Cupity dupity

Hry recenze

Vydejte se na královskou honbu za pokladem s týmem svých myšáků a myšek a splňte přání slovutné Lady Kukačky v deskoherní novince.

Popletená Lady Kukačka na svých kukačkových hodinách pořádá pro své poddané myšáky, myšačky a myšičky všech velikostí a barev jedinečnou soutěž a honbu za pokladem, za kterou se skrývá sladká odměna. Pozor na kočičí drápy! Ale jinak se vydejte hrdinně po hodinovém řetízku i ručičkách kolem dokola a sesbírejte co nejvíc nachystaných předmětů a splňte přání své paní, protože to je jediná cesta k vítězství v tomto netradičním závodě, který si pro vás v češtině připravilo vydavatelství ADC Blackfire. Čas máte přesně do půlnoci!

Za hrou v originále stojí studio Plaid Hat Games, které vyprodukovalo populární hry jako Plyšová hlídka nebo povedená Kolonie. Zajímavostí je, že studio bylo nejprve spojeno s gigantem Asmodee, jen aby se následně oddělilo a nyní žije vlastním životem. A Cupity Dupity (Hickory Dickory podle klasické rýmovačky) je jejich žhavou novinkou, která u nás vychází v podstatě stejně jako ve světě.

Cupity Dupity – což je mimochodem strašně chytlavý název – je hra kombinující originálním způsobem rondel, worker placement (nebo spíš myší placement) a set collecting. Hra je určena pro 1-4 hráče od 10 let a s herní dobou pohybující se okolo 90 min. Každý z hráčů se ujme jedna party pětice myšek s různými schopnostmi a v průběhu několika kol, dokud neodbije půlnoc, se snaží v těsném souboji na ručkách hodin, ale i mimo ně posbírat co nejvíc předmětů a zaskórovat víc bodů, než ostatní. Tak tik tak, jdeme na to.

 

Myšáci a hodiny

Hra už na první pohled zaujme strašně líbivou a roztomilou vizuální stránkou, za kterou stojí Sonja Müller, a kterému na krabici dominují různé myšky na ústředních kukačkových hodinách. Ostatně pokud něčím hry od Plaid Hat Games vynikají, je to právě grafika a zparcování.

Po otevření krabice je zpracování čirá radost počínaje perfektním insertem, který šikovně pojme všechny komponenty pěkně rozdělené až po pravidla. I když ta by přeci jen mohla být o něco kratší a jasnější, vzhledem k cílové skupině celé hry, tedy rodinám. Jsou možná až překvapivě rozsáhlá.

Pod nimi už najdete velký herní plán zabírající kukačkové hodiny, do kterých si při hraní nainstalujete plastové pohyblivé ručičky a k němu ještě vyloupete přídavné boční části a žetony akcí.

Asi nejhezčí komponenty celé hry jsou dva. Jednak myší meeplové ve čtyřech barvách. Ti zobrazují vždy pět typů myšáků, kdy každý má nějakou zvláštní schopnost a trochu jiné využití, ať už se jedná o lepší pohyb nebo větší pytel na kořist. Dřevěné figurky jsou roztomilé a pěkně kopírují své obrázky, které najdete všude ve hře, ať už na kartách či pravidlech. Druhým bodem, který je opravdu hodně povedený, tj. akrylové pevné destičky předmětů, které během hry sbíráte a plníte jimi úkoly, a které jsou podobné jako třeba v populárním Azulu.

Aby toho nebylo ve hře málo, máme tu ještě sady karet – větších karet myšek s jejich popisem a mošničkou/„pytlem“ na nasbírané žetony a menší, reprezentující úkoly a přízeň Kukačky.

Zpracování a produkce hry je opravdu na vysoké úrovni a jedna z nejlepších, jakou jsem za poslední dobu viděl. Hodně se mi líbil roztomilý „myší“ vizuál, která ale trochu klame tělem a hra vypadá skoro až jako dětská, což ale rozhodně není a vzhledem ke svým delším pravidlům a možnostem se sice jedná o rodinou, ale spíše středně těžkou, až lehce těžší hru. Je super, že si tvůrci vyhráli s takovými prvky, jako jsou dvouvrstvé desky nebo kvalitní akrylové žetony, stejně jako vytvarovaní myší meeplové pro hráče. Ostatně právě vizuální stránka je velkou předností vydavatele.

 

Kolem hodin, od sedmi do dvanácti

Hra ve svém jádru není složitá na pochopení a vysvětlení, ale pravidla jsou obsáhlejší a proniknete do nich zejména díky řadě příkladů a provázanost, respektive časování může méně zkušeným z počátku zavařit hlavu. Na počátku partie tradičně vyskládáte všechny komponenty na stůl, sestavíte hodiny, každý hráč dostane svou partů myších hrdinů a desku na poklady. Ta určujete nejen jaké předměty chce hráč primárně během hry sbírat, ale také počáteční rozmístění myšek na hodinách.

Celá hra se hra se hraje na pět jasně daných kol, skládajících se z jednotlivých tikání minutové ručičky po hodinách. Jakmile minutovka dojde na dvanáctku, kolo končí. A jakmile dojde na dvanáctku hodinovka, končí celá hra.

V rámci celé hry hráči pomocí svých myšek sbírají předměty kolem rondelu/hodinového ciferníku a pomocí nich plní úkoly na kartách a plní své destičky pokladu a šplhají po hodinovém řetězu, za což sbírají v průběhu hry a na jejím konci vítězné body. Věhlasný titul vítěze může získat jen jedna myší parta.

Každé kolo se odehrává v rámci řady „tiků“, když každý je představován posunem minutové ručky o jedno pole vpřed a vyhodnocení myšek a jejich akcí. Nejprve se v postupném pořadí aktivují myšáci na ručice, přičemž mohou zůstat nebo seskočit a využít akci daného místa. Následně se aktivují myšky na okraji hodin, a ty mohou buď naskočit na ručičku nebo naopak přeskočit z vnitřku hodin na jejich kraj a vyhodnotit akci. Samozřejmě myšky, které jsou na konci vyhodnocení na hodinové ručičce se při dalším tahu posunou spolu s ručkou o pole dál. Takhle to zní možná strašně jednoduše, ale pravidla nejsou v tomhle ohledu (subjektivně) úplně intuitivní a chvíli trvá, než vám dojde, jak prosté to je.

Na prostý koncept mají zásadní dopad dvě věci. Jednak akce na políčkách, které můžete využít za využití vašich myšek – ať už se jedná o šplhání po řetězu nebo doručování nasbíraných žetonů – ale také dobré načasování využívání schopností vaší party. I když se to možná nezdá, tak schopnosti mají na hru velký vliv a takový hamoun jí dokáže udělat řádně konfliktní (figurka zabírající dvě pole ze 4 na ručičkách).

Po pěti kolech hra končí a dochází k závěrečnému doručení žetonů nevyužitých dříve a obodování desky honby za poklade, kdy se hodnotí plné svislé a vodorovné řady. Vítěz bude navždy hodovat na šťavnatých bobulích a bude se těšit přízni Lady Kukačky.

 

Dojmy

Cupity Dupity aneb hra s roztomilým názvem, která ale klame tělem. Tahle hra, kombinující sbírání sad, pohyb po rondelu a worker placementu totiž není pro děti, ale spíš pro aspoň trochu zkušenější hráče, kteří si dokáží naplánovat postup a odhadnout akce soupeřů. Pojďme ale postupně.

Jako každá hra od Plaid Hat Games, i Cupity Dupity oplývá skvělým vizuálem a zpracováním. Tady prostě není co vytknout a hra na stole vypadá krásně a zaujme na první pohled. Plusem je samozřejmě i přehledný a dobře udělaný insert na všechny komponenty. Pokud snad hře něco v tomto směru vytknout, je to větší množství ikon, které budete minimálně z počátku stále hledat v pravidlech. Tady by se hodilo vysvětlení přímo na plánu. Nebo aspoň referenční karta pro každého hráče, a ne dvě na celou hru (což jsem prostě nepochopil).

Hra je ve svém jádru najít to nejsprávnější načasování seskakování a naskakování myšek, abyste maximalizovali svůj zisk a dostupní akce, je to nejen o vlastním rozhodování, ale i odhadování a sledování soupeřů, neboť ti vám mohou lehce narušit vaše plány. Třeba jen tím, že vašeho myšáka vystrčí z ručičky na plán. Tady jsme měli pocit, že nás každopádně hra trochu moc vede za ruku a poměrně omezuje volné rozhodování. Jasně, je cílená na rodinné hraní, ale optimálních možností je v zásadě minimum a tu nejlepší vám (subjektivně) hra jasně ukáže.

Co není úplně vhodné vzhledem k cílové skupině téhle hry, to je setup. Je prostě moc dlouhý, než všechno rozložíte a připravíte a nejvhodnější je tak celou hru připravit a až potom zavolat mladší spoluhráče k připravenému stolu.

Co se nám naopak líbilo, to je nastavená délka hry i v maximálním počtu hráčů. Ono toho rozhodování ve finále není tolik a do hodiny a půl máte vždy odehráno. Dokonce jsme zkoušeli začít o pár polí dřív a místo 5 kol hrát 7. Hra byla o něco delší, ale fungovala pořád dobře. Dokonce byla hra o něco volnější a nevyvíjela na hráče takový tlak, což zejména mladším a méně zkušeným vyhovovalo.

Zvláštním mechanismem hry jsou kočičí pracky. Ty fungují jako jednak náhodný prvek, jednak jako taková korekce. Na konci kola se vždy náhodně přidají až na dvě akční políčka a ty nelze v daném kole využít. Často se pak stane, že je nutné měnit strategii, protože hráči nemají takovou volnost a některé akce zkrátka nevyužijí. Co nám úplně nesedělo je vliv náhody na umístění kočičích žetonů, protože na ty funguje kostka a vzhledem k jejich možnému vlivu na hru se mohou stát velkou přítěží – ono když vám v každém kole „zašlápnou“ stejnou akci, dokáže to naštvat.

Co se pravidel týká, tak ta nejsou složitá. Jen je prostě potřeba do nich proniknout, pročíst si příklady a pak už to jde lehce. Jakmile do hry jednou proniknete, dáte mi za pravdu, že na ní není nic složité a lehce se může stát vstupnější hrou pro odrostlejší děti. Každopádně její hranice 10+ je podle mě nastavená adekvátně a s mladšími bych jí nehrál.

I když se jedná v zásadě o euro hru, téma v ní funguje pěkně a myší soutěž s honbou za pokladem pro Lady Kukačku tvůrci implementovali do celé hry i jejích mechanismů hodin, což je fajn.

Díky náhodnému tahání dílků, ale i kartám a různým deskám je hra dostatečně variabilní a znovuhratelná. Vždy má trochu jiný průběh a můžete v ní objevit jiné možnosti. Zároveň bych řekl, že hra rozkvétá s opakovaným hraním, když už víte, co máte a hlavně chcete dělat.

Co jistě potěší všechny sólo hráče – ano, hru si zahrajete i v jednom hráči.

Doufám, že to nezní, že jsem na hru přehnaně přísný, protože to bych nerad. Cupity Dupity není dokonalou hrou, ale rozhodně není hrou špatnou. Jedná se o velmi milý, roztomilý myší worker placement s provázanými mechanismy a možnostmi, který zaujme na stole. Nejedná se o nic, co bychom tu už v obdobných podobách někdy neviděli, ale funguje pěkně a ve své kategorii udělá mnoho radosti. Zkušenější stratégové by se přeci měli porozhlédnout jinde, protože ač to tak na první možná nevypadá, oni ve hře zase tolik možností nenajdou. Ostatně kolik pravověrných strategických her přiláká pár myší na stole, že? Pro všechny ostatní, a zejména pro rodiny se staršími dětmi, bude hra Cupity Dupity příjemným deskoherním a krásně vypadajícím přístupným zážitkem. Tak pytle na záda a šupity dupity posbírat poklady, Lady Kukačka už čeká.

 

Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!

 

Cupity Dupity

Autor: Sawyer West

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: cca 75-90 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři