Akvárko

Hry recenze

Skaláry, terčovky, parmičky, mečovky nebo neonky. Voda se plní barvami a životem a je jen na vás, jak uspořádáte své Akvárko v nové hře od Albi.

Jméno Michal Peichl už nikomu, kdo trochu zná deskovky v Čechách nemůže být neznámé. Plodný autor, který docela úzce spolupracuje s vydavatelstvím Albi, již v minulosti přinesl povedené karetky jako Divočina nebo Prokletá stezka. Nyní na svou práci navazuje další karetkou, která je zatím tím nejlepším, co vytvořil – přivítejte Akvárko.

Jedná se o hru draftovací a „sbírací“ určenou primárně pro 2-6 hráčů s věkovým doporučením 7+ a s herní dobou, která se pohybuje okolo 15 minut na partii. Je dobré zmínit, že ač to hra přímo nezmiňuje, tak na stránkách vydavatele si můžete stáhnout oficiální pravidla pro povedenou sólo hru. Třeba když chcete trénovat po večerech! Každý hráč se ujme jednoho z virtuálních akvárií a na pomocí sbírání a vykládání karet do určené mřížky se snaží získat na konci hry co nejvíc bodů. A je to tak strašně prosté, až to hraničí s genialitou – ano, předem varuji, že u Akvárka budu asi nadšeně hýkat hned několikrát.

Ryby, všude jsou samé ryby. Už od víčka krabice je tak nějak jasné, kdo v téhle hře hraje hlavní roli, když ho zdobí povedená ilustrace pestrobarevných exotických rybek. A obsah není jiný. Kromě krátkých pravidel na dvě stránky – včetně příkladů a obrázků všech karet i s názvy rybek – najdete v pěkném jednoduchém insertu už jen zapisovací bloček a hromádku 108 karet, rozdělených mezi 9 druhů ryb a tvorů a sadu karet nápovědních, které lze využít i ve hře jako „vymezovače“ území. Okrajem lze zmínit, že ke hře existuje dvoje promo balíčků – každý obsahuje jeden rybí druh v šesti kopiích a obě jsou herně zajímavé. Jednu lze získat na Albi akcích, jednu ve speciálkách ke hře samotné. Snad jedinou výtkou směrem ke zpracování by mohl být tvar a horší shánění obalů na čtvercové kartičky. Všechny karty každopádně nesou na jedné straně povedenou ilustraci ryb a dalších obyvatel akvárka, na druhé pak rostlinu, která slouží jako takové doplnění, když se vám nic jiného ve hře zrovna nehodí. Ale to už jsme tak trochu u herní stránky.

Akvárko má naprosto jednoduchá pravidla. Na začátku hry zamícháte všechny karty, každý hráč dostane 8 na první kolo a zbytek vytvoří dobírací balík uprostřed stolu. Každý si pak ještě může vzít nápovědní kartičku s přehledem jednotlivých rybek. Hrají se dvě kola, každé se skládá z osmičky tahů, které probíhají zcela jednoduše – každý hráč si vybere jednu kartu a přiloží jí do postupně se tvořící mřížky v rozsahu 4 x 4 a pošle zbytek karet hráči po levici (ve druhém kole po pravici). No a to je v podstatě vše! Po 16 tazích má každý hráč vytvořené akvárko v rozsahu – ano, hádáte správně – šestnácti karet. Nastane bodování, kdy každý druh rybek je bodován v závislosti na umístění, rozmístění nebo počtu v akváriu hráče a kdo má nejvíc bodů, ten vítězí.

V případě dvou hráčů dochází k modifikaci, kdy aby byla zachována větší variabilita karet, větší náhoda a možnosti, tak vždy před výběrem nové karty každý hráč jednu kartu náhodně odhodí a dobere místo ní novou. Ve dvou je to určitě dobrý nápad a příjemná změna, která zachovává i v menším počtu hráčů skvělou hratelnost.

Akvárko je hra, která přišla tak nějak odnikud a naprosto nás víc než příjemně překvapila, a to ve všech ohledech. Absolutní trefa do černého a jedna z nejlepších her ve své váhové kategorii.

Hra má geniálně jednoduchá a přístupná pravidla. Jestli jste hledali hru, kterou vysvětlíte absolutně komukoliv, tak tady jí máte. Vezmeš kartu, přiložíš kartu a takhle zase znovu. Jen si správně rozmyslet, kam co dát a doufat, že vám strategie vyjde.

15 minut a máte odehráno. 20 i se zamícháním karet, rozbalením krabičky a přečtením pravidel. Rychlovka, která poslouží jako skvělý filler, hra s dětmi nebo když máte jen chvilku na cestách, čemuž pomáhá i minimalistické balení.

Hra výborně funguje. Základní princip je naprosto jednoduchý, ale funkční a různé druhy bodovacích karet nutí k přemýšlení, taktizování a měnění strategie v průběhu hry, podle toho co přijde do ruky.

Ať už ve dvou nebo v 6, v každém počtu má hra něco do sebe. Osobně mi nejvíc sedla hra ve dvou s měněním karet, když sice hrála roli náhoda, ale pořád byla šance, že ta správná rybka včas přijde a dokončím svojí vítěznou strategii.

Akvárko je přesně ten typ hry, kterou využijte v mnoha situacích. Pro zkušenější se jedná o příjemný filler, pro méně zkušené ideální vstupní hra na naučení různých základních mechanik, které se prolínají v mnoha složitějších deskovkách.

Zkrátka Akvárko je velmi příjemný letním překvapením, které s námi prožije nejen léto u vody, ale i množství podzimních a zimních večerů. Michal Peichl opět dokázal, že umí vytvořit zábavné a fungující deskovky a jistě o něm ještě hodně uslyšíme. A přitom je to celé tak moc jednoduché! A víte co? Jdu si sestavit ještě jedno akvárium.

 

Koupit se slevou a promem u Albi!

 

Akvárko

Autor: Michal Peichl

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-6

Věk: 7+

Herní doba: 15-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři