Řím prý nebyl vybudován za den. Vám na to bude stačit doslova pár minut.
S časem letních prázdnin, výletů a dovolených je třeba neustále hledat nějaké menší hry, které si můžete vzít lehce sebou, a které nezaberou jednak mnoho místa, ale také mnoho času. Jasně, existuje řada různých karetek a postřehovek, ale kdo by řekl, že jednou z takových her bude i hra s tématem budování Říma, kterou nám před létem přinesl Blackfire?
Boj o Řím, jak se novinka jmenuje (v originále Rome in a Day), je hra s mechanikou výběru dílků a stavěním krajiny designéra Evgenyho Petrova, která je určena pro 2-5 hráčů od 8 let a s herní dobou pohybující se okolo 15-30 min na partii. Hráči se stávají budovateli, kteří musí vybrat správné kombinace dílků a budov, šikovně je přiložit ke svému impérium a získat tak maximum bodů. Ideálně víc než soupeři, protože nejlepší Řím může být jen jeden.
Stavební výbava
Hra přichází v nevelké, dá se říct „tak akorát“ krabičce, která dává tušit už od obalu, co se skrývá pod víkem. Po rozbalení na vás vykouknou krátká pravidla, která během minuty pochopíte i vysvětlíte, hra opravdu není v zásadě nijak složitá.
Pod pravidly už se nachází vybavení pro hráče. Zejména pak zástěny v pěti barvách (se shrnutím pravidel na vnitřní straně) a 100 šestiúhelníkových dílků krajiny rozdělených do pětice druhů, které snadno rozeznáte podle barev. Dále ve hře najdete 15 karet pro výběr dílků a budovy, sadu žetonů krystalů a bloček na body. No a samozřejmě nesmím zapomenout na 40 pěkných dřevěných figurek budov, také v pěti barvách a tvarech, které korespondují s krajinou.
Zpracování hry je celkově poměrně pěkné. Osobně mi trochu vadí tloušťka dílků krajiny, která by mohla být o něco větší a jejich grafika možná o trochu výraznější. Na druhou stranu tady se ve finále projeví trochu abstraktnost hry, kdy moc neřešíte co na dílku je a řídíte se barvami. Ve finále ruku na srdce by téma mohlo být jakékoliv a výsledek herně stejný. Co se naopak hodně povedlo a hře sluší, to jsou dřevěné budovy, které jsou sic menší, ale zase naopak to téma do hry pěkně vracejí. Velikost balení je tak akorát, aby se hra dala lehce zařadit na cesty.
Jak vybudovat Řím?
Boj o Řím má super svižná a jednoduchá pravidla. Než stačíte říct „Veni, vidi, vici“ už hru ovládáte. Každý hráč na počátku dostane jednu zástěnu dle své volby, k ní sadu 20 dílků krajiny (které zamíchá a vytvoří sloupeček), 4 krystaly, dvě karty pro výběr dílků a kartičku na budovy, na kterou umístí do každého řádku dvě zde vyobrazená stavení. A může následovat první kolo ze čtyř, kdy se všechna dělí na 4 fáze:
1. V první části otočí každý hráč 5 dílků krajiny ze své zásoby a na první dva přidá budovy z karty budov pro aktuální kolo,
2. Následně každý hráč rozdělí tajně za zástěnou tyto dílky na dvě sady, menší a větší, v libovolném poměru (0:5, 1:4,2:3) a k menší sadě přidá krystal,
3. Ve třetí části si hráč vyberou dle své volby menší či větší sadu od svého soupeře dle aktuálního kola (střídají se směry vpravo a vlevo) a vezmi si jí k sobě, včetně případných budov a krystalu,
4. V závěrečné části kola musí hráči přiložit jednak vybrané dílky od soupeře, jednak jednu sadu která jim zbyla, přiložit ke svému malému impériu. Jediné pravidlo je, že dílky musí být přiloženy k těm z minulých kol. No a také se nesmí přemisťovat budovy za žádných okolností. A taky se nesmí umístěné dílky nijak měnit.
Po odehrání závěrečného kola následuje bodování a určení nejlepšího stavitele. Body se ve hře udělují za zbylé krystaly dle tabulky a dále za budovy, které sousedí nebo stojí na korespondující barvě území. Zkrátka např. žlutý mlýn musí buď stát na poli nebo vedle něj, amfiteátr zase na obytných čtvrtích atd. Jednoduše se sečte počet dílků krajiny u každé budovy/budov dané barvy a typu a výsledné skóre je logicky součet všech bodů.
Řím pro celou rodinu
Budování Říma v téhle hře je opravdu rychlovka. Ale zábavná rychlovka pro celou rodinu. Opravdu se podle mě jedná primárně o rodinou hru, jejíž velkou výhodou jsou jednoduchá pravidla a krátká herní doba, takže mladší hráče neodradí.
Co se mi líbí je zpracování, zejména tedy dřevěné budovy, které ve hře působí mnohem lépe než obyčejné žetony.
Velmi dobře je vymyšlen draft dílků, kdy neustále sledujete soupeře a přemýšlíte, co mu necháte a co si chcete uzmout pro sebe, když zároveň jste v neustále nejistotě, zda si soupeř skutečně vezme lákavou nabídku, nebo raději sáhne po sice menší hromádce dílků, ale zase s krystalem. Váhání co vzít a nevzít je ve hře dost. Navíc jakmile se odehraje kolo, karta, tedy směr výběru, se obrací a soupeř vám může vaše rozhodnutí pěkně vrátit.
Skvělá věc jsou i simultánní tahy, kdy všichni hrají všechny fáze zároveň a hra tak neztrácí tempo a na nic se zbytečně nečeká. I v plném počtu hráčů se tak vejdete do maximálně 30 minut i s přípravou a počítáním.
Díky náhodnému losování dílků a způsobu jejich rozdělení je každá hra jiná a znovuhratelnost a variabilita je zde v podstatě nekonečná. Žádné dvě partie nebudou mít stejný průběh.
Celý mechanismus bodování je jednoduchý, ale nutí přemýšlet nad každým dílkem. Nikdy totiž dopředu nevíte, na jakém dílku se objeví vhodná budova, ale chcete maximalizovat velikost oblastí daného druhu.
Sice jsem psal, že se jedná hlavně o rodinou hru, ale rozhodně jí lze doporučit i zkušenějším hráčům, pro které poslouží jako filler a hra třeba právě na cesty. Navíc díky rychlému průběhu a svižné hratelnosti máte většinou chuť hned si dát ještě jednu partii.
Pokud hra v něčem pokulhává, pak je to hra ve dvou. Hře prostě chybí spád a část hratelnosti a ideální počet jsou tak 3 a více. Nebál bych se dokonce říct, že jsme si hru nejvíce užili ve 4 a 5 hráčích.
Téma hry je sice budování Říma, ale jak jsem psal výše, v zásadě se jedná spíše o abstraktní hru, kde prim hrají barvy a většinou jsme skončili u označování žlutá – červená – zelená – fialová a bílá. Není to nijak na škodu, ale je třeba si to uvědomit.
Každopádně je Boj o Řím velmi příjemnou hrou využívající mechaniku výběru a umisťování dílků, která velmi dobře využívá princip výběru/draftu dílků zajímavým způsobem. Herně ani pravidlově není hra nijak komplikovaná, což je jedině dobře. Zkrátka pokud hledáte rychlovku pro celou rodinu, tady je náš pěkný tip!
Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!
Boj o Řím
Autor: Evgeny Petrov
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2-5
Věk: 8+
Herní doba: 15-30 min
Autor: Adam Vondra Vondris