Desítka: Harry Potter

Hry recenze

Aneb vyzkoušejte svoje magické schopnosti, znalosti a dovednosti v nové verzi populární vědomostní hry.

Populární vědomostní hra Desítka z dílny Mindoku s ikonickou oranžovou krabičkou na otázku je tu s námi už hezkých pár let. O její popularitě svědčí množství různých rozšíření, která přidávají na variabilitě a znovuhratelnosti, při zachování stále stejně jednoduchého konceptu. Nebo třeba verze Junior pro mladší publikum. No a nyní tu máme inkarnaci povinnou pro každého fanouška brýlatého kouzelníka, která čeká se zapeklitými otázkami napříč magickým světem.

Protože jsme tu Desítku nikdy neměli, tak malé připomenutí, o co se vůbec jedná. 

Desítka je vědomostní hra pro 2-8 hráčů od 12 let (technicky spíš pro neomezený počet), za jejímž konceptem stojí Christoph Reiser, Arno Steinwender. Středobodem celé hry je speciální smartbox se sadou otázek a odpovědí z různých témat a okruhů. Hráči se snaží najít správné odpovědi, sesbírat body a vyhrát. No jak také jinak.

Verze Harry Potter přichází s ikonickou grafikou magické série na krabici, kdy pod víkem se skrývá poměrně omezený počet herního materiálu. Respektive po otevření na vás vykouknou pouze krátká a stručná pravidla, jeden smartbox, sada 10 žetonů odpovědí a hromádka 50 karet. Toť vše. Největší změnou oproti klasické Desítce je samozřejmě zaměření otázek na svět Harryho, ale také odlišně udělaný box, kdy barvami a ražbou znaků stylově reprezentuje Bradavickou školu čar a kouzel. Každá z karet je oboustranná, tedy ve hře je 100 různých okruhů otázek. Samozřejmě je celá hra kompatibilní s jakýmkoliv jiným rozšířením a kdykoliv tedy můžete smartbox dále využít i mimo čarodějný svět.

Jak že se to hraje? Hráči se rozdělí podle počtu – v 1-4 hraje každý za sebe, ve více se utvoří týmy – a rozesadí se kolem boxu k jednomu ze čtyř otočných počítadel na boku. Na začátku kola se vždy odhalí nová karta s centrálním tématem/otázkou uprostřed a deseti otázkami/možnostmi/tématy kolem dokola. Hráči se střídají v tazích, kdy vždy má každý dvě možnosti – vybrat jednu otázku a odpovědět na ní, následně odkrýt černý žeton a v případě správného typu ho získat nebo v případě neúspěchu ho odhodit a vypadnout do konce kola a ztratit všechny získané žetony v tomto kole. Druhou možností je rovnou pasovat a vypadnout do konce kola ze hry, ale ponechat si případné již získané žetony. Odpovídání a tipování trvá tak dlouho, dokud všichni nepasují. Následně si každý přičte na počítadlech tolik bodů, kolik žetonů získal. A následuje další kola. A takto dokola, dokud jeden z hráčů nezíská 20 bodů.

Hlavním cílem nové Desítky jsou zkrátka a jednoduše vášnivý fanoušci Harryho Pottera a jeho světa čar a kouzel. Ne že by novinka byla jen pro ně, ale oni jsou tím hlavním cílem. Okruhy otázek jsou rozmanité, různé a zajímavé, ale samozřejmě někdo neznalý knižní a filmové ságy si zde ani neškrtne.

U mnohých zahraje nová Desítka na správnou nostalgickou notu a donutí je zavzpomínat na i ty nejmenší detaily oblíbeného světa. Otázky mají velký rozsah a od těch úplně známých se pohybují až po ty nejmenší detaily, které jsou už určeny pro opravdové znalce nebo pro vyzkoušení štěstí.

Desítka za svou popularitu vděčí své jednoduchosti, rychlosti a funkčnosti. A to zde samozřejmě zůstává ve všech ohledech zachováno do posledního detailu. Jen místo Cestování nebo Česka jsou tu kulisy Harry Pottera.

Nová Desítka přináší další hodiny a hodiny zábavy a na známém konceptu přináší příjemné pomrknutí zase k trochu jiné skupině fanoušků a hráčů. Nápaditost a zpracování rozhodně nezklamaly a nová verze se tak hrdě řadí po bok svých starších kolegů na stupně těch nejlepších vědomostních her. Samozřejmě ale záleží, jestli jste opravdu čarodějové a čarodějky nebo jen nudní mudlové!

 

Koupit se slevou u Mindoku!

 

Desítka: Harry Potter

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-8 oficiálně (1-99 fakticky)

Věk: 12+ (ale klidně i 10+)

Herní doba: do 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři