Na hranicích mořské říše se shromažďují mocní nebezpeční leviatani, zatímco v temnotě pohřebišť bují černý obchod a pašeráci si plní kapsy. Říše zkrátka potřebuje silné vůdce.
Trochu starší hra Abyss, jejíž originál vyšel v roce 2014, a kterou si od roku 2023 můžeme díky vydavatelství TT Games i v češtině od nás dostala pořádně vysoké hodnocení – nádherné tematické zpracování, povedená chytrá hratelnost mechanismy, přitom ale přístupná pravidla a fungující koncept. Zkrátka skvělá hra, která se u nás stále těší velké popularitě. Když tak TT Games ohlásili hned dvojici, respektive spíš skoro trojici, rozšíření, naše nadšení bylo větší, než když se nám povede dosadit lorda do podmořské rady. A proč píšu tři, i když vyšla dvě? Inu jedno je menší přídavek Vyvržení (o tom více na našem instagramu) a druhé velké v sobě kombinuje původně vydané hned dva box, a to Krakena (2015) a Leviatana (2018), kdy celosvětově došlo ke společnému vydání v roce 2022 a právě tato verze se dostává na naše stoly.
Jen si připomeňme, že Abyss je karetně kombinační fantasy hra obsahující mechanismy jako set collecting, push your luck, otevřený draft či tak trochu přetahování o zvláštní území. Jejími autory není nikdo jiný, než náš oblíbený Bruno Cathala a Charles Chevallier, kteří ji určili pro 2-4 hráče od 14 let a s herní dobou okolo 30-60 min. Hráči se ve hře potápí do podmořské říše, kde právě probíhá tvrdý boj o moc a trůn místních lordů a sbíráním vítězných bodů, ať už z lordů, různých lokací a spojenců se snaží získat co nejvíce vítězných bodů a usednout na pomyslný trůn. U základ je podle mě výborný, variabilní a skvěle hratelný. Tak co se dá vylepšit? Inu trochu překvapivě se dá hra posunout na o kus vyšší level! Článek bude mít dále trochu netradiční rozdělení, kdy každý blok je věnován jedné polovině rozšíření, tak pojďme na to.
Kraken
Začněme od v pořadí původního vydání starší expanze. Ta zavádí hráče hlouběji do mořských hlubin a přináší úplně novou rasu poddaných či nové zvláštní platidlo. Tak postupně.
Co zcela zůstává zachováno, to je vysoká kvalita, ať už materiálového zpracování, tak hlavně ilustrací temných fantasy ilustrací. Expanze nepřináší jen nové malé karty spojenců v podobě žolíkovi rasy krakenů, ale i zcela nové lordy, kteří jednak doplňují stávající barvy, ale zároveň přináší i cech pašeráků. Rozšíření se dočkali i lokace, kdy velmi zajímavým prvkem jsou pohřebiště pracující s kořistními kartami v případě jejich ovládnutí. Trochu překvapivě zde najdete také figurku, která je spojena s černými perlami – nebulami, které slouží jako zvláštní platidlo. Tedy platidlo sice lákavé, ale ne úplně legální a vhodné jen v průběhu hry.
Novinek je tak už od prvního pohledu celá řada, i když mě velmi příjemně překvapilo, jak jednoduše jde Kraken zařadit do základní hry a jak bezproblémově rozšiřuje, ale zároveň nenarušuje hratelnost. Co je tedy herně nového?
Inu karty spojenců v podobě Krakenů jsou novým druhem, který funguje jako pomyslný žolík, ale nikdy ho nepřidáte mezi své věrné a zároveň přináší černé perly – nebuly. Ty jsou naopak nový typem platidla. Jenže jsou používány v temných zákoutích černého trhu, a i když je fajn mít perly navíc, nelze je jen tak používat. Při platbě totiž vždy využijete jen jednu a navíc musíte utratit všechny perly klasické. Navíc na konci hry přinášejí nebuly záporné body (jeden za každou) a celých pět mínusových pro hráče, který jich má nejvíc a je držitelem figurky krakena.
Karty nových lordů jednak doplňující stávající barvy pro větší variabilitu, ale též s nimi připlouvá cech pašeráků. Ten je spjat právě s nebulami a umí s těmito mnohdy nechtěnými perlami manipulovat ve prospěch jejich majitele. Zároveň trojice lordů – strážců, umí pomocí svých speciálních žetonů rezervovat karty či desky v nabídce.
Poslední výraznou novinkou jsou nová území, mezi kterými vynikají pohřebiště a s nimi spojená kořist, přinášející nejen odměny, ale i důležité body.
A naše dojmy z Krakena? I kdybychom neměli v ruce jiné rozšíření, dostal by se Kraken hodně vysoko. Výborným způsobem totiž doplňuje už tak dobrou hru a přitom to dělá velmi elegantním a nekomplikovaným způsobem, kdy většinu prvků zařadíte do hry velmi jednoduše a plynule a v podstatě není důvod, hrát každou partie právě s touto expanzí.
Nové prvky v mnoha ohledem přidávají další vrstvu přemýšlení, ať už se jedná o balancování využití krakenů, manipulaci s negativně pozitivními nebulami či ovládnutí nových území spojených s příjemným push your luck mechanismem, kdy můžete hodně získat, ale také ztratit.
Pocitově je Kraken lepší ve více hráčích, kdy jeho prvky silněji promlouvají do hry a nutí hráče riskovat, protože ve dvou si dost rozmyslíte používání černých perel a krakenů. Nebo tomu tak aspoň bylo u nás.
Hodně se nám líbí nový cech pašeráků, ale i další lordi, kteří pocitově ještě více podporují vzájemné škození mezi hráči. Není totiž nic lepšího, než se nebul zbavit tak, že je rozházíte ostatním.
Spolu s novými prvky a doplněním základu samozřejmě přichází ruku v ruce zvýšení variability a znovuhratelnosti celé hry.
Kraken je zkrátka velmi povedená expanze, která rozšiřuje Abyss správným směrem a jakmile jednou nové elementy zařadíte, už bez nich hrát hru nebudete.
Leviatan
Po mořských hlubinách přichází na řadu útok mocných leviatanů na hranice říše. Bájné potvory se shromažďují na hranicích a mocné rody musí povolat ty nejlepší bojovníky a čelit invazi.
Co do kvality zpracování navazuje Leviatan na svého předchůdce. Kvalita kam se podíváte, desítky karet a žetonů, ale i povedená figurka nejlepšího „lovce“ leviatanů. A samozřejmě i nádherná fantasy podmořská grafická stránka.
Herně jde tahle expanze jiným směrem. Ústředním tématem je zde boj, který zcela nahrazuje původní hrozbu. Tuhle stupnici nahradíte novou očíslovanou hranicí, ke které pomocí kostek v průběhu hry připlouvají leviatani, kterým musí hráči čelit. Respektive nemusí, ale hrozí jim tím velmi negativní efekty jako ztráty spojenců či dokonce lordů. Boj je vyřešen velmi elegantně, kdy hráč využije jednu kartu spojence, a to buď univerzálního kraba, nebo konkrétně navázaného na daného leviatana, a k tomu vždy aspoň jednu kostku, určí výsledek a podle toho zraní, či možná dokonce zničí obří příšeru, za což dostane nejen odměnu v podobě nových žetonů monster (respektive lze si vybrat mezi starými s body vlivu a novými s odměnami), ale i samotnou kartu představující body na konci hry.
Právě s bojem souvisí nejen karty spojenců krabů pro každého hráče do začátku partie (protože s ním můžete bojovat vždy), ale i zcela noví spojenci, kteří mají zvláštní efekty a mohou tak podpořit boj s leviatany třeba zaplacením perel nebo využitím dvou kostek namísto jedné.
Rozšíření svých řad se dočkali i jednotlivé cechy lordů, tedy vyjma pašeráků z Krakena, kdy noví lordi podporují či pracují právě s bojem s leviatany. Hráč tak může získat třeba další odměny.
Omezujícím prvkem rozšíření je vyhlášené stanné právo. Zkrátka je válečný stav a hráči tak mohou držet v ruce maximálně 12 karet spojenců, za další musí platit perlami. A hra může skončit hned dvěma novými způsoby – vyprázdněním balíčku leviatanů nebo jedné sady žetonů monster.
Pokud nás Kraken učaroval, těžko říct, jak moc se nám líbí Leviatan. Stupnici hrozby jsem osobně obecně považoval za trochu slabší a méně výrazné místo původní hry. Ne vyloženě nedomyšlené, ale nepřinášelo mi žádné napětí či vzrušení a fungovalo pro mě čistě mechanicky. Právě tohle ale Leviatan posouvá zcela jiným a více než pozitivním směrem k lepšímu. Boj s leviatany je zábavný, lehce a dobře udělaný a hra doslova motivuje se do střetu s nimi pustit, ať už ziskem odměn, tak i neustálou hrozbou útoku na hráče, který může znamenat citelnou ztrátu.
Oproti Krakenovi je Leviatan mnohem lepší i v nižších počtech hráčů, respektive jeho zapojení je citelnější a dopad expanze nelze ignorovat. Myšleno v tom smyslu, že třeba ve dvou často nehrajete na krakeny, abyste se vyhnuli nebulám, ale boji s monstry se nevyhnete, protože hrozba postihu je výrazná.
Výrazným prvkem je i přidání možnosti zapojení pátého hráče, kdy hry funguje velmi dobře a sílí všechny mezihráčské prvky.
S tímto rozšířením je zkrátka Abyss ještě lepší a nebojím se říct, že se z mého pohledu jedná o esenciální expanzi, kterou sice zařadíte lehce, ale vylepšíte asi jediné slabší místo základní hry.
Celkově muším říct, že jsem více než rád, že TT Games vydali tohle dvojrozšíření pro svou skvělou hru, protože ať už se základem využijete jednu nebo druhou polovinu či obě najednou, vždy bude výsledek skvělý a zábavný a prohlubující původní, už tak dobrou hratelnost celé hry. Pokud máte Abyss rádi, měla by tahle plná expanze být naprostou nezbytností vaší sbírky, ať už chcete přidat další vrstvu interakce či přemýšlení, vylepšit hrozbu a přidat povedené souboje nebo rozšířit zásobu lordů či území. Zkrátka v téhle krabici toho dostanete hodně a od všeho něco a každý si přijde na své v nádherném grafickém hávu Abyssu.
Rozšíření můžete koupit přímo u vydavatele zde!
Abyss: Kraken & Leviatan
Autoři: Bruno Cathala a Charles Chevallier
Vydavatelství: TT Games
Rok vydání: 2025
Počet hráčů: 2-5
Věk: 14+
Herní doba: 45-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris