujete se jako tým fandů a nadšenců, kdo tedy za celým projektem stojí?

Stojím za tím od začátku já a moji přátelé, protože Tondu jsem poznal přes Yoyo. Od té doby spolu spolupracujeme. Martina jsem poznal přes školu. Dejfa přes Cardistry, Evču společně s Martinem, Davida (Dorreaha) přes podcast Rohaté Kostky, Sonyho přes deskovky v Mystice. Takže bych řekl, že to táhnu s kamarády, které jsem postupně potkával přes různé své koníčky.  

 

Píšete, že organizujete a podporujete hraní? Máte tedy hernu na nějaká pravidelná setkávání? Wargammingové turnaje? A co třeba karetní hry jako MtG nebo Pokémon?

Eventy za část minulého roku a roku 2021 jsou utnutý, ale snažíme se. Pobočku v Praze máme čerstvě, takže jsme neměli moc možnost se projevit. Nicméně za rok 2019 jsme měli celkem 7 akcí a minulý rok jsme stihli celkem 13 akcí. Chtěli jsme udělat akci s pravidelným hraním, ale zatím nic takového ještě nemáme, protože nám to zatrhla pandemická situace. Měli jsme to ale v plánu, třeba pravidelné čtvrteční akce, na které máme prostor, pár jsme jich stihli, ale kvůli situaci jsme je museli zase zrušit. Pak jsme se chtěli soustředit i na ty víkendové akce, které by byly více připravené, a dalo by se na nich více vyblbnout. I když to prozatím nevypadá, tak je ale i přesto chystáme, až se celá situace uvolní.

 

Jak organizujete podporu mimo váš obchod a hernu?

Prvně chci říct, že k lidem přistupujeme transparentně a nabízíme věci, který jsou někdy okrajový. Produkty dokážeme upřímně popsat a říct, co je lepší a co ne. Už to bych řekl, že je jistá forma podpory. Snažíme se nabídnout to, co sami považujeme za dobrý. Komunity, kterým se věnujeme, jsou dost malé, teda až na ten deskoherní svět, který je dost roztříštěnej.  Dáváme ale performerům z různých komunit, kteří jsou dobří ve svém koníčku, prostor na našem YouTubu. Natočíme s nimi pár videí o daném hobby nebo i rozhovor o jejich cestě. Pak organizujeme Kendama tým a sponzorujeme hráče - tzv. FYFT Talenty, kteří postupně přibývají.

 

A jaké máte plány do budoucna? Expanze? Vydavatelská aktivita? 

Expanze? Možná. Máme dost unikátní věci i na český trh. V rámci globalizace nám nedělá problém angličtina, takže se časem uvidí. Stejně tak je možná i vydavatelská aktivita. ČR je dost malá a vydává se tu hodně her. FYFT se zabývá výplní volného času a lidé v rámci toho okruhu mají často podobné zájmy. Zároveň víme, že schopnost “něco umět” je dost přenositelná. Když někdo umí přemýšlet na deskoherním poli, tak pravděpodobně mu půjde i dobře hrát na klavír a pak třeba i lépe yoyovat. Na webu a Instagramu se nám tvoří komunita, která má právě přenositelné i ty zájmy. Baví je yoyo, kendama, a pak třeba zkusí Warhammer, což by třeba na první dobrou nečekali, že je baví hrát. Vydavatelská aktivita nemusí být tedy jenom deskoherní. Už vlastníme 3D tiskárnu a můžeme rozjet něco na ní. Přemýšleli jsme nad kartama, máme vlastní yoyo… není to ještě úplně promyšlený. Uvidíme letos.

 

A co třeba vy a Kickstarter? Nepřemýšleli jste o větším rozšíření exkluzivního sortimentu z této platformy?

Z kickstarteru máme strašně moc objednaných her, jenom tituly mívají klidně roční zpoždění. Není to úplně jednoduchá platforma. Každá věc funguje trochu jinak a není pak jednoduché s nima pracovat. Navíc tím, že je to objednané dopředu a nikdo tu hru nehrál, tak je těžké říct, jak dobrá bude a jaký bude zájem. Nezávisle na tom, jestli ten vydavatel udělal něco předtím. I tak to máme poměrně dost rozjeté a má nám přijít ještě hodně věcí. 

 

Možná trochu specifická otázka - všichni víme, že český trh je poměrně dost zvláštní. Jak moc je těžké se na něm prosadit a získat si oblibu mezi hráči?

Nevím moc jak na to odpovědět. Mně ten trh zvláštní nepřijde. Dá se říct, že všechno je těžký. Kdyby to bylo lehký nebo zadarmo, tak už je to dávno obsazené. Získat si oblibu mezi hráči se nám daří díky budování zájemců a příznivců FYFTu, kteří chápou myšlenku prožívání volného času a dobrovolně ji sdílí sami dál. Někdo i na základě námi nabízeného sortimentu pochopí, o co nám jde a dává mu to smysl. Pochopí myšlenku, o jejíž praxi se snažíme a ta se pak projevuje do všech aktivit, které děláme - tedy žít život na maximum, nepromrhat ho. Je to sice asi klišé, ale tak to prostě je. Když je jeden člověk v něčem dobrej, tak k tomu pravděpodobně přitáhne i další dobrý lidi. Když je člověk dobrej a má přesah, tak může pomoci ostatním už jen tím, že je v tom prostě dobrej. Abychom si získali oblibu hráčů, profíků, dobrý lidí, tak musíme být sami dobří a dělat věci správě. Pokud bychom tam měli chybu za chybou, a lidi by ji viděli, tak je snadné od nás upustit. Zároveň je třeba pořád růst, neustále se zlepšovat, neusnout na vavřínech, pilovat malé chybky a neustále se učit. Nespokojit se se statutem quo. Zlepšujeme systémy, kvalitu, content. Nejsme nikdy na 100% spokojeni s výsledkem, pořád je co zlepšovat. Myslím si, že když jsme právě v něčem dobří, tak to hráči ocení. Pravda, když jsme v něčem ještě na začátku, tak to ještě není vidět, což je ale otázka času, než se v tom zaučíme. Takže ano, je to těžké. Je to neustálá práce, ale pokud se to dělá správně, plynou z toho dobré výsledky.

 

Za rozhovor moc děkujeme a určitě se sejdeme na nějaké deskoherní akci v roce 2021.

 

Ve FYFTu každého něco osloví. Však se přesvědčte sami.

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři