Rozhovor - Legendy Euthie

Hry zajímavosti

Přinášíme vám rozhovor s tvůrci nové originální české deskové hry Legendy země Euthie, která má za sebou úspěšnou cestu na Hithitu a za pár dní míří její první kusy ke svým majitelům. A co nám tedy na zvídavé otázky tvůrci hry řekli?

Legendy země Euthie je původní česká strategická kompetitivní fantasy hra na hrdiny pro 2-4 hráče. Čeká vás boj, průzkum, těžba, sběr, vylepšování – prostě zkrátka všechno, co se dovedete ve hře na hrdiny představit (a už jsem zmínil draky?!). No a protože hra ve svém druhém upraveném vydání za pár dní vychází, tedy je krátký rozhor s jejími tvůrci, bavte se.

Můžete nám na začátek říct, kdo za hrou stojí? Kdo se postaral o herní část a kdo o design?

Iniciátorem projektu jsem byl já (Tadeáš), postupně se přidala Markéta (grafika a testování), Michal (testování a vývoj) a Petr (ilustrace). Vytváření obsahu a herních mechanik jsme dělali převážně s Michalem, ale již po půl roce jsme začali pravidelně testovat hru na cizích hráčích, kteří nám nesmírně pomohli vylepšit herní zážitek, ale i vybalancovat hru.

Jak dlouho se tak rozsáhlá hra jakou jsou Legendy, vyvíjí a testuje?

Ten vývoj trval mně samotnému skoro rok, pak jsme pokračovali s Michalem a Markétou ještě další jeden. Testování probíhalo po celou dobu a vlastně celkově 2,5 roku. U toho testování je spíše důležité, kolikrát jsme museli selhat, než hra stála za to. Bylo to magických 500 testovacích her, než pak bylo hotovo. Tak jsem se já osobně vyšplhal téměř k 800. 

Proč jste zvolil právě Hithit pro financování? A proč ne třeba rovnou Kickstarter?

Vývoj hry nás stál hodně peněz i času, a když v únoru 2017 Michal z osobních důvodů musel odejít z týmu, neměli jsme ještě hotová ani pravidla a překlad. Testovali jsme teprve výrobu a příprava na celosvětovou kampaň by nám zabrala ve dvou minimálně rok. Pro nás to bylo těžké rozhodnutí, měli jsme i myšlenky na ukončení projektu, docházely nám peníze i síly. Museli jsme jednat rychle. Nakonec jsme zvolili variantu vydání v Česku přes Hithit.

Legendy země Euthie – z čeho jste pro svůj fantasy svět čerpali a co bylo inspirací?

Čerpali jsme z různých zdrojů, já osobně nejvíce z PC her jako Baldur´s Gate, Diablo, Might and Magic, obtížnost hry a příběhy z Gothic. Dále z Pána prstenů, Eragona (Odkaz dračích jezdců) a nesporně ze světa Warcraftu.

A kde jste čerpali inspiraci pro hru samotnou? Často je totiž slyšet přirovnání k Heroes of Might and Magic, takže tam? Nebo jinde?

Inspirace pro samotnou hru se prolínají s otázkou výše, ale ona hra samotná vznikla spíše vývojem. Na počátku vše bylo úplně jinak, v průběhu jsme zcela zásadně dvakrát hru úplně předělali, aby lépe seděla k našim představám a cílům. Heroes of Might and Magic II a III je pro mě srdcovka a do Euthie asi prosáklo třeba těžení, naopak z Baldur´s Gate zase omezení při nošení těžké zbroje a úmrtí z Diabla pochopitelně.

A když už jsme u Heroes, co vy a počítačové nebo deskové hry na hrdiny?

Všichni, kdo jsme se na hře podíleli, jsme hráči počítačových her. Já to v dětství a střední škole přeháněl, hrál jsem toho fakt hodně (cca 50), začínal jsem ještě v DOSu a pak od Age of Empires, Starcraftu přes Battlefield, Call of Duty a Need for Speed po zmíněné BG, Icewind Dale, The Elder Scrolls a mnoho dalších her všeho druhu. S Michalem jsme se poznali při hraní World of Warcraft (2007). K deskovkám jsem se dostal vlastně přes Osadníky z Katanu a začal jsem hledat hry na hrdiny, zaujal mě Mage Knight, ale složitá pravidla hry pohřbily veškerou snahu hrát s přáteli. Moc jsem toho nenašel, tak jsem se dal do práce. Deskové hry si užívám vlastně až teď. :-)

Jaké jsou vaše plány s hrou do budoucna? Přeci jen by byla škoda nevyužít její potenciál pro další rozšíření a kampaně?

Plány máme, v první řadě dostat hru do zahraničí (už překládáme do AJ), tenhle rok bude probíhat příprava na Kickstarter v roce 2019. Rozšíření jsou v plánu, pracujeme na nich. Mohu prozradit, že hráče čekají dvě nové postavy a nový příběh po poražení draků. Bude nová mapa, nové mechaniky, pořádná porce zábavy ale i napětí…

 

Moc děkujeme za rozhovor.

Tadeáš a Markéta

 

My také děkujeme za rozhovor a přejeme plno úspěchů s hrou jak na našem trhu, tak i v zahraničí, ať se daří a hurá na draky!

Pokud vás hra zaujala a chcete se dozvědět víc, není nic snažšího než se podívat přímo na oficiální stránky hry, kde se dozvíte snad všechny možné i nemožné informace.

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři