Cartagena

Hry recenze

Jak si dnes poradí s konkurencí piráti ve hře, která spatřila světlo světa už v roce 2000? Dozvíte se u nás díky vydavatelství Piatnik.

Píše se rok 1672 a v temných kobkách pevnosti Cartagena se právě na svůj slavný útěk připravuje skupina pirátů (Jack Sparrow by měl radost!). Na konci na ně už čeká loď s blankytně bílými plachtami, připravená vyrazit vstříc svobodě, ovšem nejdřív je třeba projít změtí chodeb podzemního labyrintu a být rychlejší než ostatní, protože ne všichni se mohou dostat ze spárů královské moci a z téměř jisté katovské oprátky. Odbíjí půlnoc, útěk může začít!

Cartagena je hra pro 2-5 hráčů od 8 let, ve které je vaším úkolem provést pomocí karet a taktizování svou skupinku pirátů podzemím (případně džunglí) k vytoužené svobodě. Herní doba se vměstná do 35 minut a českou verzi má na svědomí Piatnik, díky kterému nejen že najdete v balení základní hru, ale i kompletně všechny varianty a rozšíření. Hra autora Leo Coloviniho původně vyšla již v roce 2000 a jedná se tedy spíš o retro recenzi, dokáže ještě vůbec dnes obstát v široké konkurenci menších i větších titulů?

 

Komponenty

V krabici s kreslenou pirátskou tématikou vás čekají v první řadě pravidla a 8 oboustranných dílů herního plánu (z jedné strany jsou podzemní chodby, z druhé džungle), 2 díly lodě (jedna bude vaším cílem, jedna začátkem), díl pirátské zátoky (hohoho, plné rumu!) a díl vězeňské kobky (plné krys, fuj). Dále 102 karet se 6 symboly (každá karta je tak zastoupena v 17 kopiích a vždy 2 mají tmavé pozadí pro variantu záškodníci) a 8 žetonů truhlic (dokážete si představit piráty bez pokladu!?).  Posledním a nezbytným komponentem je pak 30 dřevených figurek pirátů v pěti barvách.

 

Jak se hraje?

Pojďme se společně podívat, jak budeme utíkat (hra má několik variant, ale o tom dále). Jako první musíte sestavit herní plán, což je u všech variant hry stejné. Podle toho jak chcete hru mít dlouhou využijete od 4 do 8 dílů (Případně si rozdělíte díly na dvě poloviny a vytvoříte si jak část s podzemím, tak část s džunglí. Mezi oběma půlkami pak můžete převážet své piráty a vítězí ten, jehož všichni zástupci se dostanou až do zátoky. Tato varianta hry se nazývá Kompletní únik a je tou nejdelší možností.). Poté do vězeňské kobky umístěte figurky všech hráčů, zamícháte karty a každému dáte po šesti a můžeme začít. Hráč na tahu (první třeba ten kdo měl poslední skleničku rumu!) může provést 1-3 akce nebo vynechat kolo a dobrat si kartu, pokud nemá žádnou v ruce. Akcí se rozumí buď zahrání karty z ruky a přesunutí jedné ze svých figurek na nejbližší neobsazený symbol shodný s tím na právě zahrané kartě (ano, na nejbližší volný, v případě že na některém stojí jiní piráti, „přeskáče“ je až na volné pole). Druhá možnost je pak přesun své figurky zpět na symbol, na kterém stojí jeden nebo dva piráti (vždy mohou být jen 3 na jednom místě) a dobrat si jednu nebo dvě karty do ruky. Důležité je tedy taktizovat a ve správný čas se posouvat tam, ale i zpět, pro získání maximální výhody. Je sice hezké rychle poskakovat kupředu, ale když vám dojdou karty, jste nahraní a musíte je pomalu dobírat.  To je v základu vše, kdo dostane všechny své piráty na loď (případně do zátoky) vyhrává!

Hra má však několik variant. Kromě základní popsané výše a zmíněného Kompletního úniku, se jedná o:

- Morgan – tentokrát nebude dostávat karty za pohyb svých pirátů vzad, ale naopak za posunutí soupeřových vpřed!

- Záškodníci – hráči smí mít pouze 7 karet, ale nemusí je zahazovat pořád, jen když někdo zahraje kartu s tmavým pozadím, musí odházet z ruky všechny karty, tak aby jim jich zbylo jen 7

- Karibská čarodějnice – v této verzi využijete mimo jiné i truhlice s pokladem, díky kterým můžete dobrat karty, ale taky se posunout zpět díky hadovi. Jednotlivé karty vám buď klasicky posunou figurky vpřed nebo díky zaklínadlu umožní jednu z zvláštních akcí. Hra tak ještě nabírá na obrátkách a je třeba více taktizovat a rozmýšlet kdy se jen posunout a kdy využít kouzlo!

 

Jaká je?

Ač by se mohlo zdát, že o Cartagenu už dnes ani okem nezavadíte, opak je pravdou. Stále se jedná o dobrou zábavu a naopak léty prověřenou deskovou hru. Jistě, už to není to, co to bylo před x lety, ale hledáte-li nějakou vstupní hru do světa deskovek, s Cartagenou nešlápnete vedle. Díky principu posouvání figurek a nutnosti se vracet a přemýšlet se hra ani dnes neztratí, a pokud vás omrzí základní varianta, ležet sáhnout po některé z variant. Pro rodinný stůl je hra jako stvořená, děti se budou bavit a rodiče se nebudou nudit. Pro zkušenější hráče může hra posloužit jako příjemný filler nebo jako vstupní hra, na které ukážou ostatním, proč si občas zahrát deskovky. Jistě, nemůžete čekat taktické orgie a promýšlení každého tahu půl hodiny, ale i tak vám hra často mozkové buňky slušně zavaří a nenechá vás jen tak vydechnout. Dopředu? Dozadu? Pomoci soupeři? Posunout toho nebo toho? Takže hola hou piráti, zachraňte se z vězení!

 

Koupit přímo u Piatniku!

 

Autor: Leo Colovini

Vydavatel: Piatnik

Počet hráčů: 2-5

Věk: 8+

Herní doba: 30-45 min

Pořadí na Boardgamegeek:  205. rodinná, 831. celkově 

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři