Duos – Zvířata a věci

Hry recenze

Jak moc jste naladěni na stejnou vlnu a dokážete předvídat myšlení svých protihráčů? A co kdo spojí dohromady? Na to vám odpoví hra Duos od Albi.

Asociačních a párty her je na trhu spoustu, a to ve všech možných kategoriích, tématech a zaměřeních. Ty které přinášejí v různých podobách asociace na slova či obrázky nevyjímaje. Není tak vůbec jednoduché, přijít s něčím novým, zábavným a originálním. Právě vydavatelství Albi stojí za řadou her téhle kategorie posledních let, ale v roce 2023 do ní přidalo další dvojici zajímavých titulů, nesoucích společný název Duos a lišících se využitými tematickými okruhy. Zatímco jedna krabice přináší Zvířata a věci, druhá Pohádky a sporty. Ano, jediným rozdílem obou her je právě jejich zaměření, jinak se jedná o hry se stejnými pravidly a zážitkem. My se dnes podíváme na první jmenovanou.

Duos je asociační, párty rodinná hra původně od vydavatelství Granna, za níž stojí Niklas Gestrin a Markus Tangrin, určená pro 2-6 hráčů s věkovým doporučením 7+ a herní dobou okolo 20 min. Hráči se v ní snaží v průběhu kol co nejlépe odhadnout myšlenky vypravěče a jeho nápady na spojení dvojic karet z nabídky. Všichni tak hrají trochu spolu, ale proti sobě, protože o body jde až v té první řadě.

Slovo Duos v názvu se odráží už na krabici, která je vždy rozdělena nejen barevně, ale tématy na dvě poloviny. Po otevření na vás čekají krátká pravidla, lišící se pro 2 a pro více hráčů. K nim zde najdete zástěny, karty pro hráče, barevné kostičky a žetony bodů, ale také boxy na komponenty a hlavně sadu více než 100 oboustranných barevných karet. Ty kromě barevného odlišení (zelená zvířata, fialové věci), přinášejí pěkně a jednoduše udělané černobílé ilustrace (a ano, hádáte správně, zvířat na jedné a věcí na druhé straně). Zpracování hry je sice celkově jednoduší, ale takové příjemné a funkčně udělané. Jednotlivé kresby na kartách jsou pěkné, ne zbytečně překombinované a lehce se tak hrají i s mladšími hráči.

Herně to není nic komplikovaného. Každý hráč si vezme zástěnu, jednu destičku a 8 kostiček ve čtyřech barvách. Doprostřed stolu se rozloží 12 karet z jedné z kategorií a může se hrát. Tedy jen je důležité, aby všichni měli své destičky nasměrované stejně jako karty v nabídce, čemuž pomáhají symboly po okrajích. Jeden z hráčů je vypravěčem, a právě on určuje, které dvojice (v každém kole 4) karet se pospojují, což provede tajně na své destičky pomocí barevných kostek. Spolu s ním ale hrají i všichni ostatní a musí odhadovat, co by tak mohl vypravěč spojit k sobě. Jakmile mají všichni vybráno, odstraní se zástěny a udělí body. Za každý pár karet shodný s vypravěčem má hráč bod. Vypravěč dostane body podle počtu shod ostatních s ním. Tedy nejen že vypravěč přemýšlí nad spojením, ale i on musí trochu odhadovat soupeře. Hra končí ve chvíli, kdy byl každý aspoň 2x vypravěčem. No a kdo má nejvíc bodů, ten vyhrává.

Ve dvou hra probíhá na kooperativní bázi, kdy se snažíte sladit s protihráčem a oba vybrat stejné páry v průběhu devíti kol. Můžete se sice drobně radit pomocí jednoduchých nápověd, ale sladit se úplně maximálně je pěkná výzva.

 

Dojmy

Aby byla asociační hra dobrá, musí být především chytrá a zábavná. A ne příliš komplikovaná. A to vše Duos splňuje. Ne, není to nic převratného a vlastně ve téhle hře budete pozorovat prvky jiných velkých značek jako Dixit nebo Krycí jména, ale výsledek velmi pěkně funguje.

Hra není komplikovaní a složitá, její nastudování je na pár stran plných příkladů a vysvětlení zabere jen několik málo minut a hned všichni u stolu jasně vědí, co dělat.

Je zábavné pozorovat a odhadovat, kdo co spojí a následně i slyšet komentář vypravěče, co o vedlo právě k takovému výběru dvojic.

Nechci tvrdit, že se hra rychle ohraje, ale počet karet rozhodně není neomezený a některé kombinace se postupem času začnou trochu opakovat. Zkoušeli jsme obě verze a každý okruh témat je trochu jiný. Pocitově právě Zvířata (nejjednodušší) a Věci (nejtěžší), mají vzájemně největší rozptyl obtížnosti určení párů k sobě. Hra má ovšem ve všech ohledech potenciál k jednoduchým rozšířením, které si v podstatě můžete vyrobit i doma, pokud najdete vhodné obrázky.

Překvapivě hodně fajn nám přišla varianta pro dva. Tady se ukáže, jak se dokážete naladit na druhého.

Duos je sice jednoduší, ale zábavná a pěkně udělaná asociační hra, kterou můžete vyzkoušet opravdu s kýmkoliv, což je její velká výhoda. Funguje ve všech počtech hráčů a klidně si troufnu říct, že i s o něco mladšími, než je doporučeno na krabici. Velká část zábavy plyne i z následné diskuze o asociacích a výběru karet do párů. Pokud tedy podobné hry máte rádi nebo hledáte nějakou tu lehčí hru do sbírky, pak zde je jeden velmi příjemný tip.

 

Duos můžete koupit přímo u Albi zde!

 

Duos - Zvířata a věci

Autoři: Niklas Gestrin a Markus Tangrin

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-6

Věk: 7+

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři