7 velkých měst starověku, 7 mytických divů světa, 7 soupeřů. Jen jeden ovšem může být nejlepší, vytvořit nejvyspělejší město a zvítězit ve hře 7 divů světa.
Začněme malým exkurzem do historie. 7 divů světa je skupina unikátních, jedinečných a úžasných staveb starověku, které se v podstatě vymykaly tehdejším možnostem, a proto uchvacovaly a fascinují i po mnoha staletích. Nebo tedy spíš fascinuje vyprávění o nich, protože z celé sedmičky, skládající se z Egyptských pyramid v Gíze, Visutých zahrad Semiramidiných, Sochy Dia v Olympii, Artemidina chrámu v Efezu, Mauzolea v Helikarnasu, Rhódského kolosu a Majáku na ostrově Faru se do dnešní doby dochovaly pouze první jmenované. Pokud by vás zarazilo, že se všechny divy soustřeďují do poměrně úzké geografické oblasti, tak to je způsobeno prostým faktem, že všichni kdo o nich psali, byli Řekové a ve Starověku jste si těžko udělali výlet po celé Evropě. Navíc nebudeme si nic nalhávat, Řecko bylo poměrně domýšlivý a sebestředný stát přesvědčený o své dokonalosti. Teda než přišel věčný Řím. Ale to už jsme trochu někde jinde.
Každopádně právě 7 divů světa a mocná města starověku se staly inspirací francouzského deskoherního designéra Antoine Bauza při přípravě asi nejslavnější z jeho her – a že je to trochu troufalé tvrzení, když uvážíme, kolik jich má v portfoliu jako např. Takenoko, Hanabi, 7 divů světa Duel či Tokaido. 7 divů světa ovšem rozhodně není žádnou novinkou posledních pár týdnů nebo měsíců, ale naopak se jedná o letitou a prověřenou záležitost, když první verze pro hráče spatřila světlo světa již v roce 2010. Tak proč o téhle hře mluvit, když máme rok 2020? Nyní se totiž hra vrací v novém přepracovaném líbivém hávu, ale naštěstí si zachovává všechny osvědčené aspekty a prvky. Tak pojďme do víru starověku.
Trochu těch základních údajů. 7 divů světa je „draftovací“ hra pro 3-7 hráčů (s variantou i pro 2) ve věku 10+ a herní dobou kolo 30-45 min na partii. Každý z hráčů dostane jednu desku antického města a v průběhu několika kol buduje z vybraných karet své město, rozvíjí vědu, zbrojí proti ostatním, obchoduje a také staví jeden ze sedmi divů. Úkolem je samozřejmě na konci hry získat největší počet vítězných bodů a stát se vítězem, jehož sláva přetrvá navěky.
Karty, divy a spousta peněz
Už krabice dává napovědět, že ač je 7 divů světa karetní hrou, rozhodně se nejedná o malou kapesní záležitost, ale o velký áčkový titul. Po otevření na vás navíc v nové verzi dýchne kouzlo luxusu ze všech stran a všech herních komponentů.
V první řadě jsou to velké oboustranné desky divů. Zcela logicky jich je 7 a prim na každé straně hraje krásná ilustrace, doplněná název, produkci či odměny za postupné budování. Jedna ze stran pak vždy představuje denní a jedna noční vyobrazení, která se liší hlavně odměnami získávanými v průběhu hry. Navíc pokud jste hráli nebo hrajete menší verzi Duel určenou pro dva hráče, pak zde budete jako doma, protože obě hry mají zcela stejnou ikonografii.
Další na řadě je hromada karet. Však se také jedná o karetní draft, tedy mechaniku postupného rozebírání karet. V krabici jich najdete skoro 150 rozdělených do 3 epoch, přičemž je od sebe snadno poznáte díky rubovým stranám. Oproti původní verzi hry se karty změnily opět více k těm z Duelu – většinu zabírá ilustrace, horní část je věnována názvu a produkci/odměně za postavení a boční panel zobrazuje cenu za postavení budovy do vašeho města. Nová verze je v ohledu karet zkrátka velmi povedená a je radost s nimi hrát a čistě subjektivně mi přijdou o řád lepší a přehlednější, než dřív. O velmi hezká je i lesklá rubová strana, dělící karty přehledně do epoch podle římských číslic, ale i barevným provedeným bronz, stříbro a zlato.
Velkou výhodou hry 7 divů světa jsou poměrně krátká, snadná a dobře napsaná pravidla, ve kterých se nejen lehce zorientujete, ale také je lehce vysvětlíte. Navíc obsahují mnoho příkladů, vysvětlivek a přehledů.
U společnosti Repos, která za hrou v originále stojí, jsme na to už zvyklí, ale i zde je třeba to znovu zmínit – insert, dokonalý insert. Zkrátka skvěle vyřešený plastový zásobník, ve kterém má každá herní komponenta své místo a nemusíte tak vymýšlet, jak hru uložit a navíc jí při hraní máte rozloženou během chvilky.
Zkrátka po produkční stránce je tahle deskoherní legenda ve své nové inkarnaci zvládnutí na jedničku, a i když už původní verze byla moc hezká, tak nové zpracování vše povyšuje ještě o pár stupňů výš. Snad jediná výtka směřuje paradoxně směrem ke kartám. Lesklé rubové strany jsou strašně hezké na pohled, ale kombinace lesklá a černá se nám poměrně rychle a snadno „ošoupala“, a proto doporučuji karty rovnou obalit. Ostatně ono to není od věci ani z hlediska toho, že sady často mícháte a hráči je „žmoulají“ v rukách.
Draftuje celý stůl
To že hra vypadá krásně je vám z řádku výše asi naprosto jasné. Jenže kdyby byla jen hezká, nikdy by to nedotáhla k takové popularitě a obrovskému množství ocenění po celém světě. Ona je totiž hlavně skvělá herně. A taky je v podstatě až geniálně jednoduchá.
Na začátku partie si každý hráč vezme jednu disku s divem světa, která tvoří základ jeho města. Vybrat si může buď každý sám, nebo se losuje náhodně. K tomu si navíc každý musí zvolit, zda bude hrát na té či oné straně. K desce ještě každý obdrží 3 mince. Zbytek žetonů mincí, střetnutí (vojenství), bodovací deska a přehledové karty se rozloží tak, aby na ně všichni dosáhli. Jako poslední krok se připraví draftovací balíčky budov. Z těch se odstraní karty dle počtu hráčů aktuální partie. Následně se balík pro první epochu zamíchá a rozdá rovnoměrně mezi hráče. A může se začít.
Silnou stránkou hry je, že hrají všichni hráči zároveň a nedochází tedy k absolutně žádným průtahům a je tedy jedno, zda se zrovna sešli 3 hráči nebo 7. Každopádně na začátku kola (epochy) si každý hráč vezme do ruky rozdané karty, jednu si vybere a má na výběr ze tří možností:
1. Postavit kartu budovy do své města – hráč musí zaplatit náklady zobrazené na kartě (v bočním panelu karty) a kartu vyloží před sebe a v dalším průběhu hry těží z jejího přínosu. Pokud nemáte potřebné zdoje, existují ve hře dvě alternativní možnoti platby - buď nákpume od soupeřů po pravici a levici za nastřádané mince, pokud oni tuto surovinu mají nebo pomocí "řetězení", kdy využijete předchozí postavené stavby. Karty ve hře jsou několika různých druhů, lišících se barvami a efekty – hnědé produkční (produkují suroviny potřebné pro stavbu dalších budov a divu), šedé výrobní (podobné jako produkční, ale lze z nich získat lepší suroviny jako např. sklo), modré civilní (vítězné body), zelené vědecké (sady symbolů na nich přinášejí VB), červené vojenské (trápí soupeře okolo viz dále), žluté obchodní (produkují mince, zlevňují suroviny atd.), fialové cechovní (za splnění podmínek generují VB). Budov je ve hře hodně a díky tomu lze použít množství strategií a možností, jak hrát.
2. Postavení části divu světa – kartu budovy hráč otočí lícovou stranou dolů a založí jí pod příslušné místo na své desce, čímž část svého divu postaví a případně získá odměnu. Samozřejmě musí disponovat požadovanými surovinami.
3. Zahození karty – někdy hráč budovu postavit buď nemůže (nemá suroviny) nebo prostě nechce a nechce jí předat soupeři. Pak má možnost kartu bez efektu zahodit a získat za ní 3 mince.
Jakmile si hráč vybere a zahraje jednu z akcí, předá zbytek karet soupeři vedle sebe, dostane balíček karet od souseda z druhé strany a vše se opakuje. A takhle přesně šestkrát v každé epoše, tedy každý hráč má 18 tahů ve hře. Na konci každé epochy si ještě musí hráči poměřit svou vojenskou sílu (počet štítů na kartách) se svými sousedy a dle vyhodnocení se rozdají bonusové nebo minusové žetony střetnutí.
Po kompletním odehrání třetí epochy nastává konec hry a spočítání vítězných bodů. Ty se udělují za žetony střetnutí, nashromážděné mince, postavené divy, postavené budovy se symboly VB a sady vědeckých symbolů. Vítězem je zcela logicky hráč s největším počtem bodů.
Jak vidíte, hra je prostě jednoduchá. Samozřejmě tohle není celé vysvětlení pravidel do posledního detailu, ale základ je přesně takhle snadný a pochopitelný. Všechny komponenty navíc obsahují velmi jednoduchou ikonografii, která se vám lehce dostane pod kůži, a hrajete zcela automaticky. Pojďme už ale na hodnocení.
Klasika, která neomrzí
7 divů světa je prostě klasika v tom nejlepším slova smyslu. Je jednoduchá, snadno vysvětlitelná, a to je na ní geniální a dělá jí to jedinečnou napříč deskovými hrami vydanými nejen u nás, ale i ve světě. Když se totiž řekne hra pro 3-7 hráčů, většině se vybaví buď nějaká párty hra typu Bang! nebo Trosečníci nebo naopak Scythe. Jedno je většinou moc jednoduché a slouží jen jako filler nebo zábava bez nutnosti moc přemýšlet, druhé je zase na poměrně dlouhou dobu strávenou u stolu. A tady máte hru, která je plná možností, strategií a přemýšlení a zároveň jí i v plném počtu hráčů odehrajete jen něco lehce přes půl hodiny.
Ke správnému hraní 7 divů světa a vítězství neexistuje jen jedna správná cesta. Naopak jich je mnoho a záleží jen na vaší strategii a na kartách, které vám přijdou, a na tom jak je využijete. Vliv má na hru sice náhoda v tom, jak se karty rozdají, ale v podstatě bych řekl, že je to zanedbatelný prvek a nikdy se vám nestane, že byste od začátku tahali u stolu za kratší konec a hra je až do konce hodně vyrovnaná. Tedy pokud někdo neudělá zásadně špatné rozhodnutí.
V novém vydání se velmi povedla i produkční stránka hry. Zkrátka to krásně vypadá a nebudeme si nic nalhávat, i vizuál dnes prodává.
Hra je sice v popisku uváděna pro 3-7 hráčů, ale lze jí hrát ve i variantě pro 2. Tato verze sice není v novém vydání obsažena, ale pokud by vás tato mžonost zajímala, mrkněte se do starých pravidel zde. V tomto případě ve hře figuruje třetí virtuální hráč a budete si muset opatři dvojici zvláštních "hraniční" a "svobodné město". Osobně se k těmto prvkům ve hrách stavím poměrně negativně. Ne že by nefungovaly, ale zkrátka nerad hraju za umělého „bota“. V 7 divech světa ta hra ve dvou sice poměrně dobře funguje, ale pokud si chcete zahrát ve dvou, kupte si raději Duel, ve kterém dostanete prakticky nejlepší hru pro dva na trhu.
7 divů světa jsou zkrátka skvělou zábavou nabízející skvělou kombinaci krátké a naprosto plynulé herní doby, vyvážené a jednoduché a skvělé hratelnosti, krásné grafiky, možnosti hrát až v 7 hráčích a množství možností a strategie. Zkrátka hra, která ze svého kouzla ani po deseti letech neztratila ani kousek a pokud máte rádi deskové hry, pak by tenhle legendární kousek neměl chybět ve vaší skříni.
Více informací přímo u Blackfiru!
7 divů světa
Autor: Antoine Bauza
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2020 (nová verze s upravenou grafikou)
Počet hráčů: 3-7 (+ upravená verze pro 2)
Věk: 10+
Herní doba: 30-45 min
Autor: Adam Vondra Vondris