Detektivní hry jsou populární. Únikovky jsou populární. Severská krimi je populární. A co takhle je spojit do trilogie her se společným názvem Detektivní únikovka?
Pokud se aspoň trochu zajímáte o současnou literaturu, pak jste nemohli minout trend severské krimi. Jména jako Jo Nesbo, Jussi Adler Olsen, Mads Pedern nebo Bernard Minier naplnili svými temnými a mnohdy drsnými případy police knihkupectví a jejich obliba stále roste. Ono se ani není čemu divit – hlavní hrdina z drsné školy tak trochu na okraji, spletité a kruté případy, mrazivé a pod kůži se zarývající prostředí – to vše dělá ze severské krimi hit. Bylo tedy jen otázkou času, než tento trend pronikne i do stolních her, zvlášť když všemožné detektivní a únikové hry aktuálně vycházejí jedna za druhou. Jak ale přenést hutnou temnou atmosféru na stůl prostřednictvím pár karet? O to se pokusil herní designér Jeppe Nosker ve své trilogii Leopold.
V trojici her s názvy Kyvadlo zesnulých, Bílý spánek a Leopoldův osud má 1-5 dospělých hráčů –doporučený věk je vzhledem k obsahu 18+ - za úkol vyřešit všechny záhady, hádanky, vraždy, mystéria a hlavně dokončit celý příběh titulní hrdinky Marie. To vše v herní době pohybující se od 60 do 90 min na partii.
Detektivní únikovky jsou 3 poměrně minimalistické a do šedých odstínů s příměsí rudé laděné krabičky, skrývající pod víkem pouze 54 herních karet. A to je vše. Balíček karet ovšem musíte spojit s vaším chytrým telefonem nebo tabletem, jinak si hru nezahrajete.
Jak v kostce popsat hraní – no inu budete luštit, pátrat, vyslýchat, znovu luštit, dál pátrat, hádat, zkoumat. Ve hře v podstatě nejsou klasická pravidla, jen rychlý návod na druhé kartě balíčku, který vás zasvětí do toho podstatného. Princip hry je takový, že vezmete předem připravený balíček, položíte ho doprostřed stolu a otočíte první kartu, kde se dozvíte základ příběhu. Marie se ocitla v blázinci (jak jinak než proti své vůli), protože žije v domnění o tom, že jakýsi tajemný král Leopold zničí svět a ona jediná má informace, jak mu v tom zabránit. A ano, váš první úkol bude dostat se z blázince. A tady končíme s herním příběhem, protože bych nerad zařadil jakýkoliv spoiler.
To na kterou kartu se můžete a nemůžete podívat řídí kombinace různých čísel a aplikace, do které je zadáváte podle určení. Na některé věci na kartách se tak můžete jen podívat a prozkoumat je, některé můžete využít, jiná čísla vás zase odkážou dál nebo vám podají nápovědy a některá zase musíte před zadáním vyluštit, abyste se dostali dál. Ostatně čísla na kartách jsou tří druhů – šedé můžete hned najít a vyhodnotit, černé si prohlédnete/promluvíte si s postavami/jinak interagujete a červené kombinujete mezi sebou dle vaší nejlepší volby. Toto rozložení platí o celé sérii a je lehce zapamatovatelné.
Hodnotit sérii Detektivních únikovek je poměrně oříšek. Po dohrání ve mně totiž převládal mix názorů. Pojďme tedy postupně.
V první řadě příběh. Ač série nese název Detektivní únikovky a prezentuje se jako drsná severská krimi, tak z té má v podstatě jen hrubý základní rámec. Nejste totiž žádný detektiv, nevyšetřujete sérii brutálních vražd nebo zmizení, ale jste v podstatě „magor“ zavřený do blázince, u kterého od začátku vůbec nevíte, zda je něco pravda nebo jen výplod choré mysli. Na druhou stranu jak příběh postupuje, má své světlé momenty a ani jako samotná kniha by se v dnešní době neztratil, ač je tedy mírně řečeno přitažený za vlasy a autor má očividně velmi bujarou fantazii – množství mrazivých chvilky, gradace, tajemno – jako celek to nakonec ale funguje a hráči chtějí ukojit svou zvědavost postupem dál. Bohužel celý příběh trochu zkazí závěr, po které zbude tak trochu pachuť nedokončenosti a mírného zklamání.
Hru nese doporučení 18+ a vzhledem k obsahu se pod to nelze než podepsat. Místy je to opravdu drsné a na nějaké rodinné hraní večer u televize zapomeňte, podobně jako třeba u This War of Mine.
Pochválit musím vizuální a celkové zpracování celé hry. Celé to ladění do mdlých šedo-černo-bílých odstínů s výraznou červenou se povedlo a dobře doplňuje atmosféru příběhu.
Hry tohoto typu hrajete kromě příběhu samozřejmě i kvůli hádankám a rébusům, které potrápí vaši šedou kůrou mozkovou. A tenhle aspekt u Detektivních únikovek funguje velmi dobře. Jednotlivé úkoly, rébusy a hádanky jsou povedené a je radost je luštit přicházet na řešení, která jsou mnohdy poměrně nečekaná. A když se náhodou zaseknete, aplikace vám pomůže nějakou tou nápovědou.
Pokud máte rádi podobného typu, případně se rádi necháváte zavírat do únikových místností, pak si celou sérii užijete. Detektivní únikovky jsou zajímavým zážitkem na cca 4 hodiny herního času s funkčním příběhem, který budete chtít objevit a rozplést až do konce. Celému zážitku pomáhá místy velmi mrazivá a krvavá atmosféra dospělého příběhu.
Detektivní únikovek je zkrátka nový a netradiční způsob přístupu k únikovým hrám zamřežující se na dospělé publikum a ve svém žánru naplňuje očekávání a řadí se k lepšímu, co lze na herní stůl rozložit.
Detektivní únikovky, série Leopold
Autor: Jeppe Nosker
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 1-5
Věk: 18+
Herní doba: 60-90 min na hru
Autor: Adam Vondra Vondris