Ceylon

Hry recenze

 

Ujměte se čajových plantáží na jedinečném ostrově Ceylon a vybudujte své vlastní čajové impérium v nové deskové hře.

Čaj je jedna z nejpopulárnějších a nejoblíbenějších plodin na světě, když nápoje z jeho lístků se vypijí denně tisíce litrů. Ten z ostrova Ceylon je pak považován za jeden z nejlepších. To asi není žádné překvapení. Ale víte, jak tohle pěstování svou tradici získalo? Inu v 19. stol. Postihla ostrov ekologická katastrofa a cizopasná houba zničila prakticky celý kávový průmysl na ostrově. Nové příležitosti se umně chytli podnikavci a vytvořili novou tradici pěstování čaje, jejíž výsledek je dodnes milován laiky i odborníky po celém světě. No a právě Ceylon a počátky pěstování čaje se staly tématem nové deskové hry z produkce vydavatelství Tlama Games. Byť se tedy sluší uvést, že hra jako taková spatřila světlo světa již v roce 2018.

Ceylon je euro hra Chrise a Suzanne Zinsli(ových), která je určena pro 2-4 hráče od 10 let věku a s herní dobou pohybující se okolo 60 min na partii. Hráči se převtělí do rolí průkopníků pěstování čaje na ostrově Ceylon v 19. století a chytrými tahy, pěstováním, obchodování, rozvojem a plněním kontraktů se snaží získat více bodů, než soupeři.

 

Čaj černý, zelený i bílý

Hra přichází ve velmi hezky designované krabici, která vypadá jako dóza na čaj. To jen podtrhuje téma hry. Po otevření na vás v první řadě vykouknou pravidla. Ty jsou velmi dobře napsaná, poměrně jednoduchá, ale hlavně přehledná a plná příkladů a vysvětlení.

Dále zde máme velký herní plán rozdělený hexovými dílky do čtyř provincií na pěstování čaje. Provincie pak před hrou navíc obsadíte dílky krajiny a vytvoříte tak 3D prostředí pro pěstování vzácné plodiny.

Pro každého hráče je připravena sada žetonů, figurka a herní deska, kam si hráči ukládají všechny komponenty pro pěkný přehled.

Dále zde najdeme hromadu různých žetonů a žetonků, kostičky čaje a různé bonusové destičky. Tím hlavním, co řídí celou hru, to jsou ale akční karty. Těch je necelá padesátky a každá karta je rozdělena na dvě poloviny, vždy každá s jednou z akcí. Proč to? To se dozvíte dále.

Z grafické stránky je hra velmi pěkná. Není nijak překombinovaná, zbytečně výrazná nebo nepřehledná. Detailů je až až a vše je velmi hezké, ale ne na úkor hratelnosti, což je rozhodně velké plus. Kombinace dřeva a papíru je velmi hezká a je dobře, že i v dnešní přeprodukované době jde nějaká hra klasickou cestou. Z celé hry zkrátka dýchá atmosféra čaje a ostrova Ceylon.

 

Čaj a peníze

Hned na úvod musím říct, že hraní Ceylonu je poměrně jednoduché. Tedy minimálně na vysvětlení. Trochu těžší už je to z hlediska optimálního zahrání, neboť každý tah vyžaduje přemýšlení a soustředění, protože tahle hra je silně interaktivní.

Na začátku partie se už trochu tradičně připraví herní plán a všechny komponenty. Každý z hráčů dostane komponenty ve vybrané barvě a k nim základní kapitál.

 

Ceylon je kartami řízená hra, která má ve své kategorii jedno obrovské a trochu netradiční plus. Hráči se střídají na tahu, kdy vždy aktivní hráč zahraje jednu z akčních karet v ruce, kdy si vybere, kterou polovinu karty vyhodnotí. Vtip je v tom, že druhá akce náleží všem soupeřům. Hra je tak o neustálém rozhodování, jak karty využít, jakou akci si vybrat a jakou přenechat soupeřům kolem stolu. Neustále tak dedukujete a přemýšlíte, co si vybrat, kterou ze tří karet v ruce zahrát, a jak tím pomůžete ostatním.

Na kartách je všeho všudy jen pár akcí. Logicky můžete zakládat plantáže, sázet čaj, pěstovat ho a sklízet, můžete plnit kontrakty, uplácet a získávat si přízeň radních pro využití zvláštních schopností a také plnit vývozní kontrakty či vylepšovat technologie pěstování. Pokud snad hráč nechce nabízenou akci zahrát, může si místo toho vzít dva peníze nebo pohnout svou figurkou. A pohyb je důležitý, protože pozici figurky ovlivňuje možnosti hráče a jeho hlavních akcí, jako třeba sklízení čaje.

Jakmile je dobrána poslední akční karta nebo jeden z hráčů položí na plán svůj poslední žeton plantáže, nastává konec hry a závěrečné bodování. A to mnohé možná trochu překvapí, protože kromě bodů získaných během hry se na konci bodují většiny – množství peněz, posun na stupnici technologií a počty čajových plantáží v jednotlivých oblastech a splněné kontrakty pro různé vývozní společnosti. No a kdo má nejvíc, stává se králem plantážníkem ostrova.

Hra dvou hráčů má mírně modifikovaná pravidla, kdy se hraje jen ve třech oblastech namísto 4.

V případě, že hráči chtějí hru trochu jinou, lze přidat žetony vylepšení. Ty umožňují jedenkrát během hry provést zvláštní akci.

 

Pěstování čaje pro všechny

Ceylon je velmi povedenou hrou se zajímavými a originálně pojatými prvky. V jádru sice budete mít pocit, že jste vše už někde viděli, ale pravdou je, že Ceylon umně kombinuje známé prvky do originální hratelnosti a svým průběhem vystupuje nad většinu podobných her.

V první řadě tu máme zpracování. Grafická stránka je velmi hezká, příjemná, hře sluší a dotváří atmosféru. Přitom není nijak řvavá nebo přehnaná, ale je plná detailů.

Využití akčních karet je zde naprosto famózní. Systém dvojí akce na každé kartě výborně funguje a přináší dobrou hratelnost. Na jedné straně nutí hráče neustále, ale opravdu neustále přemýšlet – jakou akci využít, co přenechat soupeřům, co zahrát a co ne. Hra je plná neustálých dilemat a taktizování a přemýšlení nad každým tahem.

Zároveň systém akcí neustále vtahuje všechny hráče do hry. Ve hře neprobíhají žádné prostoje, žádné čekání na tah. Zkrátka je každý neustále ve hře a každý tah znamená možnost budování pro každého.

Také tady platí, že čím více hráčů, tím lépe. Nejlepší pro nás byla hra v plném počtu. Ne snad, že by hra nebyla dobrá i ve dvou, to vůbec ne, ale v plném počtu má nejlepší dynamiku a spád, stále se něco děje. Zároveň je na mapě relativně málo místa, hra rychle utíká a celá partie skončí dřív, než řeknete „ceylonský čaj“.

Hra nabízí krásnou svižnost a rychlost a to i přesto, že se jedná o regulérní budovací „pick and delivery“ euro, kde musíte vybudovat, vypěstovat, doručit a ještě stíhat běhat po mapě a získávat si přízeň radních. V ničem nechcete a ani nesmíte zůstat pozadu, protože dostat se do „soutěže o body“ lze jen aspoň minimálním zapojením se do daného okruhu činností.

Neduhem pro mě trochu bylo – a je to subjektivní – že hra je možná místy až moc rychlá a já osobně nemám rád pocit, že nestíhám svou strategii. Sice si můžete dopočítat, kdy cca hra skončí, ale tempo je rychlé a jak se neustále něco děje, je někdy těžké usledovat úplně vše a všechny soupeře.

Druhým neduhem jsou akce najímání rádců. Přeci jen jsou ve hře maximálně 4 a jakmile je máte, už je akce v podstatě zbytečná a slouží jen jako akce vedlejší.

Co je naopak plusem, to je variabilita a znovuhratelnost. Ano, možností a variant není tolik, abyste je museli studovat dlouhé dny a několik partií, ale hra je díky rozložení a nalosování pokaždé trochu jiná a nabízí odlišné strategie a taktiky.

No a dalším velkým plusem je přístupnost, jednoduchá pravidla a snadná vysvětlitelnost celé hry i pro méně zkušené hráče.

Ceylon je ve všech ohledech zajímavým a dobře uvařeným titulem, plným čajového kouzla, příjemné hratelnosti a skvěle namíchaných mechanik. Rozhodně se jedná o titul, který by vás neměl minout, ať už jako dobrý filler k odpolednímu čaji nebo vynikající přístupnou hru pro celou rodinu. Zkrátka hra, která se rozhodně vyplatí.

 

Koupit hru se slevou na Tlama Games!

 

Ceylon

Autoři: Chris a Suzanne Zinsli

Vydavatelství: Tlama Games

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-4

Věk: 10+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři