Dračí palác

Hry recenze

Starobylé centrum a symbol moci – Dračí palác – se po desetiletích úpadku hroutí. Využijte svou moc a právě vy se staňte novým vládcem Dračího paláce!

Dobře, tak ne, podobný úvod jako v perexu se sice dočtete na začátku pravidel hry, ale ve skutečnosti je Dračí palác rodinou abstraktní hrou, využívající tradiční čínskou hru mahjong a téma, jak už to tak bývá, je skutečně jen takové okrajové, i když zajímavé. V zásadě podstatou hry je na jedné straně starý a velký palác rozebrat a na druhé straně z odebraných kostek postavit nový za co nejvíc bodů.

Historické okénko – Mahjong – jedná se o tradiční čínskou hru s obdélníkovými kameny s různými znaky, kterou pravděpodobně vymyslel legendární učenec Konfucicus. Základní podstatou je po dvojicích rozebrat předem postavený útvar z kvádrů, přičemž se ale vyvinulo v průběhu let mnoho různých pravidel a variant. Dnes je hra velmi populární v digitální podobě pro jednoho hráče, kdy tvoří jakousi logickou skládačku (nebo spíš rozkládačku?).

Dračí palác staví právě na výše zmíněných pravidlech (ale o těch detailně dále) a jedná se o rodinou abstraktní hru pro 1-4 hráče od 8 let (přičemž věk je dosti orientační a záleží na schopnostech vašeho dítka) a s herní dobou okolo 30-45 minut. Jak už jsem psal výše, úkolem hráčů je podle stanovených pravidel postupně rozebírat jeden velký centrální palác a na své herní plány stavět menší, za které postupně získávají body skládáním sad kamenů k sobě, případně stavěním střech svatyní. Než se dostaneme k hraní, mrkněme se pod víko.

 

Komponenty

Předně je třeba říct, že hra je nádherně ilustrovaná – od krabice po komponenty -, a to skvěle doplňuje tu klidnou a pohodovou atmosféru u hraní. Po rozbalení pořádně těžké krabice s obligatorním palácem na víku na vás v první řadě čekají samozřejmě pravidla následovaná dvěma oboustrannými deskami na „základní rozpadající se palác“ a 4 desky pro hráče. Sada žetonů vítězných bodů, přehledové karty a karta pro začínajícího hráče, odpočítávací žetony (pro konec hry) – to vše tak nějak čekáte. Bonusem je 10 dračích karet a 10 karet duchů, které můžete využít pro větší variabilitu hry a lehkou úpravu pravidel a bodování. Co ale dělá hlavní váhu celé hry a balení je 116 nádherně a kvalitně zpracovaných kvádrových herních kamenů, ze kterých budete stavět a rozebírat… a inu znovu stavět. A abych nezapomněl, ještě na vás čeká 40 černých svatyní, které budete dávat na vršek vašeho paláce.

 

Jak se hraje?

Dračí palác není naprosto vůbec složitou hrou, ač nabízí velké množství možností jak strategicky hrát a kombinovat.

Jako u každé hry vás v první řadě čeká příprava. Vezmete základní desku dle počtu hráčů a ze všech herních kamenů na ní vystavíte Dračí palác dle schématu v pravidlech – 3 postupně se rozšiřující patra -, později vás hra přímo vybízí stvořit si palác, jaký jen chcete. Na okraj desky rozložíte odpočítávací žetony. Z vítězných bodů a svatyní vytvoříte společnou zásobu na stole. Pokud chcete (ale doporučuji nejdřív hrát bez nich) můžete náhodně vylosovat jednu dračí a jednu kartu duchů. Každý z hráčů si vezme jednu hráčskou desku a jednu svatyni do základu a máte vše připraveno na hru.

Hráči se postupně střídají v tazích, kdy vždy musí vykonat jednu ze tří akcí:

- odebrat stejný pár kamenů, přičemž jeden vždy musí být z vrchního patra a přidat je na svou desku,

- odebrat jakýkoliv kámen z vrchního patra a k němu jednu svatyni a přidat si je dle pravidel na svou desku,

- nebo odebrat jakýkoliv kámen z vrchní patra, odhodit ho a vzít si 1 VB.

Po jedné z této akcí případné sebrané kameny položíte kamkoliv na svou desku dle pravidel obrázky vzhůru. Přikládání kamenů se řídí několika málo pravidly, která nejsou nikterak složitá. Zároveň v případě, že „sloučíte“ aspoň 4 kameny stejného druhu, tedy poskládáte je libovolně vedle sebe, tak aby se dotýkali, musíte je otočit a podle jejich počtu získáte vítězné body. Navíc pokud máte ve svém inventáři svatyně, můžete je položit na právě otočené kameny a získat další body na konci hry, přičemž počet položených svatyní a jejich umístění se řídí druhem skórovaných kamenů.

Pokud má samotný Dračí palác na začátku kola jednoho z hráčů kameny pouze v první patře, začíná se blížit konec hry a hráči dostávají ve svém tahu novou možnou akci, a to vzít si jeden z odpočítáních žetonů na základní desce. Každý žeton přináší na konci hry 2 body, navíc ale žetony doslova „odpočítávají“ čas do konce hry, protože ve chvíli, kdy je odkryto pole s vykřičníkem byl přivolán stařešina, odehraje se poslední kolo a hra končí. Na konci hry si všichni hráči sečou své nashromážděné body, body za svatyně, žetony a případně za dračí kartu, pokud jste se rozhodli jí použít a kdo má nejvíc bodů, stává se novým vládcem Dračího paláce a vítězí.

Hra obsahuje i variantu pro jednoho hráče, kdy hrajete s palácem postaveným na desce pro tři a vším soupeřem je mocný drak, který na rozdíl od vás nic nestaví, ale pouze zahazuje kameny. A kupodivu, ač nejsem příznivcem sólo variant (čtěte – hru většinou rozložím, začnu, odběhnu, týden leží rozložená někde na stole a pak jí bez dohrání sbalím), tady je tahle varianta opravdu povedená a užijete si jí stejně jako hraní s fyzickými protihráči. Ono to ale bude dáno i povahou samotného mahjongu, který nejen že hraju rád, ale i on se pro sólo logické luštění přímo nabízí.

 

Jaká je?

Dračí palác je další rodinou abstraktní hrou s originálním tématem a nádherným zpracováním. Oproti dalším podobným hrám, které vyšly v průběhu posledního zhruba roku jako např. Azul, Sagrada nebo nová Noctiluca přináší zcela jiný způsob hraní a strategických možností. Množství herních kamenů a obrovské množství jejich základního rozložení přináší mnoho variability a znovuhratelnosti na dlouhou dobu. Hra je díky jednoduchým pravidlům neskutečně přístupná všem bez ohledu na věk a úplně stejně si jí užijete s dětmi jako s ostřílenějšími hráči.

Navíc pokud by vám nestačila variabilita založená na rozestavění a náhodě, stále zde máte ještě v podstatě dvě rozšíření v podobě dračích karet a karet duchů, které do hry přidávají další možnosti a nutnost strategického uvažování.

Pochvalu zaslouží nejen český překlad, ale i zpracování, kdy hlavně herní kameny na stole vypadají naprosto úžasně a je radost je přesunovat a stavět vlastní menší palác.

Z Dračího paláce se v kostce stává další z velkých příjemných překvapení letošního roku, a pokud jste nadšení do abstraktních her, je to jasná volba. Hra přináší nutnost strategického uvažování, ale zároveň vás nezahltí mnoha složitými pravidly a je krásně jednoduchá. Stačí si naladit relaxační hudbu k poslechu a užívat si příjemnou chvíli klidu u hraní. A po vyzkoušení s dětmi školního věku (8, 10 a 13) můžu hru všemi deseti doporučit pro rodiny. A víte co? Jdu si rozebrat další palác.

 

Koupit u Dino!

 

Dračí palác

Autor: Hjalmar Hach, Lorenzo Silva, Luca Ricci

Vydavatelství: Dino Toys

Rok vydání: 2019 

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

Herní doba: 30-45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři