Hraní v předaleké galaxii

Hry zajímavosti

Každá správná a úspěšná značka potřebuje doprovodné produkty a u Star Wars tomu není jinak samozřejmě. Zajímalo vás někdy jaké by to bylo, kdyby se střetl Han Solo a Luke s Darth Maulem a droidy? Nebo jaké je to zažít strach z odhalení základny rebelů? Nebo naopak zničení toho doupěte nezměrnou silou impéria? Díky stolním hrám máte možnost - a že je z čeho vybírat, podívejte se sami!

V předaleké galaxii…. Star Wars, celosvětový fenomén, který svou cestu započal již v roce 1976, ale přesto ani dnes neztratil absolutně nic ze své popularity, ba naopak má stále větší základnu fanoušků. A jak by také ne, když George Lucas vytvořil skvěle fungující vesmír se stovkami postav, pohlcujícím příběhem a pestrým prostředím. Za dobu své existence vzniklo kromě filmů i obrovské množství knih, komiksů, figurek a v neposlední řadě i stolních her (a většinu z nich u nás vydává Blackfire) – a my se dnes společně podíváme na ty, které u nás vyšly v české lokalizaci! (a nebojte, příště vám přineseme i přehled zbytku, který vyšel jen v cizojazyčné verzi)

Dobble: Star Wars

Začneme něčím naprosto jednoduchým a banálním. Reinkarnace populární postřehové hry, kterou si zahrajete jak s dětmi libovolného věku, tak na párty po požití jistého nemalého množství omamujících prostředků v tekuté formě. Zábava pro 2-8 hráčů na rychlých 15 minut.

Mrkněte na stránky Blackfiru!

Carcassonne: Star Wars

Další z reinkarnací slavné značky převedené do předaleké galexie. Vaši meeplové polepení obrázky slavných postav tentokrát obsazují planety, mlhoviny a vlastně vše co je ve vesmíru dostupné. Novinkou je soubojový systém, kdy se můžete s protihráči „poprat“ o jednotlivé planety. Hra je víc než kdy dřív vhodná i pro dva hráče. Pokud náhodou Carcassonne neznáte, vězte, že se jedná o herní klasiku, kde umisťujete čtvercové dílky mapy, pokládáte na ně své meeply a získáváte body. Hra je určená pro 2-5 hráčů a klasická herní doba se pohybuje okolo 45 minut. U nás vydává firma Mindok a dokonce už vyšlo, dle tradice této hry (kdo zná, pochopí) i první rozšíření, přinášející Kylo Rena.

Mrkněte na stránky Mindoku!

Star Wars: Impérium vs. rebelové

Zde se již dostáváme k první složitější a k tomu karetní hře. V malé krabičce a za jednoduchými pravidly se skrývá poměrně komplexní hra pro dva hráče. Jeden logicky hraje za Impérium a snaží se udržet silnou temnou stranu a druhý ze rebely a snaží se impérium svrhnout (to budete v tomto článku slyšet poměrně často). Karty využívají filmové fotografie a vy tak máte možnost skutečně nasát atmosféru původních Lucasových filmů. Ať už postavíte Luka Skywalkera nebo Hana na straně jedné nebo Vadera na straně druhé, jistě si hru užije každý fanoušek univerza. Výhodou je, že nemusíte kupovat žádná rozšíření a máte kompletní karetní převahovku v jednom balení.

Mrkněte na stránky Blackfiru!

Star Wars Rebelie

Zde se už dostáváme k prakticky nejtěžšímu kalibru (chápejte, kalibr velikosti Hvězda smrti). Rebelie je hra pro 2-4 hráče (ovšem častý názor je, že je prostě jen pro 2). Impérium se snaží najít rebely a rebelové svrhnout impérium (já vám to říkal) a k tomu využívají jak známé hrdiny a padouchy, tak desítky skvěle vypadajících miniatur, tematických karet a celkově vlastně všeho, co si lze představit – to vše na krásně zpracované mapě galaxie s vyvedenými všemi více či méně známými planetami. Těžko se slovy popisuje, o jak velkolepou záležitost se jedná, tohle prostě musíte vidět a vyzkoušet. Ten pocit, když se vám pod rukama hemží desítky x-wingů, y-wingů, křižníků, hrdinů, tie-fighterů, hvězd smrti a nakonec i samotného Imperátora je prostě úžasný. Samozřejmě se připravte na dlouho herní dobu, která se lehce vyhoupne na 3-4 hodiny. Odměnou za to vám ale bude skvělý zážitek ze skvělé hry!

Mrkněte na stránky Blackfiru!

Star Wars: Destiny

Zatím poslední hra, která u nás ze světa Star Wars vyšla. Jedná se o karetně-kostkovou hru. Zní vám to překvapivě? Ve hře si každý z hráčů vytvoří ze svých karet herní balíček (jako třeba v magicu, ovšem pouze ze 30 karet) a vybere si hrdiny v určité bodové hladině, kteří ho budou na bojišti reprezentovat (a výběr je široký napříč všemi filmy a seriály) a snaží se zničit soupeře. K tomu však kromě samotných karet používá i kostky, kterými jsou některé karty „vybavené“ a ještě tak upravují a mění hratelnost hry. Když před cca rokem vyšlo první oznámení od FFG, spousta hráčů po celém světě protestovala – jednak proti vlivu náhody (která se však dá minimalizovat možnostmi kostky „přehodit“) a jednak proti systému sběratelské hry, kdy rozšíření jsou v klasických boosterech a vy tedy předem nevíte, co kupujete. No po zahrání a vyzkoušení můžu směle říct, že se jedná naopak o skvělou hru. Přináší svěží vítr do karetních her, kostky jsou něco nového, jiného – ano, občas vás budou štvát, ale to vás bude při smůle štvát i to, co si „líznete“ za karty – Ve hře se neustále něco děje, už jen proto, že hráči se střídají po jednotlivých akcích, nikoliv po kolech, jak jsme zvyklí u většiny klasických karetek. Ano, hra má své mouchy a neduhy, jako např. sběratelský systém, který nemusí každému vyhovovat, ale dnes již není problém sehnat všechny karty nebo kostky mezi hráči nebo na e-shopech. Zajímavostí určitě je, že po prvních nadšených reakcích byl zájem o hru tak enormní, že došlo k vyprodání kompletní první várky produktu a nebylo tak možné karty vůbec sehnat! Pokud máte rádi karetky a Star Wars, rozhodně jí zkuste, nebudete zklamaní!

Mrkněte na stránky Blackfiru!

Tak tohle jsou Star Wars hry, které se dostaly do české lokalizace a vy si je tak můžete vychutnat v naší mateřštině. Ale pozor, rozhodně to není všechno, protože příští týden se můžete těšit na druhou část tohoto článku, kde vám představím hry, které sice nevyšly v překladu, ale rozhodně stojí za pozornost. A co vy, vybrali jste si už svou Star Wars hru?

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři