Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti

Hry recenze

Vypravte se na plesy a bály do vyšší společnosti a najděte si ideální partnera a vyhněte se skandálům v nové hře podle populárního seriálu.

Nevím kolik našich čtenářů a obecně deskovkářů zná jeden z nejpopulárnějších seriálů Netflixu, a to Bridgertonovi, případně jejich knižní předlohu. Příběh o vlivné mocné rodině v Británii na počátku 19. stol. Si okamžitě získal příznivce po celém světě – ano, i u nás běží, byť jsem zaznamenal jen pár dílů –a jak už to tak bývá poslední dobou, populární značky dostávají množství doplňkového matriálu mířícího na fanoušky a příznivce. A tak tu máme novinku Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti, které se ujal Blackfire, ve které se vydáte na legendární okázalé plesy ve snaze získat náklonnost potencionálních nápadníků.

Bridgertonovi jsou karetní hrou určenou pro 3-6 hráčů s věkovým doporučením 16+ (což je ostatně jen kvůli tématu a předloze, jinak hra rozhodně není složitá) a s herní dobou okolo 30 min. V průběhu osmičky plesů se hráči snaží najít ideálního partnera, získat jeho náklonost, nabídku k sňatku a nejvíc bodů na konci hry. Zkrátka zajistit si dokonalou budoucnost.

Hra už od krabice dává jasně najevo inspiraci seriálem. A to nemyslím jen logo Netlixu na víku, ale celkové zpracování a grafiku, kdy ilustrace jasně odkazují na své herecké předlohy. Ostatně zpracování je docela jednoduché a dává na první pohled najevo, že se jedná jednak o hru cílenou na fanoušky předlohy, ale zároveň i jednodušší hru, patřící spíš do škatulky „párty“. Herní materiál se skládá zejména z karet (taneční „akční“ karty, karty Lady Whistledownové měnící hru a karty plesů), desek postav pro hráče a postavy zájmu, se kterými se hráči během hry snaží zasnoubit a k tomu jejich vlastnosti (ať už negativní či pozitivní). A abych nezapomněl, stylově tu najdete půl srdíčkové žetony náklonnosti a žetony lásky pro zasnoubení. Z hlediska zpracování je prostě hra bez problému. Ono toho tady není moc co vymyslet, obrázky postav jsou ze seriálu, ilustrace doplňují plesy a celkovou atmosféru a kvalita komponent je plně dostačující. Pravidla hry jsou pak zcela jednoduchá a přístupná i nehráčům nebo po nějaké té upité skleničce.

Cíl hry je v podstatě úplně triviální – najít si nejvhodnější partnera a utančit ho k zasnoubení. Samozřejmě dřív než vám ho vyzobe někdo jiný a zároveň bránit ostatním v jejich štěstí. Hra se hraje na osm plesů v rámci plesové sezóny, kdy každá rodina pořádá jeden i se svými vlastními pravidly a úpravami. Hráči v průběhu jednotlivých plesů/kol vysílají své postavy za vytouženými partnery a snaží se na ně umístit své žetony náklonosti a zasnoubit se s nimi dříve než ostatní. Jenže pozor, není to tak snadné, protože každý ze zájmových partnerů z vyšší společnosti má své jedinečné vlastnosti, které ho mohou v očích ostatní dělat více či méně žádoucího, a proto není dobré zasnoubit se jen tak bez rozmyslu. Je potřeba si náležitě vybrat! Zároveň jsou plesy ideálním místem ke skandálům a různým foix paix, a proto pozor na ostatní, kteří se mohou lehce snažit vám vaše úsilí ničit. Ve vyšší společnosti není nikdo skutečný přítel a každému jde jen o vlastní prospěch.

Zcela upřímně – od téhle hry jsem toho moc nečekal, dokonce seriál jsem si pustil až po jejím vyzkoušení. A je to docela pěkné party překvapení plné škození a intrik. Co na papíře vypadalo úplně jednoduše – umístit dva žetony na vybranou postavu a nasbírat za to na konci nejvíc bodů – ve finále není procházka růžovým sadem, respektive pohodově protancovaný plesový zážitek.

Je třeba si říct, že hra je lepší ve větším počtu hráčů – čím více tím lépe. Sice je ve hře víc nápadníků (podle počtu hráčů + 1), ale o ty nejlepší se rychle začne svádět tuhý boj plný intrik, odhalování skandálů a přetahování o vliv. Respektive náklonost.

Ve hře je pěkný dedukční prvek, kdy se snažíte zjistit jaké má která postava vlastnosti a případně jí díky nim posunout vzhůru společenským žebříčkem nebo jí naopak poslat dolů, když se zalíbí někomu jinému a snažit se tak zredukovat případné získané body.

Ne, nečekejte od hry žádný hluboký strategický zážitek. Ale naopak můžete čekat překvapivě zábavnou škodící párty hru, kterou máte do 30 min odehranou. Hratelnost je svižná a rychlá bez ohledu na počet hráčů (rozdíl je pár minut). No jen spolu možná chvíli nebudete mluvit, haha. Pokud navíc máte rádi seriálovou předlohu a znáte postavy ve hře, připočtěte si minimálně jednu hvězdičku.

Bridgertonovi staví na populární licenci a jedná se o jednodušší hru (podobně jako třeba Stranger Things: Attack of the Mindflayer od Reposu nebo Squid Game od stejného vydavatele). Tematicky hra sedí do svého zasazení a i mechaniky sedí k tomu intrikování ve shánění ideálního partnera.

 

Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!

 

Bridgertonovi: Hra z vyšší společnosti

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 3-6

Věk: 16+ (jen kvůli tématu a US trhu)

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři