Zjednodušená verze japonských šachů Shogi pro celou rodinu? To je novinka Chyť lva! od Mindoku.
Než se vrhneme na novinku samotnou, musíme si nutně udělat menší odbočku do Země vycházejícího slunce - Japonska. Asijská země dala světu mnohé - origami, mangu, japonskou kaligrafii, sushi nebo třeba Pokémony - neříkám, že je to nejlepší výběr, ale kdyby měl jmenovat všechno, můžu napsat článek jen o Japonsku. Jednou z velmi populárních věcí, která se rozšířila po celém světě je japonská verze herní klasiky Šachy nesoucí název Šógi nebo shogi. Cíl hry je sice podobný jako u našich šachů, ale pravidla jsou ještě o něco komplexnější a správně hru hrát zabere mnoho času a úsilí. Zkrátka nic, co byste si asi dokázali představit pro hraní s dětmi. Nebo dokonce nechat děti hrát proti sobě.
Toho si byla vědoma i japonská deskoherní designérka Madoka Kitao, a proto v roce 2008 přišla s konceptem, který nese název Dóbucu šógi, což doslova znamená „zvířátkové japonské šachy“. I když se jedná o značně osekanou a upravenou verzi původní hry obsahující zmenšený herní plán a méně hracích kamenů, neztrácí na zábavě a nutnosti logicky a strategicky přemýšlet.
Chyť lva! je poměrně malá hra určená pro 2 hráče s věkovým doporučením 5+ a herní dobou okolo 10-15 min na jednu partii. Podobně jako ve všech hrách „šachového“ typu je zajmout či dát mat soupeřovi králi, kterým je v tomto případě král zvířat lev nebo naopak dostat svého lva na druhý konec plánu.
Krabička se hrou trochu klame tělem, protože na první pohled vypadá ještě dětštěji, než ve skutečnosti je. Svůj velký podíl na tom má grafika, která připomíná téměř batolecí výjevy na různých chrastítkách a postýlkách. Každopádně víku dominují 4 zjednodušeně vyvedení zástupci zvířecí říše - lev, slon, žirafa a kuře. Po otevření toho není nijak moc - 8 dřevěných masivních kamenů se čtveřicí zmíněných zvířat po dvojicích, herní plán rozdělený na pole 3x4 a krátká pravidla. Zde ovšem platí, že i z mála se toho dá hodně vytvořit a ač celá grafika má primárně zaujmout děti a působí tedy poměrně infantilně, nelze jí upřít funkčnost a přehlednost.
Z herního hlediska není hra složitá, ač se na krátkých pravidlech skrývá mnoho možností a čím více do hry vy a vaše děti proniknete, tím se vše stává zajímavější. Na začátku se připraví herní plán a na něj vyskládají všechny herní kameny - do první řady nejblíže ke každému hráči - na zem či nebe - doprostřed lev a po stranách slon s žirafou, předně pak kuře. Vždy čtyři kameny jsou otočené „spodkem“ k jednomu a druhá čtveřice k druhému hráči. A může se hrát. hráči se střídají v tazích, kdy každý si vždy může aktivní hráč vybrat jednu ze dvou možností - pohyb nebo nasazení. Pohyb umožňuje logicky přesouvat kameny po plánu. Ovšem pozor, není to tak jednoduché. Každé zvíře má kolem svého obrázku různě vyobrazené červené puntíky, určující možný směr pohybu. Kuře se tak třeba nesmí vracet, žirafa zase nesmí diagonálně atd. Pokud zvíře skončí pohyb na poli se soupeřovým kamenem, dojde k zajmutí, kdy v tuto chvíli si aktivní hráč položí zajmutý kámen před sebe a může ho později využít. A jeho využití je právě ta druhá možnost, co dělat, tedy nasazení. Nový kámen můžete položit kamkoliv na herní plán „nohama“ k sobě a od této chvíle ho ovládáte vy. Zajímavostí může být kuře, které funguje trochu jinak, než ostatní. Nesmí se totiž jako jediný kámen vracet zpět, ale také ve chvíli, kdy se ho podaří dostat na druhý konec, změní se ve slepici, která nabyde na síle.
Cílem hry je buď zajmout soupeřova lva - stejně jako jakýkoliv jiný kámen - nebo dojít svým lvem na druhou stranu herního plánu. Působí to jednoduše a v zásadě to snadné i je, ale stejně jako několikrát zmíněné šachy nebo šógi, přelstít soupeře a splnit podmínky vyžaduje přemýšlení a strategii.
Chyť lva je hra, která nás až nečekaně mile překvapila. Po prohlídce krabice a otevření vypadlo vše velmi infantilně, dětsky a jednoduše. Ale hra klame tělem a ve skutečnosti se jedná o velmi zábavnou hru, která sice funguje i pro menší, ale vůbec neurazí ani starší hráče. A zcela vážně musím říct, že jsme celý herní večer ve dvou nakonec strávili místo plánovaného Paxu hraním chytání. Ale postupně.
Obrovskou pochvalu zaslouží zpracování. Jednotlivé hrací kameny sice mají jednoduché ilustrace, ale jsou přehledné jednoduché, graficky oddělené a fungují. Navíc v podstatě všechny informace které potřebujete - což je víceméně jen pohyb - máte na nich uvedené. Dřevěné provedení masivních bloků pak působí luxusně. Pravidla jsou jednoduchá, přehledná, snadno pochopitelná a navíc s příkladem na každou složitější situaci.
Na skutečně krátkém pravidlovém rámci - reálně 2 strany krátkého textu - se skrývá hra, která je na jednu stranu skutečně jednoduchá, ale nabízí dostatek hloubky a komplexnosti, aby u ní bylo nutné přemýšlet a logicky uvažovat. Náhoda zde nemá absolutně žádný prostor a vše mají hráči pevně v rukou. Zkrátka vítězství a porážka záleží pouze na dvou hráčích u stolu.
Věkové určení 5+ je zcela relevantní. Ale na rozdíl od jiných her, určených pro takto mladé publikum, má hra co nabídnout i starším. A dokonce i dospělým, což je milé překvapení. Samozřejmě u ní nestrávíte tolik času, jako u jiných hutných abstraktních her pro dva hráče, ale přesto těch 10-20 minut partie je velmi příjemných a nutících k vymýšlení různých strategií.
Chyť lva! je rozhodně povedeným překvapením, které potěší všechny rodiče, kteří si chtějí s dětmi něco zahrát, ale na složitější hry mají ještě čas. V hezkém provedení se nachází hra, která klame tělem a nabízí víc, než by se na první pohled mohlo zdát. A kdo ví, třeba to bude přesně ten odrazový můstek do složitějších her jako jsou klasické šachy nebo šógi. Tip na Vánoce jako dělaný.
Chyť lva!
Autorka: MadokaKitao
Grafika: MaikoFujita
Vydavatelství: Mindok
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 2
Věk: 5+
Herní doba: 5-10 min
Autor: Adam Vondra Vondris