Nájezdníci ze severu

Hry recenze

Vyhlaste poplach v osadě, neboť na obzoru se objevily plachty lodí. Jejich krvelačné posádky jistě touží jen po plenění, kořisti a slávě. Připlouvají vikinští Nájezdníci ze severu!

Loňský rok byl v českých deskoherních vodách víc než plodný. Vyšla jedna větší a zajímavější pecka než druhá, a člověk se skoro začíná v tom množství kvalitních titulů ztrácet. Žádnému milovníkovi Vikingů a euro workerplacementů by však rozhodně neměla uniknout velká čtvercová krabice vydavatelství REXhry hrdě nesoucí český název Nájezdníci ze severu a zobrazující (jak jinak než na lodi) sebranku drsných seveřanů v nápaditém grafickém zpracování.

Hra původně vyšla již v roce 2015 u vydavatelství Garphill Games, ale u nás se jejího vydání chytře chopili kluci z brněnských REXher a po odehrání několika her musím říct, že měli tentokrát opravdu šťastnou ruku. Hra je určena pro 2-4 hráče (ale dá se sehnat i sólo varianta) od 12 let a herní doba se pohybuje od jedné do dvou hodin (podle počtu hráčů a délce herních rozhodnutí). Za jejím vývojem stojí designér Shem Philips původem z Nového Zélandu, a který touto hrou dotvářel svou trilogii „…. of the North sea“, a který zároveň stojí třeba za poslední dobou hodně propíranými a opěvovanými Architects of West Kingdom. O zajímavé a nápadité grafické zpracování, které vás okamžitě praští do očí a (troufnu si říct) zaujme, se pak postaral Mihajlo Dimitrievski a za mě rozhodně přináší do hry další velké plus.

 

Komponenty

Ve velké krabici s po zuby ozbrojenými Vikingy připravenými vyskákat na břeh a plenit na vás samozřejmě v první řadě čekají obligátní pravidla, ale také opravdu velký herní plán v podstatě rozdělný na vesnici (v té budete sbírat suroviny, posádku a celkově se připravovat na nájezdy) a místa k plenění. Dále zde máme velké množství dřevených komponent – různé ukazatele, meeple (pardon Vikingy) ve třech barvách a žetony surovin. Mince, proviant, oběti jsou reprezentovány kartonem, stejně jako desky pro jednotlivé hráče. Dvě speciální kostky přinášejí trochu té náhody (a pro mě prostor ke vztekání se). V poslední řadě na vás čeká pořádný balík karet. V tom naleznete za prvé 4 karty lodí pro označení skóre, ale hlavně 72 karet vesničanů, kteří budou tvořit vaši posádku, a které budete vysílat ve svých lodích plenit bohaté břehy.

 

Jak se hraje?

Jak jsem již zmínil výše, v jádru se jedná o čistý workerplacement, který ale přichází s osvěžujícími nápady a hratelností, a to hlavně v jednom zásadním bodě – vadí vám dlouhé čekání na tah, než vaši protihráči rozmístí celou svou takřka nekonečnou zásobu pracovníků a vyhodnotí všechny akce? Tak tady vás to zkrátka děsit nemusí. Každý hráč totiž jen jednoho vikinga umístí a vyhodnotí jeho akci a jednoho si vezme z herního plánu a vyhodnotí jeho akci. A to je všechno – žádné dlouhé prostoje. Ale dobře, tak jednoduché to samozřejmě není, takže se na to pojďme podívat blíž.

Jako u každé hry podobného typu je podstatou získat co nejvyšší počet vítězných bodů a předčít všechny soupeře. Možností jejich získaní je víc e, ale primární je plenění.

Po přípravě herního plánu a všech komponent se hráči střídají v herních tazích. Ty vycházejí z prostého principu. Každý hráč začíná s jedním vikingem/meeplem ve své zásobě a při své tahu ho položí dle pravidel – tedy hlavně dle jeho barvy, tak aby byla shodná s tou na plánu – pro spuštění vybrané akce a následně jiného vikinga z plánu sebere a spustí jeho akci. Přitom nikdy nesmíte vzít stejnou figurku, kterou jste právě umístili, ale zároveň nemusíte akci budovy (respektive herního pole) spustit, volba je jen na vás. Podle toho, na kterou část herního plánu jste vikinga umístili, takovou akci provádíte. Jak jsem totiž psal již výše, plán je rozdělen na vesnici, ve které provádíte „práci“ a tedy nabíráte posádku, sháníte suroviny atd. – přičemž pouze odtud si můžete vzít figurku do své zásoby!! – a druhou část s místy k nájezdům, kde provádíte „plenění“. K tomu již potřebujete víc než jen svou figurku, ale také požadovaný počet karet posádky, případně i suroviny. Zároveň zde nastupuje i náhoda v podobě kostek, které určují spolu s dalšími modifikátory vaši bojovou sílu a od ní se odvíjející počet získaných VB.

Hra končí za splnění jedné ze tří (nebo více zároveň) podmínek, sečtou se všechny závěrečné body za to, co hráčům zůstalo v zásobě a nejúspěšněji nájezdník vítězí a získá své slavné místo ve Valhale po boku mocných hrdinů a bohů. 

Samozřejmě se jedná o dost zkrácený popis hraní, sloužící pouze pro představu.

 

Jaká je?

Nájedzníci ze severu jsou podle mě jeden z nejlepších WP, který si ležet zahrát a to díky několika aspektům. Za prvé díky své jednoduchosti umísti/vezmi odpadá zdlouhavost tolik typická pro hry podobného typu a nějaké přehnaně dlouhé čekání na tah. Sice pořád zůstává složka přemýšlení nad dalším tahem, ale tím, že máte k dispozici neustále jen dvě akce, nijak dlouho nečekáte a jste neustále zapojeni do dění na stole. Druhým prvkem je jistá míra škození a okrádání soupeřů a možnost blokování akcí. V zásadě jde vždy o to ve vesnici najmout posádku a získat dost proviantu a šup na druhý břeh plenit a získávat odměnu a VB. Karty posádky mají zároveň své jedinečné schopnosti a ty hru také ovlivňují. Ačkoliv tedy euro, hra přidává i nějaké ty prvky ameritrashe v podobě kostek a karet posádky a vlastně i docela cítíte to vikingsté téma a máte chuť si přihnout z rohu medoviny na oslavu vítězství.  I když v jádru jde hlavně o umisťování Wolkerů, tak možností jak získat VB je více – přízeň náčelníka, body za umírající posádku, sbírání surovin a jejich zhodnocení.

Takže závěrem? Velmi povedený workerplacement s řadou dobrých nápadů a zvláštností, u kterého se rozhodně nebudete nudit a zbytečně se zasekávat při čekání na ostatní. Bonusem pro někoho budiž i možnost si trochu zaškodit ve stylu Lokiho. Líbivý vizuál je pak již jen třešničkou na pomyslném dortu.

 

Plusy

- Svižnost

- Jednoduchá pravidla

- Vizuál a celkově zpracování

- Schopnosti posádky a tedy variabilita celé hry

- Více cest k vítězství (ač plenění je plenění)

 

Mínusy

- Možná mohly být partie o kousek kratší

- Náhoda v podobě kostek 

 

Koupit přímo u REXher na Planetě her!

 

Autor: Shem Phillips

Grafika: Mihaljo Dimitrievski

Vydavatelství: REXhry

Počet hráčů: 2-4

Věk: 12+ (ale klidně mladší)

Herní doba: 60-120 min

Pořadí na BGG: 67. strategická, 87. celkově

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři