Azul: Mistři čokolády

Hry recenze

Staňte se mistry čokolády v nové verzi abstraktní klasiky Azul. 

Desková hra Azul se již stala klasikou. Po třech pokračováních, různých malých a velkých rozšířeních nastal čas trochu změnit téma – místo portugalský dlaždic a dvoru portugalského krále přichází na řadu čokoláda.

Hned na úvod musím říct, že Mistři čokolády jsou v podstatě limitovaným vydáním původního Azulu v jiném grafickém kabátku s drobným vylepšením, o kterém se dozvíte v prostřední části článku. Upřímně nemám zrovna v lásce různé reedice her, kdy se jen udělají drobné změny a výsledek je stejný, což je vlastně případ dnešní novinky. I když to je pravda jen částečně. No uvidíte sami.

Azul: Mistři čokolády je abstraktní hra pro 2-4 hráče od 8 let, kterou u nás vydává, stejně jako všechny hry série, společnost MindOK a stojí za ní Michael Kiesling. Jedna partie zabere do 30 min času. Hráči se vžijí do rolí mistrů čokolády, kteří skládají své čokoládové pralinky do bonboniéry, ve snaze získat co nejvíc bodů a stát se světově nejproslulejším mistrem sladké pochoutky. 

 

Komponenty

Už krabice se hrou je vyobrazena jako krabička s čokoládovými bonbóny pod fólií. Po jejím otevření naleznete v podstatě minimalistický design herní obsahu – 4 plány pro hráče, 9 oboustranných kruhových desek nabídek, žeton začínajícího hráče v podobě jedné z dlaždic, losovací sáček, krátká přehledná pravidla a konečně 100 krásných, kvalitně zpracovaných, pryskyřicových čtvercových dlaždic v 5 barvách (20 od každého druhu) v podobě jednotlivých čokoládových pamlsků.

Hezké zpracování je již doménou této herní série. Snad jediné, co by někomu mohlo vadit je absence dvojitých desek, na druhou stranu kvalitní kartón je podle mě dostačující a žetony po něm nekloužou a hra se nesype okolo. Hra si vystačí s minimem komponent, které ovšem dostávají maximální péči.

 

Jak se hraje?

Příprava hry i základní princip jsou velmi jednoduché. Každý z hráčů si vezme jeden herní plán a bodovací žeton, který umístí na své stupnici. Ano, herní plán se skládá z několika rozdělených částí – bodovací části navrchu, pod ní umístěné přípravné řady a vykládací pole - bonboniéra a pod nimi podlaha, kam vám budou „padat“ přebytečné žetony - pralinky. Všechny dlaždice se smíchají v látkovém pytlíku a do středu stolu se vyskládají kruhové nabídky podle počtu hráčů (pět – sedm – devět pro 2-3-4). Na každou z nich první hráč vyskládá náhodně tažené čtyři pralinky. 

Každé kolo hry se dělí na tři fáze. Hráči se v první části hry postupně střídají v tazích a snaží se získat pro ně nejvhodnější pralinky z nabídky a zároveň co nejvíce znepříjemnit snažení svým protihráčům. Hráč na tahu si může vybrat kameny jedné barvy buď z jedné z desek nabíky (a všechny ostatní z dané výlohy položit doprostřed stolu) nebo,  pokud už zde nějaké jsou, všechny kameny jedné barvy ze středu stolu. Ať už si hráč vybere možnost a) nebo b) umístí je do jedné z přípravných řad dle svého výběru. Ty mají od 1 do 5 volných polí a hráč tak musí dobře rozmyslet, kam svůj výběr dá, protože všechny pralinky, které už se nevejdou do řady „padají“ na podlahu a přinášejí záporné body na konci kola. Ve chvíli kdy jsou všechny kousky z nabídky rozebrány, přichází na řadu plnění bonboniéry. V této fázi může každý hráč z každé dokončené přípravné řady vzít jednu dlaždici (tu nejvíce vpravo) a umístit jí do své bonboniéry na odpovídající místo a získat tak vítězné body. A eventuálně i ukončit hru. Všechny ostatní kostičky z řady se vracejí zpět do krabice. Nedokončené (neplné) řady pak zůstávají do dalšího kola tak jak jsou. Princip hry je tedy skutečně velmi jednoduchý. Důležitým pravidlem je, že do každé přípravné řady můžete dávat jen kostky jedné barvy a zároveň, pokud už je v dané řadě pralinky určité barva, nemůžete jí již znovu dát do přípravné řady. Takže krátký příklad - v první řadě již mám modrou pralinku, jakmile si tedy z výlohy vezmu novou modrou či modré, můžu jí již dát jen do řad 2-5. Ihned po umístění nové dlaždice do bonboniéry si hráči přičítají body. 1 bod za novou a 1 za každou s ní spojenou ve svislé a vodorovné řadě. V závěru fáze plněné si musí každý ještě odečíst případné záporné body za popadané dlaždice na podlaze. Kolo je ukončeno, a pokud některý z hráčů zatím nevytvořil jednu kompletní vodorovnou řadu, vše se opakuje. Hra končí na konci plnění kola, ve kterém někdo dokončil aspoň jednu vodorovnou řadu dlaždic. Poté dochází ještě k závěrečnému bodování, které může silně zamíchat konečným pořadím, protože jsou rozdávány body na plné svislé a vodorovné řady, ale i za kompletní sady pěti pralinek každé barvy. Zkrátka čím plnější, tím lépe. 

V krabici je rovnou obsažena i složitější varianta hry, kdy nemáte předem určeno, kam v bonboniéře máte kterou pralinku umístit a hra vás tak „nenavádí“ a dává vám více prostoru, ale za zachování pravidla, že se žádná barva nesmí v jednom sloupci a řadě opakovat. Tato verze je ale určena rozhodně zkušenějším harcovníkům a ne na první hry.

Bonusem v čokoládové verzi je varianta speciálních nabídek, kdy každá výloha má uprostřed symbol přinášející zvláštní pravidlo pro danou nabídku – např. lze získat další žeton, žetony se přesouvají jinam než do středu nebo zůstávají ležet na nabídce.

 

Jaká je?

Azul patří již od vydání mezi naše nejoblíbenější hry a je to dokonce jedna z her, díky které jsem k deskovkám dostal část rodiny. Není tedy pochyb o tom, že tuhle hru máme rádi. A to i po desítkách a desítkách partií. Ta geniální herní jednoduchost, která jde ruku v ruce se skvělou hratelností, je prostě až návyková. Není se tak čemu divit, že i Mistři čokolády si od nás odnesou maximální hodnocení, když se prostě jedná o totožnou hru s mini rozšířením (bonusem, úpravou, variantou – jak chcete).

Celá hra se nese v duchu kvalitního a povedeného zpracování, kdy jí dominují hlavně hrací kameny, tentokrát vystylizované do podoby pralinek.

Azul v sobě kombinuje jednoduchá pravidla (shrnutá do „vem si, umísti, vylož, skóruj“), která vysvětlíte komukoliv za pár minut, a kterou si zahrajete jak s rodinou, tak se zkušenějšími hráči. Na jednoduchém principu nabízí komplexní hratelnost a strategickou hloubku, kdy se vaše hlava neuvaří z rozhodování co vzít a nevzít, ale zároveň vás donutí se nad každým krokem pořádně zamyslet, aby byl tah dobrý pro vás a ideálně nevýhodný pro soupeře. 

Navíc si hru užijete skvěle v jakémkoliv počtu hráčů, vždy funguje dokonale a bez problémů, zádrhelů nebo prostojů mezi tahy. Sice máte za krátkou dobu (do 30 minut) odehráno, ale stejně si budete chtít zahrát znovu, abyste oplatili soupeřům porážku. Nebo zopakovali výhru.

Hra ani po několika letech od svého vydání neztratila nic na své kráse a kvalitách a stále se jedná o skvělý titul. A neuděláte chybu ani s klasickou, a ani s novou limitovanou verzí z čokoládového prostředí. Záleží jen na tom, jaký vizuál pro vás bude lepší. Speciální dílky nabídek sice hru příjemně mění a upravují, ale nejedená se o nic tak zásadního, abyste bez toho nemohli hrát. Navíc si myslím, že nebude až takový problém si případně klasický Azul upravit dle nových možností.

Máte-li rádi jednoduché hry, které ovšem mají hloubku, je Azul, a to ať už v klasické nebo nové čokoládové verzi, hrou přímo pro vás. V krásném a kvalitně zpracovaném grafickém kabátu dostanete skvělou, jednoduchou, ale skoro dokonalou hru, které v podstatě nic nechybí a na pár jednoduchých pravidlech přináší hodiny hratelnosti, možností a kombinací. Až jí vyzkoušíte, věřte mi, že tahle superlativa budete používat i vy.

 

Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!

 

Azul: Mistři čokolády

Autor: Michale Kiesling

Vydavatelství: MindOK

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: do 30 min na partii

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři