Adventures Games: Žalář

Hry recenze

Probudit se s černým oknem místo paměti v místnosti evokující středověký žalář není žádná legrace. Zábava ovšem rozhodně je snaha dostat se ven v nové hře od Dina.

Různé jednorázové únikové a detektivní hry zažívají v posledních měsících na našem trhu doslova boom. Únikovky, Detektivky, celá řada Exit - zkrátka je neustále z čeho vybírat a milovníci této zábavy mají mnoho možností, po čem v regálech obchodů sáhnout. A aby toho nebylo málo, tak vydavatelství Dino Toys, které u nás vydává už zmíněný Exit, přichází s novou dvojicí her pod značkou AdventuresGames. Tentokrát se však nejedná o klasického zástupce žánru, ale spíš o převedení starých „klikacích“adventur z počítačů na stůl - hledáte a využíváte předměty, prostupujete místnosti, kombinujete a objevujete. A naprosto skvěle to funguje, to vám mohu říct hned.

Za Žalářem i jeho bráškou Monochrom a.s. stojí dvojice ostřílených autorů Matthew Dunstan a Phil Walker-Harding bydlících na druhé straně světa v Austrálii. Ani jeden z autorů není žádným nováčkem, vždyť první jmenovaný stojí třeba za monumentální strategickou hrou Monumental nebo Costa Ricou a druhý zase třeba mimo jiné za jednou z mých nejoblíbenějších her na bázi tile placementu (umisťování dílků) - Cacao. Tihle dva vytvořili hru pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 12+ a herní dobou, která je rozdělena do tří aktů, přičemž každý vám zabere zhruba 90 minut. Vaším úkolem je co nejlépe projít příběhem za pomoci chytrého využití předmětů, jejich kombinací, postřehu či prostředí.

Jak už u podobných her bývá zvykem, hru najdete v nevelké krabičce, ve které je ovšem vše potřebné. Dominantní pozici samozřejmě zabírají různé sady karet - předměty, místnosti, karty postav, životy - je toho hodně a vše je velmi hezky zpracované. K tomu tu máme 4 dřevěné figurky, uzavíratelné sáčky pro uložení hry a kromě obligátních pravidel i potřebnou a obsáhlou příběhovou knihu, která vás provede vaším dobrodružstvím. Po produkční stránce je hra povedená a hezky udělaná. Hlavní je ale samozřejmě v případě téhle hry hratelnost a příběh.

Rozložení hry je snadné a rychlé. Připravíte jednotlivé balíčky karet, každý hráč si vezme jednu postavu a figurku, nafasuje karty životů, otočit úvodní místnost a položit do ní figurky a vzhůru do víru dobrodružství. Hra opravdu nejvíc připomíná a využívá principu klasických počítačových adventur, ve kterých klikáte, prohledáváte, kombinujete, hledáte, využíváte a procházíte místnosti. Samozřejmě ale tedy na nic „neklikáte“, ale používáte příběhový gamebook. A to zcela jednoduše. Najdete v něm dané číslo, které chcete využít a přečtete si uvedený záznam. Někdy je to snadné - najdu číslo v místnosti, kde stojím a je to. Někdy je to ale o trochu složitější, protože když máte např. dva předměty, musíte jejich čísla spojit a teprve poté najít záznam. A tady se klidně může stát, že vám kombinace nevyjde a záznam v knize není. Zkrátka máte smůlu a musíte zkusit jinou kombinaci. Což vám ovšem v této hře nevadí z jednoho prostého důvodu - nehraje se na čas a ve hře můžete strávit tolik času, kolik chcete vy a vaši spoluhráči a jednu část můžete (s nadsázkou) hrát třeba celý den.

 

S Adventures Games: Žalář jsem zažil skoro až nostalgický návrat do začátku svého hraní počítačových her. U těch už teď trávím (bohužel) nulový čas, ale adventury jsem měl rád. Plno vzpomínek z objevování a kombinování předmětů v různě logických i nelogických postupech na letitém počítači, se mi vrátilo při hraní AG na stole a zhruba 4 hodiny hraní celého příběhu mi neskutečně utekly. A mým spoluhráčům též. Pojďme si ale to nadšení rozebrat postupně.

Zpracování? Celá hra moc hezky vypadá, komponenty jsou přehledné a funkční. A na to jak malá je krabička se hrou, vás možná dost překvapí, do jakých rozměrů se hra rozroste v pozdějších fázích.

Příběh? Probuzení ve středověkém žaláři není nic příjemného a vysvobození není nijak snadné. Navíc po útěku nic nekončí a čeká vás příběh a dobrodružství plné nečekaných překvapení a zvratů.

Koncept hry? Kombinace číselných záznamů v gamebooku v deskových hrách funguje velmi dobře. Ne všem hráčům tento systém samozřejmě sedí, ale mě osobně se tenhle styl líbil už v This War of Mine a stejně tak v Adventures Games. Jediná výtka směřuje k tomu, že někdo může mít tendenci „omylem“ číst záznamy okolo a nejen ten pod daným číslem, čímž se můžete ochudit o překvapení.

Jediná výtka ke hře směřuje k jisté zdlouhavosti. Hráč na tahu má vždy jednu akci - přesun, použití předmětů, kombinace, hledání atd. A co je na tom špatně? Je do dlouhé. Přesunu se do místnosti a musím předat tah a počkat, než odehrají ostatní u stolu, než můžu vyzkoušet, co se skrývá ve tmě pod postelí… ale na druhou stranu, nejde o žádné závody na stole.

Adventures Games je skvělá novinka na poli únikových a detektivních her, která přináší originální systém, dobrý příběh, skvělou a zábavnou hratelnost a fungující principy a koncept, bez hluchých nebo nelogických míst, což je výborná zpráva. Nadto vás čeká dostatečný počet chytrých hádanek a rébusů. Zkrátka tahle hra za to stojí a po vyzkoušení jednoho příběhu budete chtít další. Už aby tu byl.

 

Koupit přímo u Dina!

 

Adventures Games: Žalář

Autoři: Matthew Dunstan a Phil Walker-Harding

Vydavatelství: Dino

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 1-4

Věk: 12+

Herní doba: 60-90 min na jednu část

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři