Disney Sorcerer’s Arena – Epické aliance

Hry recenze

Vyberte se si svůj tým hrdinů a padouchů Disney a Pixaru a postavte se v kouzelné aréně soupeři a jeho magickým silám. Největší kouzelník může být jen jeden.

Pohádky a příběhy od Disney a Pixaru byly, jsou a budou extrémně populární. Letos dokonce studio s myšákem slaví celých 100 let existence a tak se na nás řítí jedna epická deskovka za druhou. Už jsme tu měli pohádkový Dixit, do světa se šíří karetní Lorcana a USAopoly spolu s českým Blackfirem si připravili magický souboj čarodějů všech možných oblíbených postav ve skirmishové aréně. Připraveni na duel? Tak si vyberte hrdiny a jdeme na to!

Disney Sorcerer’s Arena – Epické aliance, jak zní celý název hry, jsou primárně duelovou vstupní skirmish soubojovou hrou, kterou lze ale hrát až ve 4 hráčích od 13 let, což je však jistě způsobeno americkým trhem a striktnější politikou, protože reálně je hra tak 10+ maximálně. Herní doba se pohybuje okolo 30-40 min. Každý z hráčů se ujme aliance pohádkových a příběhových postav z ikonických světů Disney a Pixar a utkají se v magické aréně na vítězné body. Že si nedovedete představit, jak Sully z Příšerek dává po čumáku Ariel nebo Aladin tahá Mickeyho za uši? Tady je možné všechno.

 

Truhla překvapení

Hra přichází v krabici ve tvaru a designu truhly, ve které se ukrývají herní poklady. Ostatně podobně je zabalený třeba Boj o Bradavice od stejného původního vydavatele a i po otevření najdete několik podobností.

Předně tu máme pravidla. Ty pěkně napsaná, vysvětlená i strukturovaná a velkým plusem pro rodinný typ hry je jejich postupné nabalování v rámci čtveřice her. Začínáte se základními mechanismy a postupně přidáváte velmi nenásilně další prvky. Tenhle prvek se mi ve hře hodně líbil z hlediska méně zkušených hráčů. Hra vás nezahltí množstvím věcí, ale klade je před vás postupně a vyváženě.

Pod pravidly máme jednoduchý herní plán arény z hexových polí, žetony k vyloupání a pod tím šikovný plastový insert, do kterého rozložíte po vybalení a vyplonkání všechny komponenty do připravených přihrádek.

Každá z osmičky postav v základní hře má svou figurku, balík jedinečných karet a oboustrannou kartu postavy. Vše je samozřejmě v designu Disney/Pixar pohádek, žádné experimenty se zde nekonají. A vše je velmi pěkné, přehledné, funkční. I když se zprvu při rozbalování hry může zdát, že na vás čeká hodně informací/symbolů, opak je pravdou zejména díky zmíněnému postupnému nabalování pravidel. Ještě se musím zastavit u figurek. Nečekejte totiž žádné 3D plastové modely, ale Arena přichází s moderními barevnými akrylovými standees, které mají obrovskou výhodu v tom, že dobře vypadají, hru oživí a ani se nemusí barvit. A pokud se vám snad zdají neostré, vězte, že to způsobuje ochranná fólie, kterou můžete buď odstranit hned nebo se sama postupně ošoupe.

Z celkového zpracování téhle hry mám naprosto nepokrytou a až dětskou radost. Ano, mám rád Disney příběhy, mám rád Pixar a vždy se mi líbila kreslená grafika a styl, kterého zde lze dostat opravdu hodně. A vše je pěkné, bytelné, kvalitní. Žetony tvrdé, karty pěkné (byť je stejně doporučuji obalit) a standees prostě super. Navíc mám rád hry, které rovnou přijdou s vychytaným insertem na uložení všech komponent.

 

Na ostří nože aneb jak se hraje

Přeskočme postupný úvod a rovnou si shrneme nějaké to základní hraní. Podstata je jasná – každý hráč si vybere tým 3 postav z dostupných podle své volby a vezme všechny jejich komponenty – destičky pořadí tahů, figurku, karty a sadu barevných označovačů. Všechny herní karty všech postav hráči zamíchají a každý si vytvoří svůj balíček, připraví karty schopností a do středu stolu se připraví herní plán arény a zásoby žetonů a v podstatě se může hrát. Tedy ještě je třeba určit pořadí tahů postav (každý hráč sám) a následně prvního hráče a celou sekvenci tahů. A pak se může bojovat.

Hra se hraje na kola a kola zase na tahy, kdy v pokaždé si zahraje jednou každá z postav. Tah hráče – kouzelníka se vždy váže na právě a pouze aktivní postavu. V každém takovém tahu se nejprve provede údržba stavů (pokud nějaké jsou) a následně se může postava hýbat po plánu a provádět akce, a to v libovolném pořadí. Pohyb i akci lze v zásadě provést standardně – čtěte ve slabší verzi – nebo pomocí karty příslušné postavy, kterou zahrajete z ruky pro její efekt, který se k postavě váže, a který má (většinou) mnohem větší dopad na hru. Pak lze ještě vyhodnotit schopnosti postavy na její kartě (což je třeba prvek, který se dozvíte až při čtvrté výukové partii. Po akcích následuje krátká údržba, posun ukazatele tahu a hraje soupeř. Asi je jasné, že i plná pravidla jsou vlastně poměrně jednoduchá a lehce vstřebatelná.

Cílem hry je nasbírat určitý počet vítězných bodů. K tomu slouží jednak obsazování významných polí na plánu a také eliminace soupeřových postav. Nebo spíš jen dočasné vyřazení, protože tady se neumírá.

Hra je pro mě osobně primárně záležitostí pro dva jako ostatně drtivá většina soubojovek, ať už se jedná třeba o Underworld nebo Unmatched, i když jí lze hrát i týmově 2 vs. 2 (teoreticky i 2 vs. 1). Hra funguje v zásadě stejně, ale každý má jen dvě postavy a hráči musí spolupracovat v týmu. Jak také jinak. Co se mi ale líbí, je pěkně udělaný systém postupného hraní tahů jednotlivých postav.

 

Dojmy

Jak se povedl rodinný Disney souboj v aréně? No možná až kupodivu dobře! 

Velká otázka mnoha hráčů asi bude, zda hra zkrátka jen nesází na téma a herně jde stranou. Osobně si to nemyslím. Jasně licence zde hraje ze všech stran a hraje velkou roli (a pravděpodobně i na cenu), ale to neznamená, že neznalí pohádek nebo postav by si hru neužili.

První na řadě je zpracování. Velmi se mi líbí využití akrylových standees namísto klasických figurek, ale i karty a jejich grafika a přehlednost. Pěkně je vymyšlený také systém stavů, které zasouváte do výřezů na destičkách pořadí. Super jsou pravidla a nápad s postupným dávkováním hry, kdy se od úplného osekaného základu dostanete plynule až k plnohodnotné hře o mnoha možnostech. Jediná věc, ze které jsem nadšený nebyl, jsou plastové kroužky slouží jako označovače a počítadla životů, jejichž obsluha mi nevyhovuje.

Na hře je velmi dobře udělaná její přístupnost. I méně zkušení proniknou do plné hry během jedné, dvou partií a užijí si všechny její aspekty.

Každá z osmičky postav (a dokonce rovnou i dalších 6 ve dvou rozšířeních) je jiná a využívá jiné silné stránky, ale i různé počty životů a sílu. Takový Aladin je skvěle mobilní a po útoku dokáže např. odskočit od protivníka, Ariel zase může manipulovat s kartami, Sullivan má zase upravený pohyb a sílu. Nejen že jsou postavy díky tomu různé, ale zároveň vše působí velmi tematicky a tak jak si jejich sklil a atributy reálně dokážete představit.

Díky variabilitě postav a různým složením týmů je hra opravdu hodně variabilní a znovuhratelnost je zajištěna na mnoho a mnoho partií. Už jen samotná základní sada s 8 postavami je více než dost prostoru k objevování a zkušení nových kombinací. Navíc týmy nejsou pevně dané a před hrou proběhne draft postav.

U hry jsem měl trochu obavu, zda bude dostatečně zajímavá i pro dospělé publikum. Jasně, na hraní s dětmi je skvělá, ty se vyžijí ve svých oblíbených postavách, pravidla vstřebají pěkně a dokáží ve hře hodně vymyslet, ale dva dospělí? Ono dost záleží, jak na hru budete koukat a jaké jsou zkušenosti s podobným typem her. Pokud hrajete např. Warhammer Underworld, pak asi nebude přístupná rubačka s tématem Mickeyho vaším šálkem kávy. Naopak ale pokud podobný typ her nemáte nějak hodně nahraný nebo chcete zkusit něco jiného, tak díky množství možností, efektů a hloubce si své rozhodně najdete i zde. Ostatně Disney pohádky jsou přece pro všechny.

Soubojový systém je vymyšlen jednoduše, ale naprosto funkčně. V zásadě funguje na bázi „tady je útočné číslo“ a braň se nebo ztrať životy. Nekomplikované, čisté, vyladěné.

Líbí se mi dopad efektů na postavy, který hru prohlubuje a mění. Hra tak není jen o přímočarém vyhazování karet pro efekty, ale lze šikovně pracovat s jejich dopadem na své i soupeřovi postavy.

Líbila se nám přívětivá herní doba i krátké čekání mezi tahy. Ty jsou totiž jednak pěkně svižné, a navíc je třeba promýšlet strategii aspoň trochu předem, ale zároveň se hráči díky systému hry neustále střídají a také musí sledovat dění na plánu.

Ano, bál jsem se, že dostaneme další licensovanou generickou hru, ale naštěstí se moje obavy ani v nejmenším nepotvrdily a Disney Sorcerer´s Arena se ukázala jako velmi pěkně udělaná, jak zpracováním tak i herně, přístupná skirmishová soubojovka, kde proti sobě postavíte sice trochu nepravěděpodobné týmy, ale ve které si napříč věkovými i hráčskými skupinami užijte pořádnou porci zábavy. A samozřejmě pokud vám základní box nebude stačit, rozšíření vám přidají hromadu dalších originálních a zajímavých postav.

 

Hru můžete koupit na Cechu Hráčů zde!

 

Disney Sorcerer’s Arena – Epické aliance

Autor: Sean Fletcher

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 13+

Herní doba: 30-40 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři