Dominion

Hry recenze

Desítky ocenění, desítky malých i velkých rozšíření, tisíce prodaných kusů. Rok prvního českého vydání 2009. A přesto ani po tolika letech neztrácí nic ze svého lesku. To je karetní hra Dominion.

Jste šlechtickým dědicem malého a chudého panství. Po otci vám nezbylo nic, než pár chátrajících statků a několik měďáků v rozpárané kapse. Ani pověstný Řím však nebyl postaven za den a vy se chopíte své šance. I z toho mála co máte, začnete postupně budovat své vlastní království – postavíte kovárny, najmete milici, dáte práci dřevorubcům nebo využijete služeb proradné čarodějnice. Za své těžce vydělané měďáky, stříbrňáky a zlaťáky koupíte nové statky a provincie, rozšíříte svou půdu. Zkrátka vybudujete svůj vlastní Dominon.

Originál hry Dominion vyšel už v roce 2008. Ano, to je pokud to teď rychle počítáte skutečně 11 let. Jeho autor Donald X. Vaccarino byl odjakživa velkým milovníkem jiné karetní hry – slavného a veleúspěšného Magic: The Gathering. Časem ho však napadlo, že ač se jedná o skvělou a neustále se vyvíjející hru, trpí jedním velkým a zásadním neduhem – její hráči se jí musí neustále věnovat, protože vycházejí nové karty, je třeba si předem připravit své balíčky – zkrátka přípravou nakonec často strávíte víc času než samotným hraním. Ale co takhle vzít oblíbený deck-building a aplikovat ho na klasickou deskovou hru, kdy v jedné krabici dostanete rovnou všechny karty potřebné ke hře a zároveň stavba balíku probíhá postupně v průběhu hry? Tedy stačí jen vyložit připravené balíčky karet na stůl, rozdat něco do základu a může se hrát. Geniální, že ano? Nejen že přesně na téhle myšlence postavil svůj skvost Dominion a jeho dlouhou řadu rozšíření, ale zároveň dal vzniknout i samostatné deskoherní kategorii, která dneska nabízí takové klasiky, jako třeba Star Realms. Ovšem i přes různé nové verze a vylepšování stále patří klasika mezi to nejlepší, co si můžete zahrát, nevěříte?

V české verzi vydalo Dominion v roce 2009 Albi a postupně na základ navázalo několika expanzemi (např. Pobřeží, Intriky, Temné časy atd.), ale těmi se dnes zabývat nebudeme. Jak jsem už psal výše, ve hře je nosným tématem rozvoj malého království za pomocí hraní a nákupu karet ze svého a do svého herního balíčku, který tedy v průběhu partie neustále vylepšujete – ano správně, děláte ten správný „deck-building“. V jádru se ale jedná spíš o hru typu euro, kde jde spíš o hratelnost, než o téma – upřímně kdybych místo království budoval galaxii/postapo pustinu/továrnu na čokoládu, nepoznal bych rozdíl. Hra je určena pro 2-4 hráče od 8 let (ale pravidla jsou tak jednoduchá, že je zvládnou i mladší) a herní doba se pohybuje od 40 do 60 minut. 

Vše v Dominionu je o kartách. Leckoho asi překvapí hned na úvod krabice se hrou, protože pokud čekáte nějaké mini balení, mýlíte se. Bedna je to pořádně velká a těžká, vždyť kromě obligatorních pravidel obsahuje hlavně celých 500 karet rozdělených do několika kategorií. První v řadě jsou karty, které využijete vždy – peníze (měďáky, stříbrňáky, zlaťáky), vítězné body (statek, vévodství, provincie) a smetiště. No a pak tu máme balíčky karet království (akce, akce – útok, akce – obrana), které tvoří jádro hry, a které budete hlavně nakupovat ze společné nabídky a zařazovat je do svého balíčku. Úžasné na Dominionu je, že hned v základní sadě je 25 typů balíčků karet království, ale vždy využijete jen 10 z nich – variabilita je tedy zajištěna na pořádně dlouho dobu. Desítku, se kterou chcete hrát si můžete buď zvolit dle chuti, nebo využít jeden z předpřipravených schémat nastavení. Posledním bode, který je třeba zde vyzdvihnout, co se komponent týká, je plastový insert, do kterého si jednotlivé balíčky karet perfektně rozdělíte, a příprava pak zabere doslova pár minut. 

 

Jak se hraje?

Zapomeňte na nějaké složitosti, protože pravidla Dominionu jsou stejně jednoduchá jako příprava a zaberou jen pár minut vysvětlování.

Jako první se na stůl vyskládají balíčky karet peněz, vítězných bodů a smetiště. Každý hráč obdrží do začátku 7 karet měďáků (mince o hodnotě 1) a tři karty statků (1 vítězný bod), které zamíchají dohromady a ty tvoří základní balíček do začátku partie, z nich si na úvod lízne vrchních pět. Dále se připraví 10 balíčků karet království – jak jsem už psal dle doporučení pravidel nebo dle vlastní volby – a může se začít.

Hráči se střídají v tazích, které se skládají vždy ze tří částí:

1. Akce – hráč na tahu zahraje jednu akční kartu a vyhodnotí její efekt. V dalších kolech může případně díky efektům karet akce hromadit a přidávat – tak např. karta Trh přidá +1 akci, což tedy znamená možnost zahrát další akční kartu z ruky.

2. Nákup – hráč vyloží karty peněz z ruky, případně připočte hodnotu peněz karet akcí (např. Milice vám dá +2 mince) a může si ze společné nabídky koupit jednu kartu o ceně stejné nebo vyšší. Stejně jako akce, i nákup mohou hráči v průběhu partie „množit“ a tedy některé karty jim dovolí koupit více než jednu kartu (např. opět Trh dává +1 nákup)

3. Úklid – v této části aktivní hráč odhodí všechny zahrané karty i zbylé nezahrané karty z ruky na svůj odhazovací balíček, táhne nových 5 karet ze svého balíku a pokračuje hráč po levici.

A takhle prosté to vlastně je. Ve chvíli, kdy hráč dobere celý svůj balík, zamíchá opět svou odhazovací hromádku a vytvoří znovu cyklicky nový dobírací balíček. A takhle to jde stále dokola, dokud hráči nevykoupí celý balík provincií nebo nevykoupí 3 libovolné balíčky karet ze společné zásoby. V tu chvíli hra končí a nastává závěrečné počítání. A co že se počítá? No na konci jen a pouze karty vítězných bodů – statky, vévodství a provincie, případně karty speciální jako např. Zahrady. Kdo má nejvíc bodů, vyhrává. Vtip je ovšem v tom, že v průběhu hry jsou vám karty bodů zcela k ničemu, protože nemají žádný efekt a jen vám plní balík bez užitku – musíte tedy určit vhodnou chvíli pro nákup těchto karet. Zároveň tím, že akční karty mají logicky různé efekty, musíte přemýšlet nejen nad tím, co si do svého balíčku koupit, ale i co kdy zahrát, abyste maximalizovali jednotlivé efekty. To jaké karty zařadíte a jak je využijete, záleží jen na vás – začínáte v podstatě na zelené louce, protože s těmi pár měďáky toho moc nevymyslíte a musíte ideálně optimalizovat svůj balík, abyste se prokousali k bohatství a vítězství. 

 

Jaký je?

Dominon byl – což potvrzuje množství ocenění jak např. Hra roku 2009, Spiel des jahres 2009 – a stále je skvělou, přelomovou a nadčasovou hrou, která těží z několika kladných bodů.

V první řadě jednoduchost. Hru připravíte za pár minut. Pravidla vysvětlíte i nehráčům velmi rychle a můžete se vrhnout do hry. V podstatě stačí každému vysvětlit průběh tahu – 3 body a zbytek textu už každý vyčte na kartách. Avšak i přes tuhle jednoduchost hra přetéká možnými strategiemi a kombinacemi a můžete neustále vymýšlet co nakoupit a jak co zahrát. Navíc sympatické je, že hra skutečně skvěle funguje v jakémkoliv počtu hráčů.

Za druhé variabilita. 25 různých karet království – akcí dává neskutečných 3 268 760 možných kombinací pro hru. Vážně přes TŘI MILIONY! Jasně, většinu nevyužijte, ale upřímně, i kdyby těch kombinací bylo stejně jako třeba karet v balení, tedy 500, bylo by to úžasné číslo.

Rychlost. Ze začátku vám třeba partie bude trvat déle, než poznáte jednotlivé karty, ale po pár hrách se partie vejde s klidem do půl hodiny a vy si tak klidně po prohře můžete dát okamžitě odvetu.

Za plus z mojí strany vidím i grafiku. Středověká tématika na kartách možná působí trochu suše a genericky, ale je zcela funkční, jednotlivé karty jdou od sebe krásně rozeznat a za chvíli už ani nebude číst texty, bude stačit se jen mrknout na art.

Poslední plusovým bodem je celkové zpracování. Karty jsou kvalitní a insert je vážně skvělý – vše si roztřídíte a už jen taháte dané hromádky.

Co možná pro někoho bude mínus, ale co se mi naopak líbí je množství rozšíření. Každé sice nějakým způsobem mění či přidává mechanismy, ale základní prvek – tedy akce, nákup, zahození – v podstatě zůstává a jen se k němu přidávají nové možnosti.

Pokud lze najít na Dominonu nějaká negativa, tak jsou asi tři. V první řadě to může pro někoho být rozvleklost tahů v pozdějších fázích hry, a to hlavně s přemýšlivějšími hráči. Druhým negativem je poměrně nízká interakce mezi hráči. Ano, je zde pár útočných karet, ale tím spojení s protihráči končí. Ovšem tento prvek velmi dobře řeší a kompenzují rozšíření. S čímž souvisí i poslední mínus, které je ale spíš úsměvné – pokud vás Dominon chytne, budete se brzy topit v záplavě rozšíření.

Pokud chcete příjemný rodinný deck-building s jednoduchými pravidly a přitom strategickou hloubkou, který si užijí děti i dospělí, hráči i nehráči je Dominion i přes své stáří jasnou volbou!

 

Koupit přímo u Albi!

 

Dominion

Autor: Donald X. Vaccarino

Vydavatelství: Albi

Rok vydání:2009

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 40-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři