TLAMA games

Hry zajímavosti

Od loňského podzimu je mezi českými deskoherními vydavateli nový hráč - TLAMA games. Pojďte se s námi podívat pod pokličku toho malého vydavatelství a dozvědět se nějaké zákulisní informace a novinky.

Na českém trhu deskoherním jste v podstatě úplně nová společnost. Můžete se nám tedy nějak představit? Kdo jsou TLAMA games? A kdo za nimi stojí?

To je pravda, jsme hodně noví. Zahájili jsme provoz po loňském veletrhu v Essenu, odkud jsme si přivezli řadu novinek do distribuce a několik zajímavých kontraktů. TLAMA games jsem zatím hlavně já, pak můj společník Jakub Doležal a pár lidí, kteří nám pomáhají s provozem a několik externistů zejména na lokalizaci her.

 

Začali jste jako obchod, co vás vedlo k vydávání her?

Ono to tak není, i když to tak může vypadat. Začali jsme jako vydavatelství nasmlouváním prvního titulu Escape plan, jen jsme na něj čekali do dubna. Mezitím jsme nezaháleli a snažili si za těch pár měsíců vybudovat nějakou startovní pozici na českém a slovenském trhu. Pracovali jsme také na vývoji originálních doplňků. V tuto chvíli je pro nás stěžejní prodej koncovým zákazníkům zejména u nás a na Slovensku. Postupně ale rozvíjíme i velkoobchod.

 

Obligátní otázka, která nemůže chybět - jak vybíráte hry pro českou lokalizaci?

Podle mnoha kritérií. Jednak se zaměřujeme na středně těžké strategické hry. Tím se výběr mírně zužuje. Dále již nyní máme několik zahraničních vydavatelů, se kterými úzce spolupracujeme a dostáváme tak automaticky nabídky na nové hry, které chystají. A pak klasický scouting: tedy hledáme hry, které jsou něčím nové a zajímavé, očekávané a zároveň dobře hodnocené hráči a recenzenty, a v neposlední řadě se nám musí líbit. Postupně jsme se přesunuli i k vydávání českých lokalizací již s první distribucí her z Kickstarteru. Tam se snažíme dělat maximum pro to, aby výběr titulů byla co nejmenší loterie. :)

 

Jak náročný je proces lokalizace? A nestačilo by u vašich her jen přiložit česká pravidla řekněme vytištěna z tiskárny? Přeci jen jsou slyšet hlasy, že na vašich hrách není moc co lokalizovat.

Již máme v hledáčku a vývoji několik her, které nejsou jazykově nezávislé, jako jsou třeba ohlášení Architekti Západního království. Následovat budou další. Nechte se překvapit.;)

Jinak je pravda, že u některých titulů to tak je, že je třeba přeložit „jen“ pravidla a dno krabice. Můžeme je tak vydávat dvojjazyčně s angličtinou a prodávat i do zahraničí. Navíc obecně česky lokalizované hry se lépe prodávají a spíše se dostanou na část mass marketu těch občasných hráčů, kteří by si anglickou verzi prostě nekoupili. Rychle přeložená a přiložená pravidla rozmnožená na špatné kopírce nejsou z našeho pohledu dobré řešení a nabízet bychom je nechtěli nikomu. Snažíme se tedy věnovat překladu velkou péči a postupně přibírat do našeho týmu lidi, kteří mají v této oblasti bohaté zkušenosti.

 

Vzhledem k hrám, které vydáváte nebo vydat plánujete, chcete se zaměřit spíš na „opravdové“ hráče?

Jedním slovem, ano. Je evidentní, že hráčů u nás rok od roku přibývá a nevypadá to, že by tento trend měl polevit. Je to tedy naše primární cílová skupina. Také ale chceme ostatním přiblížit „hráčské“ hry a věřím, že časem sáhneme i k nějakému nenáročnému titulu, aby si naši fanoušci odpočinuli od těch těžších kalibrů. Sám jsem také hráč a u některých her je prostě škoda, kdyby česky neměly vyjít. No, snad si to nemyslím jenom já a nezůstanou nám jich plné sklady. :)

 

Snad všechny vaše hry prošly původně Kickstarterem. Chcete se zaměřovat pouze na tuhle platformu nebo plánujete i spolupráci s vydavateli? A proč právě KS?

Ono to vlastně tak moc s KS nesouvisí. Pokud titul projde KS kampaní, je to pro něj výhoda. Již je hodně medializovaný, známý a očekávaný. Právě ono těšení těch, kteří daný titul v kampani podpořili vytváří dobrou reklamu dané hře. A to pak pomáhá i nám, když přicházíme s českou lokalizací.

Jinak spolupracujeme přímo s vydavateli a není pro nás zas tak důležité, zda hra prošla KS kampaní, pokud je to dobrý titul.

 

Určitě je to tajemství, ale prozradíte našim čtenářům něco málo, co plánujete do budoucna? Chystáte nějakou tajnou novinku?

Ano, chystáme a ano, je to zatím tajemství. :)

 

My děkujeme za rozhovor a informace a jistě se budeme těšit na všechny možné nové hry - už jen Architekti Západního království jsou z našeho pohledu rozhodně skvělou volbou.

 

Více info i na stránkách vydavatele. Zároveň si zde můžete i mnoho titulů pořídit se slevou, či si novinky předobjednat.

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři