Agora - politické hašteření

Hry recenze

Politika, senátoři, spiklenci, hašteření v senátu - rozšíření Agora vám 7 Divů světa Duel změní ve válku na politickém kolbišti.

Když se mě někdo zeptá na ideální hru určenou čistě pro dva hráče, okamžitě mě napadne 7 Divů světa Duel. Skvělá, přístupná s poměrně jednoduchými pravidly, pěkným zpracováním, kterou můžete hrát stále dokola a vždy nabídne něco nového, protože její velkou předností je variabilita zajištěná hned několika herními prvky. Před pár lety jsme se dokonce dočkali i v české lokalizaci rozšíření Panteon, které přineslo další možnosti a hlavně plejádu bohů několika starověkých zemí. A expanze do hry skvěle zapadla a stala se v podstatě nutností, protože vyvážila některé slabší prvky základu. 

Autoři hry, Antoine Bauza a Bruno Cathala, ovšem nespí a závěrem loňského roku si připravili druhé rozšíření s názvem Agora. A právě na něj se dnes podíváme.

Základ je stále stejný - karetní budovatelská hra pro dva hráče od 10 let s herní dobou okolo 30-45 minut. Hráči postupně speciálním systémem draftují karty, ze kterých staví své město a snaží se porazit soupeře, a to buď klasicky na body, vojenskou převahou nebo převahou v oblasti vědy. Právě výčet možných vítězství je jeden z prvků, který se v novince mění a původní trojici doplňuje politické vítězství. Ale o tom už dále.

 

Senát v hlavní roli

Agora toho má docela dost společného s předešlým Panteonem. Ve stejně velkém boxu, který místo bohů nese obrázek senátora a intrikánky, čekají v první řadě pravidla a opět skvělý insert, do kterého se všechny komponenty úhledně uloží.

Pravidla jsou jednoduchá, dobře napsaná. Pokud už nějakou dobu hrajete základ, proniknete do nich během chvíle. Trochu horší to už je s přehledem všech symbolů a minimálně prvních pár her budete trochu listovat a hledat co je co.

V krabičce dále najdete hromádku různých žetonů, z nich část rozšiřuje stávající zavedenou nabídku, některé jsou zcela nové a slouží třeba jako bonusy za vliv v senátu. Změnou prošly i žetony vojenství, které tématicky navazují zase na senát.

Hlavní část jsou opět samozřejmě karty. Rozšíření se dočkala zásoba divů. Nové karty Curia Julia a Knóssos jsou hodně spojené s novými prvky a po výběru přinášejí hráči okamžitý bonus. Tady bych asi rovnou doporučil vždy dát každému hráči náhodně jeden a dále vybírat jen 3. Hromádku karet doplňují dva nové typy - jednak konspirace, které mohou zamíchat hrou, a pak politiky a spiklence, kteří se přidají do klasických draftovacích pyramid.

Co se nám hodně líbí je rozšiřující deska senátu, která se přesně „zacvakne“ na spodní část desky původní. Když se smíchají obě rozšíření se základní hrou, vypadá to na stole skoro epicky.

Poslední částí je 24 kostiček vlivu ve dvou barvách. Ty slouží pro určení vlivu v jednotlivých částech senátu.

Stejně jako základní hra a první expanze, je i Agora z produkčního hlediska skvělé rozšíření. Přehledná pravidla plná příkladů, hezké ilustrace a grafika, kvalitní insert. Snad jediné co trochu zamrzí, je stejná ilustrace u všech karet spiklenců. Ale to je už takový drobný detail. Druhým menším neduhem je množství symbolů ve hře. Už je jich zkrátka nějak moc, i když mají podobné významy, přeci jen jsme častěji listovali a hledali správný význam.

 

Kujme pikle

Základní hratelnost zůstává docela logicky stejná. Dva hráči postupně ve třech kolech rozebírají 3 pyramidy karet a tvoří z nich své město, snažíc se zvítězit na jedno ze tří možných vítězství - vojenské, vědecké nebo na body. V čem je tedy Agora jiná? Novinek je hned několik, ale zásadní jsou hlavně dvě.

První je novinka v podobě senátu. Tato deska je rozdělena do 6 oblastí, kde každá má náhodně nalosovanou zvláštní schopnost v podobě destičky dekretu a oba hráči soupeří o vliv v jednotlivých částech/komorách. Kdo má převahu, získává bonus. Navíc pokud jeden z hráčů ovládne všechny komory, okamžitě vítězství. Tím se tedy do hry přidává zcela nová podmínka vítězství.

S deskou senátu souvisí dvojice nových karet přidávaných do pyramid karet - politici a spiklenci. První z nich pohybují a doplňují kostičky vlivu v senátu, druzí pak umožnují hlavně zosnovat spiknutí, což je nový typ karet a nová možnost, jak využít karty z pyramidy. Spiknutí musíte naplánovat, připravit a spustit ve správné chvíli.

Právě díky výše uvedeným novým prvkům se, z našeho pohledu, stala hra ještě více taktičtější, přemýšlivou.

Hezkým zpestřením jsou i nové divy a nové žetony vědy. Logicky oboje navázané na rozšíření.

Co je třeba zmínit ve vztahu k hratelnosti je spojení základní hry a obou expanzí. Ano, jde to, ale osobně bych to moc nedoporučil. A to hlavně protože se z poměrně rychlé dvojkovky stává regulérně velká strategická hra s velkým množství možností a ztrácí na své rychlosti, svižnosti a herní doba se prodlužuje na minimálně dvojnásobek, tím jak se oba soupeři snaží neustále propočítávat všechny možnosti.

 

Nutnost?

Rovnou odpovím na základní otázku, tedy zda je rozšíření dobré - ano je. Je doslova skvělé.

Agora je velmi povedené rozšíření už tak skvělé hry, které přináší množství novinek a možností, ale přitom zachovává stále stejně dobrou hratelnost a přístupnost původní hry.

Po stránce produkční není rozšíření co vytknout. Graficky se vše drží původního konceptu, materiálu je plno a opět velmi dobře vyřešený insert potěší.

Z herního hlediska není rozšíření o mnoho složitější, než základní hra, přitom ale přidává strategickou hloubku a nutí přemýšlet nad celou hrou zase trochu jinak. Výtka směřuje k přílišnému množství symbolů. Chápu, že pokud někdo hraje hru ob den, pak se orientuje rychle, ale pokud se ke hře dostanete jednou za čas, musíte nutně hledat v pravidlech co a jak.

V porovnání Agora vs. Panteon musím říct, že u nás subjektivně vede první jmenované jasným rozdílem. Bohové se nám líbily, ale Agora je prostě lepší a více podporuje pocit ze soupeření mezi dvěma hráči. Pokud zařadíte obě rozšíření, hra nabobtná do velkých rozměrů a už se nejedná o rychlou dvojkovku, ale spíš o velkou strategickou hru, u které lehce strávíte hodinu čistého času. Za nás tedy ideálně hrát hru buď s Agorou nebo s Panteonem a třeba je střídat pro větší variabilitu a znovuhratelnost.

Agora ukazuje, jak má vypadat dobré rozšíření - prohloubení zážitku, nové možnosti, více taktizování, ale se stále stejnou jednoduchou a přehlednou hratelností. Zkrátka Agora je pro mě osobně pověstný „must have“ pokud máte rádi 7 Divů světa Duel a jsem velmi rád, že tak rychle vyšlo i česky.

 

Více info u Blackfire!

 

7 Divů světa Duel: Agora

Autoři: Antoine Bauza, Bruno Cathala

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2

Věk: 10+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři