Čtyři zahrady

Hry recenze

Ponořte se do zenových zahrad poklidného Japonska a vytvořte to neúžasnější zahradní dílo v nové české deskové hře od Albi.

Někdy mám pocit, že jsem ve hrách už musel vidět naprosto všechno. Přeci jen vycházejí desítky skvělých a zajímavých titulů, které se snaží přijít s něčím novým a inovativním nebo nějak spojit známe do nevšedního celku. No a pak přijde hra jako Čtyři zahrady, která sice v některých ohledech přináší naprosto známé věci, ale zároveň před vás postaví systém velké otočné pagody, který je, minimálně pro mě, úplně nový, svěží a velmi dobře funkční. No a něco podobného si jistě řekli i v Albi, když tuhle hru českého autora Michala Doležala vybrali do svého programu Albi Exclusive. Zajímavostí je, že hra původně vyšla v zahraničí díky Korean Boardgames již v roce 2020.

Čtyři zahrady jsou hrou pro celou rodinu stojící na principu hraní karet, sbírání surovin a karetních sad. Hra je určena pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 10+ (zde bych hranici klidně o kousek snížil, hra je bez textu a pravidla nejsou komplikovaná) a herní dobou pohybující se okolo 45-60 min na jednu hru. Hráči z karet budují panoramatické výhledy na svou rostoucí zahradu a snaží se vloudit co nejvíce do přízně bohů a získat body. Králem zahradníkem může být, jak už to bývá, jen jeden.

 

Sestavte si svoje zahrady

Pod víkem čtvercové krabice se zenovou ilustrací na vás v první řadě, čekají plata kartonu k vyloupání a složení. Hře dominuje výše zmíněná otočná pagoda, která se skládá ze čtveřice pater, která je třeba nejprve za pomoci plastových součástek složit a připravit na hraní. Skvělá zpráva je, že není třeba tyhle dílky před každou hrou opětovně skládat (a po hře rozkládat), protože je v krabici šikovný plastový insert, do kterého se hra rozloží. Kromě pagody je nutné vyloupat i bodovací desku a destičky.

Pak tu máme pravidla. Ta mají pár stran a jsou krásně jednoduše vyložená a pochopitelná i pro nehráče. Navíc jsou logicky strukturovaná a s množstvím vysvětlujících příkladů.

Pod vrchní vrstvou komponent pak najdete hlavně balík oboustranných karet rozdělených do 5 sad různých barev, kdy každá barva představuje jednoho z bohů, jehož přízeň hráči získávají. Jednotlivé karty každé barvy tvoří v celku krásné dioráma zahrady o různých velikostech. Karty mají na jedné straně základy a akce, na straně druhé pak obrázek zahrady. Ono totiž každou karu lze použít více způsoby, ale o tom dále.

Celkově je zpracování v grafickém hávu od Rachance je velmi pěkné. Kartonové dílky vypadají kvalitně a na složená panoramata je opravdu hezký pohled. Samozřejmě kvituji též zařazení tvarovaných dřevěných surovin.

 

Budujeme, sbíráme a otáčíme

Hlavním jádrem hry je získat co nejvíce bodů, a to tvořením krajiny z karet zahrad. Respektive splněním jejich podmínek a jejich otočením a hlavně z přízně jednotlivých bohů.

Na počátku partie hráči sestaví čtyřdílnou pagodu a umístí je doprostřed stolu. Vytvoří se zásoby surovina a karet, připraví se centrální stupnice a každý z hráčů obdrží desku na suroviny o čtyřech místech a 5 karet. Zároveň umístí své bodovací žetony na stupnice jednotlivých bohů. A může se hrát.

Hráči se střídají postupně v tazích, kdy musí vždy vykonat 3 akce z dostupné čtveřice (a mohou opakovat i stejné znovu):

1. Položení základů – hráč vyloží jednu z karet z ruky obrázkem dolů a základy nahoru. Platí pravidlo, že nelze mít jednu kartu víckrát a zároveň lze mít rozdělané pouze 3 zároveň.

2. Otočení pagody a zisk zdrojů – na jednotlivých kartičkách je znázorněno, které patro pagody se pootočí a z jaký pater následně hráč na tahu získá zdroje. Nelze si ale brát libovolné množství, protože vše je omezeno volnými políčky na desce surovin.

3. Zisk žolíkovi suroviny – pokud to karta umožňuje, lze jí odhodit a zkrátka si vzít jeden zdroj ze zásoby a umístit ho buď na destičku nebo přímo na kartu základů.

4. Přesun zdrojů – hráč může za zahození karty přesunout zdroje ze své destičky na karty a tím plnit jejich podmínky. Ale také může přesouvat zdroje mezi svými kartami – ono totiž lze karty chytře využít i jako další skladiště.

 

Jakmile je kartička základů zaplněna správnými zdroji, otočí se krajinou nahoru a přinese body na stupnici bohů dané barvy. Navíc karta vždy nepřinese body jen za sebe samou, ale i za všechny předchozí v příslušném panoramatu.

Pokud hráč navíc složí celé panorama (o 2-5 kartách), získá jeden libovolný bonusový žeton, ať už se jedná o body nebo bonusové místo skladiště.

Jakmile hráč odehraje tři akce, doplní si ruku opět do 5 karet a hraje další hráč. Tahy jsou rychlé, nekomplikované a rychle běžící.

Jakmile jeden z hráčů dokončí potřebný počet karet (8, 9 nebo 10 podle počtu hráčů). Dohraje se poslední kolo, tak aby všichni měli stejně tahů a spočítají se body z jednotlivých stupnic a bonusových destiček.

Pokud trpíte nedostatkem spoluhráčů a zvládáte aspoň základní angličtinu, lze si ke hře stáhnout i oficiální sólo mód, ke kterému je potřeba vytištění jen pár karet a pravidel.

 

Jak to vidíme?

Je docela s podivem, že tahle hra má v české verzi takové zpoždění a vydavatelé se jí nechytili již dřív. Nejedná se sice o nějakou extra hráčskou hru nebo velkou hru, ale ve své váhové kategorii rodinnějších a přístupnějších titulů se rozhodně jedná o velmi hezkého a dobrého zástupce, který si nezaslouží být přehlížen. 

Předně to máme zpracování. To je povedená na vysoké úrovni od ilustrací, přes dřevěné suroviny, až po pěkně vyvedenou otočnou pagodu.

Hra má přístupná pravidla a jednoduchou hratelnost, díky které se jedná o opravdu přístupný titul, který ovšem zároveň nabízí dostatečnou strategickou hloubku a taktická rozhodnutí. Velké a hodnotnější panorama nebo spíš menší a rychlejší a výhodnější zisk bonusových destiček? Které suroviny si vzít a jak je přeskládat na karty a do zásoby? Posouvat se na všech stupnicích rovnoměrně nebo některé upozadit? A jak kterou kartu nejvhodněji využít? Postavit, zahrát pro bonusy? Inu rozhodnutí je dost, ale ne tolik, aby to extrémně trápilo hlavy hráčů a docházelo k analytické paralýze. I když je nutné si vše promyslet, nedochází (a to ani v plném počtu hráčů) k příliš dlouhým prostojům a zdržování.

Hra plyne velmi hezky a do slibovaných cca 45 min máte většinou odehráno.

Velmi zajímavým prvkem je i možnost menšího škození. Jakmile totiž hráč na stupnici postoupí až na konec a měl by se dostat dál, místo toho posune jiného hráče zpět. Do hry to přidává zajímavý další prvek a vrstvu, se kterou je třeba počítat.

Čtyři zahrady jsou velmi jednoduchou a přístupnou hrou, ve které je na pár pravidlech postavena skvělá hratelnost a fungující systém, který zaujme širokou škálu hráčů a všem má co nabídnout. Navíc přichází s velmi hezkou grafikou. Spojení všech prvků tak vytváří zajímavý titul, který by rozhodně neměl zůstat opomenut.

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Čtyři zahrady

Autor: Michal Doležal

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 10+

Herní doba: cca 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři