Dokážete porazit zlomyslnou Soumračnici a její zástupy pavoučích pomocníků? A pomůže vám v tom slavný Křovín Chvůstek?
Divukraj je jednou z her, které asi není třeba moc představovat. Hra kombinující nádhernou pohádkou grafiku Andrew Bosleyho a neméně povednou hratelnost založenou na worker placementu lesních tvorů a tvorečků spolu se sbíráním surovin a budováním města, se dočkala nejen řady ocenění, ale i dotisků a třeba na serveru boardgamegeek se hrdě pevně řadí do první padesátky. A pokud se nacházíte takto vysoko (mezi rodinkami je dokonce 5.) už to rozhodně není jen nějaká náhoda. A i nám se Divukraj stále hodně líbí a máme k němu vše, co dosud vyšlo. A že je toho pěkná řada! Vodní Perlava, počasím propletené Skalověží, variabilní Zvonkobraní, mašinkový Nový Lístkovec, ale i trojice menších balíčků Slyště, Slyšte!, Legendy a zpropadený Břitva. Ano, leckoho asi napadne otázka, zda vůbec potřebuje Divukraj něco dalšího. Odpověď samozřejmě není snadná a může znít ano i ne.
Pokud se však kloníte k tomu, že každý přídavek je vítaný, tak máme dobrou zprávu – REXhry nedávno přinesly Mlžný les, tedy další velké rozšíření Divukraje plné obsahu.
Nejprve krátké shrnutí – Divukraj je krásně ilustrovaná a roztomilá budovatelská hra pro 1-4 hráče s herní dobou cca 60-90 min, ve které hráči v kombinaci worker placementu, správy zdrojů a engine buidilngu budují každý své malé karetní město a snaží se získat více bodů, než ostatní. Hra boduje v mnoha ohledech, ale pro nás je to hlavně ilustracemi Andrew Bosleyho a skvělou promyšlenou hratelností, která se sice skrývá za lehce rodinné téma, ale ve skutečně se jedná o více než solidní strategii plnou možností. Pokud holdujete sólo hraní, pak jistě víte, že základní hra (případně rozšíření) vás postavili proti nenáviděnému Břitvovi. Nebylo to sice špatné, ale rozhodně to jde i lépe. Inu a to Vám ukáže nová protivnice v podobě Soumračnice a její armády pavouků. Protože kdo by byl lepší záporák pohádkového Divukraje a jeho obyvatel než pavouk.
Zpracování
Nad grafickou krásou Divukraje a všech jeho expanzí bych se mohl rozplývat donekonečna. A ještě dál. Andrew Bosley jako hlavní ilustrátor předvádí neskutečnou práci a ani Mlžný les není výjimkou. Ostatně dokazuje to už krabicí a titulní ilustrací, kde se zvířecí hrdinové staví zlovolným pavoukům.
Po rozbalení si jako první jistě vezmete pravidla. Ta jsou na pouhou expanzi poměrně dlouhá, ale je to tím, že kromě řady přídavných modulů, vysvětlují hlavně celý nový sólo režim se všemi jeho prvky a příklady. Každopádně jako celek jsou napsána pravidla moc hezky a přehledně a rozjet vše pro nás nebyl problém. Je to i podrobným vysvětlením všech prvků na konci.
Herní materiál se skládá hlavně ze dvou desek Soumračnice, čtyř sad nových figurek zabírajících motýly, prasata, lasičky a pavouky (včetně figurek pro Perlavu a Skalověží), ale také jedné velké Soumračnice, několika žetonů a skoro 100 karet. Nutno podotknout, že většina karet patří vyloženě k Soumračnici a novému hlavnímu „módu“, který expanze přináší.
Pokud po Mlžném lese pokukujete, ale Divukraj hrajete ve více hráčích a nikoliv sólo nebo nechcete řadit dummy hráče do hry dvou oponentů, pak toho zase tolik z krabice nevyužijete. Tedy jasně, jsou tu nové speciální farmy, je jsou tu nové legendy a nové sady pomocníků s kartami speciálních schopností, ale to je pocitově maximálně polovina boxu. Je tak třeba zvážit, zda skutečně Mlžný les potřebujete. Pokud mám mluvit za sebe, tak ano. Ale je to tím, že Divukraj milujeme a máme k němu absolutně vše včetně fanouškovských karet a třeba samostatné Dálavy. A taky jsme trochu kompletisté a sběratelé.
Ano, zpracování Mlžného lesa je krásné. Nádherné ilustrace, krásné karty, úžasný pohádkový překlad a vše příjemně funkční. Pokud máte rádi grafiku Divukraje a jeho příběhů, budete opět nadšeni.
Co je nového?
Než si představíme Soumračnici, tak nejdřív ostatní novinky. Jak už bylo zmíněno výše, dostalo se v Mlžném lese na čtveřici nových sad pomocníků, a to včetně jejich schopností. Prasata, lasičky, motýly a pavouci přinášejí kromě krásných dřevěných figurek zase trochu jiný a originální přístup a nápady. Další novinkou je čtvero ročních období. Že už tohle znáte a Divukraj se přece hraje na roční období? To sice ano, ale expanze přináší sadu speciálních karet farem, které mají různou cenu, ale hlavně schopnosti. Už tak nedávají jen bobule, ale můžete si vybrat mezi odměnami. Kartami jednoduše nahradíte jejich základní verze.
Víte kdo byl největší hrdina Divukraje? Ano, správně – Křovín Chvůstek. Hrdinný myšák bez bázně a hany a zakladatel města přichází s pěticí nových silných karet mapujících různá období jeho života. A aby těch legendárních postav nebylo málo, přicházejí i další legendy. První porci jsme mohli vidět v mini rozšíření, tady dostáváme jakési doplnění sady. Osobně hraju s legendami (postavami i budovami) moc rád a dělají pro mě Divukraj příběhovější a opravdovější, a tedy za nové karty jsem moc rád.
Tím hlavním v celém boxu je ale samozřejmě Soumračnice. Tahle automatická soupeřka může čelit jedinému hráči v sólové hře, ale i být přínosem hry dvou hráčů. Má svá vlastní pravidla, 5 úrovní obížnosti a skvěle jednoduše udělaný systém vyhodnocování akcí. Břitva byl proti ní takový vtipný základ, protože tady přichází skutečný „hráč“, který umí i na nejjednodušší úroveň zatopit. Zatímco slabší úrovně se dají naučit a zvládnout, se stoupající obtížnosti hodně přituhuje a ani po opakovaných pokusech se mi nepodařilo pokořit úroveň 4. Vše funguje na bázi akčních karet, které vám říkají, co Soumračnice a její pavoučí armáda provede v závislosti na možnostech a ročním období, ve kterém se nachází. A není to jen o sbírání karet či zašlapávání akčních polí. Navíc sama Soumračnice přichází s několika moduly, které mění její pravidla a dělají hru ještě zajímavější, ať už to je chování, plány nebo lsti. Právě další variabilita je velkou devízou celého soupeření s pavoučím nepřítelem a musím říct, že vyzkoušet všechny možnosti zabere dost času (a vyhrát ještě více).
Dojmy
Hodnotit Mlžný les je pro mě docela obtížné. Jedna moje část totiž křičí „je to Divukraj, miluješ ho, tohle musíš mít“, ale druhá se snaží na celou věc koukat objektivně a říká „ano, je to Divukraj, ale musíš mít rád sólo“. Ano, Mlžný les totiž prostě cílí hlavně na sólo hráče, a i když jde hrát proti Soumračnici i ve dvou a řadu modulů využijete i v klasické hře, musíte být velcí fanoušci hry, abyste po tomhle rozšíření sáhli.
Když to ale vezmu tradičně postupně, tak tu máme jako první zpracování. Ano, to je jako vždy nádherné, krásně ilustrované, povedené figurky i karty. Navíc si rexíci tradičně vyhráli s překladem, takže hra je i v tomhle ohledu super.
Pokud máte rádi sólo hraní a máte rádi Divukraj, je tohle rozšíření v podstatě povinnost. Oproti Břitvovi se jedná o úplně novou úroveň hraní plnou rozhodování, přetahování a až překvapivě chytrých tahů „automy“. Soumračnice umí slušně zatopit bez ohledu na její úroveň, a zatímco na tu základní budeme mít časem v podstatě 100% úspěšnost, tak na tu nejvyšší si projdete soukromým lesním peklem. Soumračnice se chová jako živí hráč a jen tak si nestaví městečko, ale zabírá místa na plánu nebo si zabírá události.
Co je asi dobré zmínit je fakt, že Soumračnice sice není o moc složitější, než klasický Divukraj, ale přeci jen je třeba si z počátku vše ujasnit a asi budete často nahlížet do pravidel. Možná by se hodila nějaká přehledné lama karta s nápovědou. Nový sólo mód je velmi dobře udělaný a komplexní, ale přitom dobře ovladatelný.
Co se rozšíření standardní hry týká, hodně se nám líbí nové farmy, které přidávají možnosti a rozhodování. Přeci jen bobule nebyly vždy ideální volbou a čtvero ročních období přidává na zajímavosti. A stejně tak i nová sada legend, ať už tvorů či budov.
Ano, jsem kompletista, to popřít nemohu, ale musím říct, že se hodně povedly čtyři nové sady pomocníků a jejich schopnosti, ať už jsou to motýly a jejich větší zásoba karet v ruce, lasičky a jejich možnost odhazování karet pro suroviny nebo prasata a jejich výhody plynoucí z farem. Nejsou jen hezky vytvořené, ale i solidně tematické.
Mám rád legendární karty už od dob malého rozšíření. Pojí se s nimi ale jedna nevýhoda a jistá nevyváženost. Během hry je totiž může hráč zahrát zdarma nahrazením běžné karty stejného typu. Na tom by nic divného nebylo. Jenže taková karta vám musí do města přijít, respektive se k ní musíte dostat a občas (výjimečně) se nám zkrátka stalo, že jeden z hráčů se k tomu potřebnému ne a ne dostat.
Jsem zastáncem toho, že Divukraj funguje ve dvou hráčích zcela bez problému a nejvíc her máme nahráno právě v tomto počtu. Potřebuje Soumračnici? Úplně si to nemyslím. Zkusili jsme jí několikrát, ale a ano, přidává další vrstvu, ale hra funguje dobře i bez ní. I proto pro mě zůstává Soumračnice a její zástupy primárně sólo soupeř.
Pokud máte rádi sólo hraní a chcete si Divukraj zpestřit či změnit, je právě Mlžný les tím nejlepším, po čem můžete sáhnout. Přináší řadu modulárních vylepšení, ale hlavně promyšlený, promakaný a skvělé fungující sólo mód, který umí být skutečnou výzvou a až reálným soupeřem.
Pokud však není sólo váš šálek kávy, je to už s Mlžným lesem o dost těžší a mám za to, že k Divukraji existují lepší expanze, ať už Nový Lístkovec či naše stále velmi oblíbená Perlava a její vodní karty a perly.
A zároveň pokud jste hardcore fanoušci Divukraje, přestaňte spekulovat a přemýšlet a hurá do obchodu, protože u téhle hry zkrátka chcete vše, no ne?
Rozšíření můžete koupit na Planetě her zde!
Divukraj: Mlžný les
Autor: James A. Wilson, Rob R. Bell, Chrissy Peske
Vydavatelství: REXhry
Rok vydání: 2025
Počet hráčů: 1-4
Věk: 10+
Herní doba: 60-90 min
Autor: Adam Vondra Vondris