7 Divů světa: Duel – Panteon

Hry recenze

Mocní bohové starých světů sestoupili na zem, aby své příznivce odměnili svou přízní nebo aby tvrdě ztrestali své odpůrce a bezbožné nevěřící. Do 7 Divů světa přichází mytický Panteon.

Rozšíření deskových her lze rozdělit do několika základních skupin. Některé nepotřebujete a jsou jen pro zaryté fanoušky základní hry. Některá se tváří jako „must have“, ale přitom nepřinášejí nic převratného a nového a buď hru jen komplikují, nebo působí jako zbytečně nastavená kaše. A pak jsou některá, která ze skvělé hry udělají ještě o stupínek lepší titul. A právě do poslední skupiny patří expanze Panteon pro jednu z nejlepších deskových her pro dva hráče – 7 Divů světa: Duel, kterou u nás vydává ADC Blackfire.

Pokud nejste ve světě deskových her úplnými zelenáči, pak jste už na hru 7 Divů světa narazili. Ať už na původní „velkou“ verzi nebo na menší a ještě úspěšnější pokračování Duel určený pro dva hráče. Pokud snad nevíte, o čem je řeč, pak vás odkážu na rychlé video vydavatele zde.  Ale ještě shrnutí v kostce. Duel je hra z roku 2016 (v češtině), pod jejímž vznikem je podepsána slavná a úspěšná dvojice designérů Antoine Bauza a Bruno Cathala. V téhle karetní dvojkovce si hráči postupně rozebírají (draftují) karty reprezentující různé budovy z pyramidy v průběhu 3 věků a staví je do svého města, případně budují epické Divy světa a snaží se porazit jeden druhého pomocí tří různých možností vítězství. Takhle zrychleně to nezní nijak úžasně, ale pravdou je, že Duel je v rámci žánru dvojkovek top záležitostí nabízející množství možností, strategií, znovuhratelnosti v malém balení. I tyto superlativy hra trpí jedním takovým neduhem – v základu si hráč na tahu vždy musí vzít kartu z pyramidy bez ohledu na to, zda tím nahraje soupeři. A přesně tohle rozšíření kompenzuje. Tak už pojďme na Panteon.

Základní atributy hry se nemění – 2 hráči, věk 10+, herní doba okolo 30 minut, systém rozebírání karet a stavby divů, 3 možnosti vítězství. A nemění se ani dvojice autorů. K tomu se ale v krabičce s opět velmi povedeným insertem přidává několik věcí. Nové žetony vědy, nové karty Divů světa tematicky spjaté s bohy jsou takovou obligátní součástí. To hlavní přichází v podobě samotných bohů a všeho s nimi spojenými – 15 velkých karet bohů (a jedna speciální Brána) rozdělených po třech do pěti božstev, kdy každé je zaměřeno na odlišný aspekt hry (např. Řím vede ve vojenství, Egypt je spojený se samotnými divy, Mezopotámie zase s vědou a žetony pokroku), hromádka žetonů a figurka Minervy, kterou případně použijete na počítadle vojenské síly. Poslední změnou, kterou Panteon přináší je ovlivnění třetího věku, kdy je možnost karty Cechů nahradit kartami Chrámů. Ty sice nepřinášejí žádné mince v průběhu hry, ale na konci partie přidají vlastníkovi nemalou hromádku vítězných bodů. Problém jen je, že Chrámy jsou takové „suché“ a prostě jen znamenají body na konci, podobně jako modré civilní stavby a Cechy oproti nim mohou více zamíchat hrou přísunem mincí ve vhodnou chvíli. To je ale jen jediná výtka k celé expanzi.

Z herního hlediska zůstává stále stejný základ. Hráči si rozeberou karty Divů, do prvního věku se připraví pyramida karet a nad ní deska s vojenskou stupnicí a žetony pokroku. Krom toho se ovšem na určené karty v pyramidě naskládá náhodně vybraných 5 žetonů božstev, stranou se dají všichni bohové rozdělení podle své „národnosti“ a nad herní desku se přidá další deska mytologie, představující nebeské sídlo bohů. V průběhu prvního věku hráči postupně sbírají žetony božstev z karet a vždy když k tomu dojde, mohou umístit jednoho z bohů příslušné korespondující frakce na volné místo na desce mytologie. Volných míst je ovšem jen 6 a je tedy třeba vážit, kam koho umístit, protože v následném druhém a třetím aktu si lze bohy naklonit (koupit) a jejich dvojí cena se odvíjí od jejich vzdálenosti od hráče – čím blíž, tím jsou levnější a naopak. Necháte si tedy blíž bohyni Ištar a její symbol vědy nebo jí přihrajete soupeři a raději si necháte místo na Marta a jeho symboly vojenství? Koupit si samozřejmě můžete (nebo soupeř) i toho od vás nejvzdálenějšího, ale jeho cena je o poznání vyšší.

Aby té nutnosti takticky uvažovat nebylo málo, jak už jsem psal výše, ve druhém a třetím věku můžete bohy a jejich schopnosti využívat tím, že si je koupíte a z nebes přesunete do své zásoby. A je opravdu o co stát, hned ze tří důvodu. Tím prvním je logicky síla jednotlivých karet a jejich často poměrně zásadní efekty, ať už se jedná o prostý posun na stupnici vojenství, další žeton pokroku nebo krádež Divu světa soupeři. Tím druhým je možnost „vynechání“ tahu, protože když si kupujete boha, neberete si už kartu z pyramidy a částečně se tak ztrácí největší neduh základní hry, kdy se občas chtě nechtě stane, že něco musíte přenechat nebo odhalit soupeři. Posledním důvodem pak je možnost vítězství na „vojenství“ či „vědu“, protože ruku na srdce, kolikrát se vám v základu podařilo dokončit hru jinak než na vítězné body? Všichni bohové jsou každopádně až úžasně vyvážení, ač někteří působí spíše situačně a některé chcete doslova v každé partii a budete závodit, kdo je dostane dřív.

7 Divů světa: Duel je už v základu perfektní hrou, ale Panteon jí posouvá ještě dál a dělá ze skvělé hry ještě lepší (a ano, překvapivě to jde). Jedná se o jedno z těch „must have“ rozšíření, bez kterého už po prvním vyzkoušení nebudete chtít hru hrát. V podstatě jedna možnost volby při tahu je zásadním prvkem a přináší další míru taktizování a přemýšlení. Veškerý nový obsah a možnosti ovšem hru nijak zbytečně nedělají složitější a stále jde o velmi přístupný titul s v jádru velmi jednoduchými pravidly, který ovšem k plnému ovládnutí a vítězství nutí hráče přemýšlet a taktizovat s každým tahem.

Takže zcela jednoduše – kupujete si 7 Divů světa: Duel nebo ho máte doma? Pak neváhejte a doplňte ho o Panteon. Je to doslova božské rozšíření.

P.S. Druhé rozšíření s názvem Agora se chystá ještě letos.

 

Více info u ADC Blackfire!

 

7 Divů světa: Duel – Panteon

Autoři: Antoine Bauza a Bruno Cathala

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 2

Věk: 10+

Herní doba: cca 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři