Blood Bowl - Team Manager

Hry recenze

Moje gynekoložka paní Mgr. Eva Harklová mi kdysi pošeptala. "Blood bowl je jako menstruace, pořád krvácíte a téměř vždycky to bolí." 

Původní Blood bowl (jak najdeme na wiki) vyšel už v roce 1987. Jedná se o fúzi fantasy Warhammeru a amerického fotbalu.

Pravidla jsou (oproti Warhammeru) jednoduchá. Jakmile si s protihráčem objasníte, co dělá která jednotka, může vypuknout rychlý boj, kde lítají vzduchem míč, kostky i elfí hlavy obalené v orčích střevech.

Ptáte se, proč si jednoduchá desková hra stále udržuje svou popularitu a dokonce byla převedena do počítačových mutací? Turnajové žebříčky, dostávání peněz po zápase, nákupy nových hráčů/abilit do týmu, to vše společně se značným systémem fanouškovských modifikací + shánění a barvení figurek, tvoří velkou návykovost.

Karetní Blood bowl se snaží zachovat feeling deskového pradědečka a zároveň vtěsnat dlouhotrvající ligové upgradování do půlhodinového souboje. Hra je opět z velké části ovlivněna náhodou. Ať už se jedná o kostkové souboje mezi hráči, nebo bonusové Cheating tokeny, které jsou dvousečné jak trpasličí sekyra.

Pravidla: 

Pěkně popořadě: Nejprve si hráči  (2-4) zvolí tým. Chcete-li do Teamu Pavola Habery, jistě zvolíte Reiklandské pleniče - lidskou rasu, které není (stejně jako Pavolovi) cizí všem komplikovat a mrvit hraní. 

Přízemní hráči, se sklony k vlastnímu ponižování, sáhnou po trpaslících. Krysoidní Skaveni vymetou každou soupeřovu díru. Na trhání nohou nadržení Orkové, Elfové se špínou za ušima, a nebo pekelní Chaos All-Stars potěší každého kdo prozíval Tolkiena…

Každý tým má 12 hráčů, na úvodní ruku si jich nalíznete 6 a už vymýšlíte, koho pošlete (koho) zkopat na který trávník. Po zahrání všech hráčů a vyhodnocení všech soubojů/efektů/cheating tokenů spočítáte pointy a kdo má na trávníkách převahu (klasické: Větší bere) vyhrává souboj. Sklidíte trávníky, naberete bonusy z trávníků (exkluzivního star player hráče, novou týmovou abilitu, upgrade, fanoušky)

Ukážete všem novinky, kterými disponujete a přesunete se do další sezóny - nové trávníky, souboje, nových 6 hráčů na ruku (se štěstím i ten váš Star player). Hra končí po 5 sezónách.

Správný Footbal manager se drží hesla - Není důležité kdo vyhrává, ale kolik zkasíruje fanoušků.

A tak stejně jako na youtubu, vítězí na konci player s největším počtem fans. 

Karetnímu Blood bowlu se rozhodně povedlo zachovat si atmosféru deskové předlohy. Kvalita herních komponentů je nadstandartní a za 729,- dostáváte solidní hru, kterou se sice budete učit 40 minut, ale kamarádovi ji vysvětlíte dřív, než si zakroutí krkem (rozcvička před zápasem). 

Můj osobní názor:

Herní rasy jsou značně nevyvážené + náhodné lízání 6 hráčů vám může přihrát do ruky totální plívaře, zatímco protihráč dostane steroidní bejčky. Občas ať zahrajete sebelíp, víte, že na dvou trávnících dostanete přes držku určitě a na třetím možná.  

Pokud rádi pokoušíte vrtkavou štěstěnu vrcholového sportu, nezbývá než vyrazit do boje vyzbrojen hnědými trenýrkami a s válečným pokřikem na rtech.

 

 

 

Autor: Jan Gončarov Goncis

Galerie:

Partneři