City Blox

Hry recenze

Kdo si nikdy v životě nehrál s Legem? Kdo nestavěl domečky a barevné modely? A když se slavné kostičky použijí v deskové hře, nemůže to snad ani dopadnout špatně, ne?

Teď vážně, kdo si nikdy nestavěl z Lega, ať zvedne ruku! Já to rozhodně nejsem. Už jako dítě jsem měl ten geniální systém skládání jedné kostky do druhé a stavbu všemožných budov, strojů, letadel a celých měst miloval. Jakmile tedy Dino na jaře oznámilo novou hru City Blox, okamžitě jsem zbystřil.

City Blox je hrou dánského deskoherního designéra Jacoba Berga. Jeho dílo je určeno pro 2-4 hráče od 6 let a herní doba se pohybuje okolo 15-20 minut, což je ideální herní doba právě kvůli věkové hranici - mladší hráče jak jistě víte, mnohdy u delší hry neudržíte. Úkolem hráčů je z nabídky stavebních kostek inspirovaných právě zmiňovaným Legem postavit trojici městských budov dle zadání dřív než soupeři.

Už barevně laděná krabice odkazuje na dvě věci. Jednak všude na ní vidíte ikonické kostičky, a také je poměrně výrazně barevná, aby mladší publikum zaujala. Po otevření velmi příjemně překvapí povedený plastový insert, do kterého se přehledně rozdělí všechny komponenty a hru je tak možné nejen rychle sbalit a rozbalit, ale i využít krabici při hře. O tom ale dále. Herní materiál se skládá ze dvou hlavních složek - karet a stavebního materiálu. 36 karet zastupuje jednak jednotlivé budovy - po 12 od každého ze tří druhů. K tomu je ve hře 12 karet událostí, které hru dělají o něco méně předvídatelnou. Stavební materiál je pak zcela jednoduše rozdělen mezi 12 desek pozemků  a 77 stavebních kostek v šesti barvách v různých velikostech. Z hlediska produkce a kvality komponent hře těžko něco vytknout. Všechno je hezky přehledné, barevné a kvalitní a po rozležení hra super vypadá. Snad jediný pozor si hráči musí dát na karty budov, které se poměrně lehce ohýbají v rozích výřezů pro dílky. Druhým možným negativem je jistá abstraktnost komponent – pod pár barevnými kostičkami je trochu horší představit si to správné obchodní centrum či školu. Ale to už trochu narážím na hodnocení, a na to je ještě čas.

 

 Skládám, skládáš, skládáme

Na začátku partie dostane každý hráč 3 destičky stavebních pozemků a k nim po jedné kartě krajiny každého druhu – 1 školu, 1 dům a 1 supermarket. Zbytek nepoužitých karet a desek se může odložit. Geniální u přípravy hry je, že všechny ostatní komponenty, tedy karty událostí a stavební kostky, si můžete ponechat v krabici se hrou, protože insert je na tohle přesně připraven. A díky tomuhle trvá příprava hry skutečně minimum času, což se mi víc než líbilo. Abych nezapomněl, tak poslední důležitou věc při přípravě je dohoda hráčů, zda budou skládat pouze na 1. úroveň nebo přidají druhou či dokonce třetí, což ovlivňuje stavbu budov do výšky (každá úroveň je jedno patro). A vzhůru do hry.

Celý princip hry je velmi jednoduchý. Jeden z hráčů vybere kostky ze zásoby dle počtu hráčů a vytvoří z nich nabídku. Tu si následně hráči rozeberou a vybrané kostky umístí na své desky. A to je v podstatě vše. Celý vtip je v tom, že kartičky krajiny mají výřezy, které hráčům diktují, jak mají jednotlivé budovy vypadat a oni tedy musí umisťovat chytře, protože pouze pokud správně zaplní destičku, mohou přes destičku položit kartu a v případě správného lícování prohlásit budovu za hotovou. V opačném případě naopak hráč přijde o jednu ze svých kostek jako takovou penalizaci za chybu. Poslední věcí je, pokud hráč úspěšně dokončí budovu, musí si vzít jednu z karet událostí, které dokáží řádně zamíchat hrou.

První kdo úspěšně a správně zaplní všechny své destičky dle zadání karet krajiny, vyhrává.

V případě stavby druhých či dokonce třetích pater nastupují dodatečná pravidla upravující podmínky zastavění pozemků, kdy vám horní patra musí vytvořit „přesah“ nad základy. Ostatně pokud nehrajete vyloženě s malými prcky, tuhle variantu vám rovnou doporučím.

 

Chytré skládání pro celou rodinu

City Blox je velmi hezká, chytrá a příjemná rodinná hra. Na krátkých a jednoduchých pravidlech nabízí dostatek možností a hezkou hratelnost, která zaujme nejen děti, ale u hry udrží i jejich rodiče, což je rozhodně plus, protože hry tohoto typu většinou sice baví mladší publikum, ale pozornost starších neudrží (a zase naopak).

Kromě snadných a přístupných pravidel je velkým plusem i krátká herní doba, kdy i nejsložitější variantu zahrajete v plném počtu hráčů do 20-25 minut, a to i s úplnými nováčky a vysvětlením pravidel.

Dalším plusem, zmíněným již výše, je celkové velmi povedené a kvalitní zpracování všech komponent i přehledného insertu.

Díky nutnosti přemýšlet, vymýšlet a umisťovat správně dílky podporuje hra dětskou představivost a kreativitu.

Pokud snad lze hře něco vytknout, pak je to jistě abstraktnost celého konceptu. V zásadě je vám v podstatě zcela jedno, co stavíte, hlavně správně vyplnit políčka a hra tak spadá do podobného ranku jako např. Azul a podobné hry. Dobře, to není výtka, ale spíš konstatování faktu.

Pokud hledáte jednoduchou, přístupnou a hezky vypadající hru, která zabaví celou rodinu, a která zaujme děti i dospělé, pak by měl být City Blox jedním z vašich horkých favoritů. Samozřejmě ale nečekejte žádnou opulentní budovací strategii pro ostřílené hráče, tím tato hra není a ani být nechce.

 

Koupit se slevou u Dina!

 

City Blox

Autor: Jacob Berg

Vydavatelství: Dino

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-4

Věk: 6+

Herní doba: 15-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři