TWILIGHT IMPERIUM 4. edice CZ

Hry zajímavosti

Pokud někdy existovala nějaká deskoherní modla, svatý grál všech her, jistě to je Twilight Impérium, vymazlené a opečovávané dítko vydavatelství FFG. Dlouho bylo nemyslitelné, aby podobná hra vůbec měla jakoukoliv možnost vyjít na našem malém českém rybníčku. Ale víte co? Zázrak! Za míň jak měsíc tu bude!

FFG v loňském roce uvedli již 4. edici své vlajkové lodi, hry se kterou v podstatě začínali před 20 lety, kterou neustále vylepšují, upgradují, upravují a činí jí ještě monstróznější, a která dala definici celému žánru 4X strategií v deskoherní podobě. Základní sada nové edice obsahuje i věci, které vyšly v rozšířeních pro tu předchozí – a ještě zvětšuje a vybrušuje již tak propracovaná pravidla a kvalitu.

Twilight Impérium je skutečně monstrózní hrou pro 3-6 hráčů, jejíž herní doba se pohybuje od 4 do 8 hodin (a to je zkrácena!!!) a obsahuje obrovské množství miniatur - vesmírná plavidla, křižníky, bitevníky, stíhačky, Hvězdy smr... teda pardon Sluníčka, 17 hratelných ras, každou se zcela odlišným stylem a přístupem a variabilní herní plán, tvořený šestiúhelníkovými díly s různými místy galaxie. Žádná partie tak nikdy nebude stejná jako ta předchozí (i když otázka zní, ke kolika hrám se reálně dostanete?). Nejde nezmínit i propracovaný a takřka reálný svět, podpořený příběhem vyprávějícím historii galaxie a její pohnutý osud, jakož i tragédie a vítězství. Ještě pořád nejste dost navnadění? A co takhle po následujících příběhových řádcích?

 

Planeta Mecatol Rex. Střed celého známého vesmíru a sídlo bývalé říše Lazax. Zjizveno plameny zrady, Rex je už jen přízrakem dávné slávy a po věky upadá v zapomnění, přesto zůstává předmětem úcty - a touhy - v galaxii plné konfliktu a nejistoty.

Pyšné město rozprostírající se na kontinentu bylo kdysi centrem civilizace. Dnes je Mecatol City sotva prázdnou schránkou své někdejší slávy. Špinavá silueta v toxickém Moři Zmaru, které pokrývá většinu planety.

Přesto se najdou tací, kteří nejsou odrazení všudypřítomným úpadkem a rozkladem. Winaaranští opatrovníci, kteří bydlí v ruinách, udržují to, co zbylo z bývalého hlavního města galaxie. A vyčkávají... až jedna z Velkých Ras vystoupí ze svého stínu a usedne na císařský trůn.

Ale která z galaktických ras by dokázala naplnit prázdnotu, kterou po sobě zanechala Lazax? Nárokovat si trůn je osudem, který byl předurčen mnohým, přesto hříchy minulosti slouží jako kruté varování těm, kteří by kráčeli ve stejných stopách...

 

Tak teď už je hodně těžké odolat, že? Garantuji vám, že se jedná o jednu z nejlepších, nejkomplexnějších a nejzajímavějších her, které si kdy můžete zahrát. O tom ostatně svědčí i řada ocenění a postavení v žebříčku Boardgamegeek a nadšené ohlasy hráčů z celého světa. 

Vydavatelství Blackfire si jistě ukouslo velké soustu, ale my samozřejmě věříme a doufáme v úspěch, protože podobný projekt zatím u nás nemá obdoby. Tohle není Star Wars Rebélie, tohle není Zombicide, tohle je něco mnohem, mnohem většího. Svatý grál deskovkářů, o kterém se většině z nás ani nesnilo a navíc v českém překladu - sníme či bdíme?

 

Osobně si Twilight Impérium pořídím, i když ani nevím, s kým ho budu hrát, ale tohle zkrátka musím, MUSÍM mít. Vzhůru do galaxie, nastolit vládu právě toho vašeho impéria. Cest k vítězství je nepočítaně.

 

Více info na stránkách Blackfire!

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři