Ovládněte v roli mocných šamanů tajemná monstra, nestvůry a obludy v nové karetní hře plné karet od Albi. Vítěz může být jen jeden.
Vydavatelství Albi má poslední dobou skutečně hodně plný kalendář - Zapomenuté kruhy ke Gloomhavenu, opulentní Tainted Grail nebo druhé pokračování legendárních cest Marca Pola. Přitom ale v Albi nezapomínají ani na menší hry a navíc ani na ty od českých autorů, protože těch není nikdy dost. Kromě lehčích párty her jako Tipni si! nebo Modrý kód se nyní na trh dostala i hra Divočina. A právě na ní se dnes podíváme.
Divočina je karetní hra plná monster, za níž stojí Michal Peichl (budoucí Balíkáři od Albi). Hra je určena pro 3-5 hráčů od 8 let a herní doba se pohybuje okolo 20 min. Hráči se vžívají do rolí šamanů, ve snaze sesbírat co nejlepší sbírku monster v ideálních kombinacích a získat za ní víc bodů než ostatní.
Musím říct, že mě docela překvapila - a nakonec mile - velikost balení hry. Celý balík karet i s pravidly se vešel do poměrně malé krabičky, kterou sbalíte všude sebou a hru to tak dělá ideální na cesty. Celá hra se pak sestává právě z balíčku 86 karet rozdělených do 8 druhů tvorů a krátkých pravidel s přehledem schopností karet. Karty jsou velmi hezky udělané, graficky povedené a přehledné, čemuž pomáhá kromě jednotlivých obrázků tvorů i barevné oddělení. Možná trochu zajímavostí budiž to, že jednotlivé ilustrace karet pocházejí přímo od autora hry Michala Peichla.
Herně ve hře není třeba hledat nic přehnaně složitého. Celý balík karet se zamíchá, každý hráč dostane 5 karet a vzhůru do hraní. Hráči se střídají v tazích, přičemž vždy mají dvě možnosti - dobrání karty nebo vyložení karet před sebe. V prvním případě si hráč prostě vezme jednu nebo dvě (pokud má prázdnou ruku) karty a hotovo. Druhá možnost je jádrem celé hry. Pokud hráč vykládá karty z ruky na stůl, dělá tak ze dvou důvodů. Jedna tím chcete na konci hry generovat body, zároveň ale také chcete využít speciální schopnost daného tvora. Karty lze vykládat samostatně, ve dvojici či trojici, což ovlivňuje jednak počet možných bodů na konci hry dle tabulky v pravidlech, ale také sílu schopnosti, kterou tím vyvoláte. Např. takový Teuthis v jednom kusu zkopíruje efekt jedné soupeřovi karty na stole, ale v trojici už zkopíruje efekt trojice, a to buď soupeřovi, ale i vaší - zkrátka čím víc karet, tím je efekt silnější. Nelze ovšem tvrdit, že vykládat karty po třech je stále ta nejlepší varianta a musíte přemýšlet a sledovat schopnosti, efekty a jejich dopady na hru. Hra končí ve chvíli, kdy je dobrán dobírací balíček, poté doběhne poslední kolo a nastává sčítání bodů. Karty jsou bodovány ve dvojicích a trojicích dle kombinací symbolů uvedených na kartách, kterých jsou 4 druhy - samec, samice, alfa a žolík.
Poměrně zajímavou možností z herního hlediska, kterou jsem ještě nezmínil je možnost rušit efekt vyložených karet. Dotčený hráč může odhodit dvě karty (z ruky či stolu) a vyrušit efekt soupeře, který by ho ovlivnil. Dvě karty sice nejsou málo, ale na druhou stranu správné načasování vám může pomoci a narušit oponentovi plány.
Takže jak?
Divočina je jednoduše další důkaz toho, že čeští designéři umí udělat dobré hry. Dobře, samozřejmě to není žádná velká a složitá hra, není to komplexní zážitek na celý večer, při kterém budete nuceni hluboce přemýšlet a strategicky pitvat každé rozhodnutí. Ne, Divočina je prostě malá svižná karetní hra s krátkými pravidly a přístupností pro všechny.
Plusy? Nemáte moc času? Čekáte na víc spoluhráčů nebo než bude uvařená večeře v době lockdownu? Pak super, vytáhněte Divočinu. Za 20 minut máte dohráno i v plném počtu hráčů. Chcete rychlý filler pro víc hráčů? Divočina je pro vás. Balíte se na dovolenou nebo na hory? Proč si nepřibalit malou Divočinu?
Povedený nám přišel design celé hry - jednotlivé karty jsou hezké, přehledné, dobře odlišitelné a funkční. Pravidla díky vysvětlíte za pár minut a navíc všechny informace jsou zase na kartách, takže kromě základního principu vyložit x líznout, proniknou i nováčci do hry během minuty. Nebo maximálně po jedné partii, kdy si zapamatují těch pár ikon a jejich funkce.
Možná jediné mínus bych viděl v praktickém hledisku, kdy se hodí si karty obalit, protože tím jak se s nimi neustále manipuluje, se vcelku snadno mohou poškodit. Což je tedy výtka směřující obecně ke karetním hrám, pokud chcete zachovat jejich vzhled. Zase obalené karty se vám už logicky nevejdou do originální krabičky.
Divočina je velmi příjemným překvapením letošního podzimu, kdy se v malé krabičce a krátkých pravidlech skrývá moc hezká, svižná a herně zajímavá karetka.
Divočina
Autor: Michal Peichl
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2020
Počet hráčů: 3-5
Věk: 8+
Herní doba: 20 min
Autor: Adam Vondra Vondris