Costa Rica

Hry recenze

Kromě velkých strategických opusů nám Albi vydalo v minulých měsících i několik menších rodinných her a jednou z nich je Costa Rica. Jak se povedla hra plná zvířat a dobrodružství?

Jižní Amerika je plná neprobádaných koutů, nádherných přírodních úkazů, ale i jedinečné flóry a fauny. A právě místní fauna je hlavním tématem nové hry, kterou u nás v průběhu prázdnin vydalo vydavatelství Albi. Jako členové expedice máte za úkol pořídit co nejvíc fotek místních zvířat, ale pozor, mezi všemi těmi levharty a ještěrkami se nacházejí i proradní nebezpeční komáři, kteří mohou vaši expedici odsoudit k neúspěchu a vás tak připravit o cenné body. Budete riskovat nebo se spokojíte s málem? A jak že se tahle nenáročná hra povedla?

Komponenty

V relativně malé čtvercové krabičce vyvedené v nezbytných odstínech zelené a s obrázkem fotící expedice na vás čeká v první řadě 72 šestiúhelníkových mapových dílků s obrázky jednotlivých zvířat, které bude vaším úkolem „fotit“, 30 průzkumníků – tedy hráčských figurek v pěti barvách, jednu figurku vedoucího expedice, 5 hráčských karet s nápovědou a samozřejmě nezbytná (krátká) pravidla.

Jak se hraje?

Není to nic složitého, přesně jak se na rodinou hru sluší a patří. Všechny díly mapy se zamíchají lícem dolů a hráči z nich vytvoří jeden velký šestiúhelník s hranami tvořenými přesně 5 díly. Do každého z rohů pak každý hráč postaví jednu ze svých šesti figurek a vybere se první hráč (dle pravidel ten kdo jako poslední navštívil deštný prales – počítá se botanická zahrada? Asi ne. Takže u nás padne tradičně volba na nejmladšího člena). První/vedoucí vybere jednu z expedic, ve které má stále figurku, vybere směr pohybu a otočí vybraný dílek. V tu chvíle se může rozhodnout buď si odhalené díl s fotkou zvířat vzít, a s tím si vzít i svou figurku člena expedice a přijít tak o možnost v této pokračovat, nebo passovat, v tom případě tato volba přechází na dalšího hráče a tak dále. Pokud všichni passovali, vedoucí vybírá další směr a vše se opakuje. No a vše se opakuje tak dlouho, dokud si jeden z hráčů dílky nevezme nebo dokud nejsou odhaleny dvě ikony hrozby (komárů). Pokud toto nastane, vedoucí expedice si okamžitě vezme všechny dílky (vyjma těch z ikonou hrozby) a svého člena expedice do své zásoby. Vypadá to jednoduše? A ono taky je! Ovšem pozor, nebezpečí tkví v komárech, protože některá zvířata jsou vzácnější, ale zároveň je s nimi spojeno i větší množství ikon hrozby. V pralese je sice nejméně hrozeb, ale zároveň i minimum komárů a máte tak velkou šanci získat množství fotek než „vypadnete“, oproti tomu v horách je sice velké množství zvířat a šance na velký bodový přísun na konci, ale zároveň takové množství komárů, že vážíte každý další posun! Na konci hry hráči obdrží body podle počtu fotek jednotlivých zvířat a případný bonus, pokud mají od každého aspoň jednu fotografii.

Jaká je?

Costa Rica není špatná, to rozhodně ne, ovšem má jasně vymezenou skupinu hráčů. Věkové doporučení 7+ zde naprosto odpovídá a rovnou zapomeňte na to, že hru využijete jako filler nebo s nějakou starší skupinou hráčů. Grafika, styl hraní, žádné blufování nebo konflikt to vše hru směřuje čistě na rodinné hraní, na které je ovšem dobrá. Děti se budou bavit a rodiče se jistě nebudou nudit. Pokud hledáte jednoduchou hru pro celou rodinu, kterou máte připravenou a odehranou za pár minut, je Costa Rica určená pro vás. Pokud chcete něco komplexnějšího, možná raději zvolte jinou hru od Albi, třeba dříve recenzovanou Moštárnu, která je přeci jen složitější, ale i tak si zachovává status rychlé rodinné hry. Ovšem pokud hledáte opravdu hodně nenáročnou rodinou hru, s klidem můžete sáhnout právě po Costa Rice.

Podívejte se na hru na stránkách Albi!

nebo

na zatrolenky!

 

Autoři: Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert

Vydavatel: Albi

Počet hráčů: 2-5

Věk: 7+

Herní doba: 30 min

Pořadí na Boardgamegeek:  3556 celkově (no vážně je to čistě rodinná záležitost)

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři