Batman: Návrat Temného rytíře

Hry recenze

Gotham se opět potácí v temnotě a krizi a nejlepší detektiv světa v netopýřím kostýmu se musí vrátit z odpočinku a postavit se nepřátelům i starým přátelům.

Deskové hry, to už dávno není jen společenská zábava a koníček, při kterém potřebujete partu kolem sebe. Čím dál častěji můžete po deskovce sáhnout i když zrovna není nikdo po ruce jen tak sólo. A protože se tahle kategorie v posledních pár letech dynamicky vyvíjí, i u nás se postupně dočkáváme her zaměřených čistě na hraní v jednom, ať už se jedná o historickou Comancherii, český Pád nebes nebo horkou komiksovou novinku z dílny Blackfiru, a to Batman: Návrat Temného rytíře.

Ano, tenhle Batman je, ač krabice hovoří o 1-2 hráčích primárně obří sólovka a je nejlepší k ní takhle přistupovat a z tohohle pohledu jí hodnotit. Režim kdy zapojíte i kamaráda do role padouchů sice ve hře je a funguje, ale čistě subjektivně není tak dobrý jako „klasická“ hra a měl jsem pocit, že byl do hry přidán až později v průběhu kampaně na kickstarteru. Máte někdy pocit, že sólo mód byl do deskovky přidán aby se neřeklo? Tak tedy jsem ten pocit zažíval z druhé strany a mnohem více mě bavila hra proti hře. Tak pojďme na ní.

Návrat Temného rytíře je hra založená na jednom z nejlepších komiksových příběhů maskovaného mstitele Franka Millera, který se rozhodl vzít starého Báťu na odpočinku a vrhnout ho zpět do víru dění. A přesně to vás čeká na stole pod taktovkou dvojice Daryl Andrews a Morgan Dontanville v průběhu čtyř sezení s časovým vymezením asi 90 min na každé a s věkovým doporučením 14+ (nikdo mladší stejně sólo nehraje). V roli Batmana, tak trochu za zenitem sil, se musíte postavit hrozbě v podobě mutantů, policistů, novinářů, starých známých nepřátel, ale i ne úplně přátelských přátel v na sebe navazujících scénářích.

 

Masivní netopýří výbava

Tahle hra je velká. Opravdu velká. A dokazuje to už krabicí, ve které najdete českou verzi rovnou v deluxe komponentovém zpracování, což znamená řadu plastových figurek v čele s Batmanem a jeho ústředními nemesis jako Joker, Two-Face nebo naopak pomocníky v podobě Robin (ano, v ženské verzi) či komisaře Gordona neúnavně se honícího za padouchy.

Po odklopení víka krabice a plata s figurkami si možná leckdo řekne, že hra není až tak oku lahodící, jak by čekal. Záleží, jak se na to koukáte. Zkrátka vychází z díla Franka Millera a Klause Jansona a je tomu kompletně přizpůsobena svým grafickým zpracováním, které i v předloze patří k těm osobitějším. Osobně mám předlohu velmi rád, jak z hlediska příběhu tak kresby, takže deskovka se mi trefila do vkusu, ale pokud znáte spíše modernější příběhy, budete asi překvapeni, ať už se jedná o výrazně barevný herní plán nebo karty.

Příjemnou zprávou je, že pokud nejste úplně fanoušci plastu (nebo vás prostě jen nebaví barvit), můžete si hru zahrát i s klasickými kartonovými standees. A to samozřejmě není všechen karton v krabici, protože tady vás čekají hromady loupání všemožných žetonů. Kromě množství žetonů ve hře najdete podobně nemalé množství karet a kostek. A ty jsou opravdu originální, protože ty pro Batmana jsou ve tvaru ikonických batarangů.

Pravidla jsou řešena několika sešity – základní spolu s prvním scénáře, jedna kniha pro každý scénář a zvlášť samostatné mise a pravidla pro dva. Vše je řešeno poměrně hezky a přehledně bez výrazných záseků a problémů, jen to řazení je občas trochu zvláštní a minimálně u první hry budete občas hledat i základní sekvenci. Na druhou stranu je třeba ocenit, že první partie, tedy první část hry, je takový úvod, který vás vtáhne  do dění a celá hra funguje postupným přidáváním novinek a pravidel. A zároveň vás hra vždy navede co a jak si připravit a jaké jsou podmínky a změny, a které komponenty budete používat. No a na všechno ostatní je tady boardgamegeek.

Ať už listujete pravidly, přehrabujete se žetony, očima zkoumáte herní plán nebo si jen užíváte pěkné figurky, hra je zkrátka produkčně na vysoké úrovni a dělá čest své komiksové předloze ve všech ohledech. Ostatně cílí tím hlavně na milovníky původní předlohy a komiksů obecně, protože ti budou skákat blahem. Chápu ale i druhou stranu, pro kterou bude vizuální stránka mírně řečeno zastaralá a nelíbivá. Osobně jsem rád, že se v Blackfiru rozhodli pro deluxe verzi, protože s figurkami vypadá hra na stole zkrátka lépe, a to i za daň vyšší ceny. Ve chvíli kdy ale všechno rozložíte na stůl (a jste příznivci hraní v jednom), nebudete litovat ani koruny. A to ještě musím zmínit plastový insert na všechny komponenty, do kterého hru rozložíte a příprava většinou nezabere víc než 10-15 min.

 

Batman proti všem

Herně je vlastně Návrat Temného rytíře taková klasická hra na hrdiny. Vyberete si scénář a jedete podle jeho zadání k vítězství. Nebo tady spíš k neprohře, protože vás nic moc hezkého nečeká a celá partie je o neustálé snaze přežít v příčetnosti a nezhroutit se.

Celá partie se vždy sestává z přípravy scénáře (případně s dopadem toho předchozího) a následného hraní 4 kol o 16 tazích. Nebudu zbytečně detailně rozepisovat všechny kroky, ale jak by asi každý od Batmana čekal, celé je to o běháním napříč Gothamem a likvidování hrozeb, nepřátel a problémů. A také o snaze o zachování vlastní příčetnosti. A taky se připravujete na střet s nějakým tím bossem, ať už ve stínech své plány spřádá Joker nebo Superman. Že ten stojí vždy na té dobré straně? Inu zahrajte si hru a přečtěte si komiks a pochopíte jeho roli.

Jasně, nedá se říct, že byste jen šoupali Batmanem tam a zpátky a házeli kostkami, hra je o dost komplexnější, ať už jde o plnění úkolů a úkladů scénářů, využívání všemožných udělátek a karet, ale i spojenců, protože Temný rytíř na své cestě není nikdy úplně sám.

Jak jsem už zmínil výše, hra jde hrát i ve dvou, kdy se na jednu stranu postaví Batman a na druhou skvadra nepřátel. A zcela upřímně, tohle nebyl úplně náš šálek kávy. Už jen z prostého důvodu, že všichni chtějí hrát za Batmana. Protože prostě Batman. Asi bych si dokázal představit hru ve dvou jako čistě scénářovou soubojovku ve světě Batmana, ale takhle je podle mě nejlepší zážitek stále v jednom hráči.

 

Dojmy

Máte rádi sólo hraní? A k tomu máte rádi Batmana? No tak pak je Návrat Temného rytíře jasná volba. Tečka a bez dalších debat, protože lepší hru v tomhle ranku a kombinaci zkrátka nenajdete. Proč?

První tu máme zpracování. Pokud znáte původní předlohu, budete ze zpracování grafické stránky nadšení. Jasně, hra je trochu poplatná době vzniku komiksu v 80. letech, ale mě osobně se prostě líbí. Je to taková kombinace řvavých osmdesátek a temného Gothamu plného násilí, zločinu a problémů. Figurky jsou opravdu pěkné, byť samozřejmě standees fungují úplně stejně.

Možná vám přijde, že 4 scénáře na hru jsou málo. No ano i ne. Jasně, mohlo by jich být víc, ale pravdou je, že kopírují svojí předlohu (jeden sešit = jeden scénář). Mají postupnou gradaci od prvního úvodního, který máte za hoďku hotový, až do pořádně macatých v podobě třetího a čtvrtého. I když u posledního mě trochu zklamal finální boss, který byl subjektivně třeba ve druhém mnohem těžší. Každopádně se mi líbila provázanost scénářů a jejich navázání, kdy se sice může zdát dění jednouché (první scénář), ale nelze hrát bezmyšlenkovitě, protože to má dopad na další dění v příběhu. A pozor – pokud by se vám nedařilo a chtěli jste si scénář kampaně zopakovat, nezapomeňte si vyfotit nasetupování.

V jádru je to vlastně taková klasická hra na hrdiny – Batman se pohybuje po předem jasných polích plánu, odhaluje, bojuje, likviduje a přežívá. Ti kdo mají rádi rogue like styl počítačových her se zde budou vyžívat. Tahle klasika je ale doplněna některými pro mě velmi příjemnými mechanikami, jako je třeba draft karet, díky kterému víte, co vás čeká a částečně si tak už můžete připravit pevnější půdu pod nohama. I když je to často těžká volba co vzít, a co zahodit a jedná se o jeden z prvků, kde budou nezkušení deskovkáři trochu plavat a tvrdě o každém výběru přemýšlet. Dalším zajímavým prvkem je zakreslování nových cest. Na plánu jsou sice trasy mezi místy předtištěny, ale zároveň lze přidávat (pomocí smazatelného fixu) další.

Souboje a jejich vyhodnocování, to je takový kostkový festival. Ano, naházíte se hodně a ano, může to hodně ovlivnit partii, ale s tím už ke hře musíte přistupovat a počítat s tím od počátku.

I když se hra může na jednu stranu díky kostkám a díky nim i značné náhodě jevit hodně jako klasický ameritrash, tak opak je pravdou a mnoho věcí působí skoro až eurově a dopočitatelně. K tomu do hry silně promlouvá téma a atmosféra příběhu (a zase, pokud máte načteno, bude to o to silnější) a celá hra je tak velmi pěkným mixem mechanik, náhody a silného tématu. Není to jen o nějakém naběhnutí do lokace a bezmyšlenkovitém mlácení kolem sebe, ale o přemýšlivém přístupu a chytrém hraní. Sakra jste přece Batman!

Hodně hráčů bude asi řešit znovuhratelnost. Ne, Batman není hra na hraní každý den po celý rok. I když zároveň nemyslím, že by znovuhratelnost byla úplně malá, protože nastavení scénářů je částečně variabilní a díky draftu a kostkám budou hry odlišné. I když cíl samozřejmě zůstává stejný a jádro příběhu se napříč kampaněmi měnit nebude. Co se herní doby týká, tak celá kampaň vám na projetí zabere cca 7-8 hodin čistě herního času.

Batman: Návrat Temného rytíře je povedená sólo adaptace jednoho z nejlepších komiksů s Batmanem, kde každé rozhodnutí má dopad, každá akce ovlivňuje dění a atmosféru hry. Budete dumat nad ideálními tahy a rozhodnutími a bavit se v temných zákoutích Gothamu a jeho ještě temnějších uličkách, kde rozhodně nenarazíte na moc přátel, ale na hromadu nepřátel určitě. Hra má snad jedinou velkou nevýhodu – pokud neholdujete hraní v jednom hráči, nemá pro vás zkrátka význam.

 

Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!

 

Batman: Návrat Temného rytíře

Autoři: Daryl Andrews a Morgan Dontanville

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-2

Věk: 14+

Herní doba: 90+ min na scénář

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři