Dixit: Disney Edition

Hry recenze

Napadlo by vás lepší spojení než cenami ověnčená hra Dixit a milované ilustrace studia Disney? Asi ne. Tohle spojení značek je totiž takřka dokonalé.

Dixit, léty ověřená a prověřená vyprávěcí asociační francouzská hra z roku 2008, která se stále těší i u nás velké popularitě. A proč také ne, když její jednoduchý koncept stále krásně a lehce funguje a zásoba hlavní komponenty, tedy obrázkových karet, je neustále tvůrci rozšiřována. Můžete se tak vypravit do živých denních snů, navštívit daleké cesty či vzpomínky na dětství. Tady platí, že představivosti se meze nekladou. Nyní se ale dostáváme s řekněme „novou“ edicí do říše legendárních a populárních pohádek studií Disney a Pixar. Ostatně právě spojení Dixit a Disney se naprosto logicky nabízí a skoro se divím, že k němu došlo až nyní.

Dixit: Disney Edition je rodinná, případně chcete-li párty, asociačně vyprávěcí hra, za níž stojí Jean-Louis Roubira, a která je určena pro 3-6 hráčů od 8 let s herní dobou okolo 30-45 min na jednu partii. Hráči se postupně střídají v roli vypravěčů a ostatních „hádačů“ a snaží se vymyslet ideálně na příliš těžkou, ale ani příliš lehkou nápovědu k jedné z karet z ruky a získat body za úspěch. Jen ten nejlepší vypravěč se může stát vítězem, i když zde zase tolik o to vítězství nejde.

Pod víkem čtvercové krabice, která se už od pohledu snaží hrát na notu Disneyho oblíbených pohádek na vás v pěkném plastovém insertu vykouknou komponenty, které jsou do posledního detailu přesně ve stylu předlohy. A to platí o všem co ve hře je, od bodovací desky, přes hlasovací otočná kolečka, až po šestici dřevěných figurek, mezi kterými najdete třeba nejikoničtějšího Micky Mouse, Džina z láhve či Kočku Šklíbu z Alenky. Prim ve hře ale samozřejmě hraje ústřední komponenta celé série Dixitu, a to celých 84 velkých, nádherně ilustrovaných karet, které se v tomto vydání poměrně logicky váží právě na Disney a Pixarovské pohádky, příběhy a zásadní postavy. Ilustrace karet jsou opravdu překrásné, ale nečekejte nějaké obyčejné obrázky z filmů, všechny jsou nějak přizpůsobené, kdy třeba Hledá se Nemo je ve stylu puzzlů, Medvídek Pooh je jen ilustrací v knize nebo taková Mulan a její otočná karta s ženskou i „mužskou“ verzí. Ano, Dixit je obecně plný krásných ilustrací, ale tady si tvůrci skutečně vyhráli a osobně považuji právě Disney za absolutní vrchol téhle herní rodiny, který se mi kdy dostal do ruky. Samozřejmě platí, že čím raději máte zmíněné univerzum, tím nadšenější budete.

Celkově je zpracování celé hry opravdu krásné, ať už se jedná o karty a jejich ilustrace, tak i o hlasovací kolečka či dřevěné figurky. Pokud byste přemýšleli, tak ano, hra je plně kompatibilní s celou sérii a lze jí tedy hrát samostatně, ale i s jakýmkoliv rozšířením či klasickým základem. Pokud byste snad posbírali všechny dostupná rozšíření, dostanete se v téhle hře na opravdu fascinující počet karet a možných kombinací.

Hraní Dixitu je geniálně jednoduché. Ostatně celá pravidla zabírají stěží dvě strany. Možná budete dokonce tápat, zda vám něco nechybí nebo jste něco neopomněli, tak moc snadné to je. Každý hráč si vezme jednu figurku a položí jí na bodovací stupnici a do ruky si vezme hlasovátko a šest náhodných karet z balíčku. Jeden z hráčů se zhostí role vypravěče a větou, slovem, krátkým popisem, nápadem, asociací, zkrátka čímkoliv popíše jednu kartu z ruky. Ostatní vyberou kartu z ruky, která podle nich nejvíce odpovídá popisu vypravěče a všechny karty – tedy ta vypravěčova a karty ostatních – se smíchají a rozloží na místa podél počítadla bodů. Cílem hry je následně mezi kartami poznat právě tu vypravěčovu a to nastavením jejího čísla na hlasovátku. Jakmile mají všichni vybráno, dochází k bodování. Poznali kartu vypravěče všichni nebo nikdo? Pak dostane každý body a vypravěč má smůlu. Poznal jí jen někdo? Pak získá body úspěšný hráč i vypravěč. Navíc získá body každý hráč, jehož kartu také někdo vybral a podařilo se mu tak úspěšně „zmást“ soupeře. Jakmile je okolo odehráno, každý si dobere karty do šesti a vypravěčem se stává další hráč v pořadí. Cílem hry je získat 30 bodů dřív než ostatní. Ale jak už jsem řekl, tady jde spíš než o body hlavně o zábavu a fantazii.

Samozřejmě by tahle edice mohla svádět k napovídání přímo pohádek, ale to by vás pak každý odhalil.

 

Dojmy

Těžko se hodnotí hra, jíž se prodalo 12 milionu kopií, vyšlo nesčetně rozšíření a její popularita se stále drží na velmi vysoké úrovni. Ostatně čemu se divit, když se jedná o jednu z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší asociační a vyprávěcí hru, která má tak jednoduchá pravidla, že si jí zahrajete i s dětmi předškolního věku a všichni se budou královsky bavit. Edice Disney je pak navíc samozřejmostí pro všechny nadšence a milovníky tamních pohádek a příběhů.

Hra vyniká v první řadě prvotřídním zpracováním. Zejména ilustrované karty jsou prostě nádherné. Pěkně velké, ilustrace na nich vynikají to nejmenších detailů a pomrknutí ke známým i méně známým filmům, seriálům a příběhům. Dřevěné figurky jsou velmi příjemný bonus. A pokud si hru pořídíte v nějaké speciálce, čeká na vás ještě navíc sada 6 promo figurek, ve kterých je třeba Minnie nebo Pú.

Menší slabinou hry je počet hráčů. Ani ve třech to totiž není žádný zázrak. Hráči sice mají více karet a zároveň přidávají dvě místo jedné, ale prostě to není ono a zážitek ze hry je spíš slabší. Dixit vyniká ideálně v 5-6 hráčích u stolu. Možností a karet je hodně, snažíte se napojit a přemýšlet jako vypravěč, dohadujete se co chtěl svou nápovědou říct.

Mechanismus hry, kdy musí vypravěč napovědět „tak akorát“ aby neuhodli všichni, ale zase aby správně trefil aspoň někdo funguje skvěle. Hodně samozřejmě záleží na herní skupině, proto mám pocit, že Dixit funguje nejlépe jako rodinná hra na poklidné společné večery, kdy tuhle hru vytáhnete klidně s dětmi a prarodiči a nemusíte nikoho nutit do jakkoliv složitých pravidel.

Karet je ve hře dostatek a myslím, že znovuhratelnost a variabilita je zajištěno. K tomu navíc přispívá možnost hru kombinovat nejen se vším, co vyšlo dříve, ale i třeba se hrou Stella. Ve výsledku už je tak ve hře tolik karet a kombinací, že si nedokážu představit její ohrání.

Hra samozřejmě úžasně rozvijí fantazii a abstraktní myšlení, což je ostatně i jeden z důvodů její oblíbenosti a množství ocenění. Děti jsou nadšené z možnosti vymýšlet si své vlastní příběhy a vždy mě baví pozorovat, co je napadne. Věřte mi, že dospělí něco podobné mnohdy nevymyslí. A přitom je to tak logické.

Jak už jsem psal výše, Dixit osobně tolik nehraju na body, ale spíš pro prožitek a zážitek. Pro mě zde platí „cesta je cíl“ a mnohem víc než sbírání bodů mě baví sledovat představivost ostatních a nádherné obrázky.

Dixit: Disney Edition je pokračováním, nástupcem, reinkarnací či chcete-li pokračováním fenomenální hry, na které jsem se osobně hodně těšil, a hra která přesně plní má očekávání. V nádherném zpracování plném překrásných karet se skrývá jednoduchá, ale chytrá a skvěle fungující hra, která je povinností pro všechny milovníky pohádek a příběhů napříč tvorbou studia s myšákem.

 

Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!

 

Dixit: Disney Edition

Autor: Jean-Louis Roubira

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 3-6

Věk: 8+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři