Canvas

Hry recenze

Existují normální hry, existují hezké hry, existují hodně hezké hry a pak je tu Canvas. Hra která posouvá slovo umění ve hře na nový rozměr.

„V lásce a umění se nedá opisovat, každý se musí vyjádřit po svém.“ —  Romain Rolland

Pohodlně se usaďte, popadněte barvy a štětce a ponořte se do dechberoucího světa hry Canvas. Titulu, který prošel přes komunitní financování na Kickstarteru, a který si do své nabídky vybralo a nám poskytlo na recenzi vydavatelství ADC Blackfire. A také titulu, který vám bude od začátku do konce připomínat, co to znamená umělecké dílo a desková hra v jedné krabici.

Canvas je rodinou abstraktní (i když to tak nepůsobí na první pohled) hrou dvojice Jeffreyho China a Andrew Nergera, ve které se 1-5 hráčů od doporučených 14 let – reálný věk je tak 8+, rozhodně ne více – během 15 až 20 min herní doby utká o titul mistra malíře při tvorbě jedinečných obrazů.

 

Jedinečné balení

Už balení hry je naprosto jedinečné. Na krabici není žádný nápis nebo název, ale víko zdobí jen nádherná fantaskní ilustrace. Ostatně krabice je dělaná tak, že nemá víko, ale zásuvka s komponenty se do ní zasouvá a zároveň má jako skutečný obraz možnost zavěšení za poutko na zeď. No která hra to má?

Po rozbalení vám budou oči přecházet. Začnete ilustrovanými krátkými pravidly, pokračovat budete kvalitními žetony bodování na vyloupání a paletami (žetony inspirace) jako platidlem. Následuje látkový herní plán a hlavně karty. Bodovací karty nebo karty pozadí sice hezky vypadají, ale z všednosti vás zase tolik nevytrhnou. O to se postarají až průhledné plastové karty obrazů. Z těch se skládají jednotlivé umělecká díla, kdy každá karta má částečnou ilustraci, která se doplňuje s dalšími a společně tvoří obrazy na pozadí. Zkrátka právě průhledné karty jsou hlavním grafickým lákadlem hry.

Od krabice po poslední žeton – troufnu si tvrdit, že Canvas je jednou z graficky nejhezčích a nejlépe zpracovaných her, kterou si u nás můžete koupit. Komponenty sami o sobě píšou příběhy a každý v této hře může být umělcem.

 

V jednoduchosti je krása

Ač se Canvas tváří na první (i druhý) pohled jako umělecká hra, opak je tak trochu pravdou a ve skutečnosti se jedná o sice chytrou, ale zároveň pravidlově velmi jednoduchou abstraktku postavenou na sbírání symbolů, kombinaci karet a plnění úkolů.

Na začátku hry se připraví zásoby žetonů, 4 bodovací karty pro každou barvu (případně méně, záleží jak chcete hru složitou) a rozloží se nabídka karet obrazů. Každý hráč dostane 3 pozadí a zásobu žetonů inspirace (platidla) do začátku. Následně se hraje postupně, kdy hráč má vždy dvě možnosti – vzít si kartu z nabídky nebo zkompletovat obraz. 

Braní karet je snadné. První karta je zdarma, za všechny další se platí žetony. Cílem je sesbírat takové karty, které dohromady splní podmínky úkolů a přinesou vám nejvíc bodů.

Kompletace obrazu probíhá podobně jednoduše. Zkrátka vezmete libovolné tři karty v ruce, poskládáte je v pořadí dle vaší volby – přičemž vás zajímají barevné a obrazové symboly na spodku karty, kdy se vždy počítají ty zobrazené, nikdy ne zakryté. Následně se obraz oboduje a hraje další hráč.

Specifikum hry je, že hráči nemusí skončit stejně. Hra pro každého končí ve chvíli, kdy vytvoří tři obrazy. Ani víc, ani méně. Následuje součet bodů dle bodovacích karet za získané žetony stužek a kdo má nejvíc, stává se vítězem.

Pokud nemáte zrovna spoluhráče, lze si Canvas užít i v sólo variantě, kde se sice snažíte také získat body, ale zároveň si můžete i hezky v klidu vytvářet své jedinečné obrazy.

 

Výlet do říše fantazie

Canvas, to je nádherné malování pro každého. A zároveň to vůbec není malování.

Předně musím znovu vyzdvihnout zpracování. To je zkrátka naprosto skvělé a málokde uvidíte tak hezkou a udělanou hru, ať už se jedná o prosté žetony nebo všechny ty karty a herní podložku.

Díky jednoduchým pravidlům se jedná skvěle přístupnou hru pro každého. Sice nutí hráče přemýšlet, ale zároveň není zahlcující a nevaří mozkové závity a hodí se i pro málo zkušené hráče, nováčky a rodiny s dětmi. Pro zkušenější hráče jde o příjemný nenáročný filler, kde buď nezůstane u jedné partie nebo jako mezichod mezi složitějšími hrami.

Díky krátké herní době hra plynule a rychle ubíhá, celá hra je svižná, nedochází k dlouhým prostojům.

Díky velkému množství bodovacích karet i karet obrazů je hra hodně variabilní. Sice stále děláte to samé, ale pokaždé trochu jiným způsobem a obraz, který jednou přinese spoustu bodů, nemusí příště přinést skoro žádné. Každá hra tak je ve výsledku jiná a jedinečná.

Faktem je, že Canvas se dá hrát dvěma způsoby. Hned při první hře totiž pochopíte, že o obrazy zde jde až na druhém místě a důležitá je symbolika ve spodní části karet. Zbytek je jen na efekt. Můžete tak jít striktně po bodech a pak dostanete krásně vypadající abstraktku, nebo můžete hrát na skládání děl jak se vám líbí, ale zase nebudete mít tolik bodů. Samotná umělecká díla zkrátka mají vliv jen na efekt, nikoliv na body.

Canvas je další hrou z kategorie nenáročných a pohodových skládaček. Byť tedy svým vizuálem, provedením, ale i hratelností a variabilitou vystupuje nad řady všednosti a podává jedinečný a originální herní zážitek.

U téhle hry platí mnohonásobně – poklidně si sednout, vypnou okolí a nechat se unášet na vlnách vlastní fantazie. Lehce se vám stane, že zapomenete na hru a budete si jen tak skládat jednotlivé motivy do nádherných obrazů.

 

Canvas můžete koupit třeba v našem partnerském obchodě Cech Hráčů zde!

 

Canvas

Autoři: Jeffrey Chin a Andrew Nerger

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2021 (dotisk 2022)

Počet hráčů: 1-5

Věk: 14+ (8+)

Herní doba: 15-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři