Vydejte se vstříc dobrodružství a poznání v neprobádaných končinách a jako první prozkoumejte jedinečné zástupce zvířecí říše a sepište o nich svou vlastní Encyklopedii.
Encyklopedie patřící pod studio Holy Grail Games je další z řady her, které si prošly prověřenou cestou komunitního financování na Kickstarteru. A to velmi úspěšnou cestou. Trochu změnou je, že kampaň probíhala začátkem roku 2022 a finální produkt je již na trhu, takže čekání rozhodně nebylo dlouhé. Již od počátku bylo jasné, že hra vyjde v české lokalizaci díky vydavatelství ADC Blackfire, no a my se na nyní můžeme dnes společně podívat.
Historické okénko - Georges Louis Leclerc de Buffon byl francouzský matematik, spisovatel a přírodovědec, který se zasloužil a vytvořil velmi obsáhlou Encyklopedii – Historie Naturelle. Jednalo se o vskutku impozantní dílo a pokus zmapovat živočichy, člověka, minerály, přírody, rostliny, ale i historický vývoj planety a tzv. epochy přírody. Dílo zůstalo nedokončeno, ale dalo základ pozdějším výzkumem a vývoji a Buffon je často označován za předchůdce Charlese Darwina, byť ten šel ve svých teoriích mnohem dál.
Encyklopedie je středně obtížnou euro hrou s hlavními mechanikami dice placementu (umisťování kostek) a set collectingu (sbírání sad), za níž stojí dvojice Olivier Melison a Éric Dubus. Hra je určena pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 12+ a herní dobou pohybující se okolo 60-90 min na partiie s ohledem na počet hráčů. Každý hráč se stává jedním z významných vzdělanců a výzkumníků a pomocníků hraběte Buffona, snažících se zmapovat významné, známé i méně známé živočišné druhy po celém světě a vytvořit z nich svou vlastní (část) encyklopedii a pomoci tak současným i budoucím generacím poznat svět.
Život pod víkem
Hra nese už od víka krabice krásné ilustrace a napovídá, že tady půjde hlavně o výzkum a daleké výpravy. Jakmile nahlédnete dovnitř, čeká na vás hromada komponent všech druhů, ať už se jedná o klasické žetony k vyloupání, velký a krásně ilustrovaný herní plán nebo hromada kostek a plátěný pytlík s ilustrací pro jejich losování. Co se třeba nám hodně líbilo, to jsou předpřipravené „krabičky“ na žetony, které si složíte a při hře slouží jako zásobníky. Jasně, je to v podstatě blbost a klidně místo nich můžete mít hrníčky nebo žetony jen tak ležet na stole, ale potěší to. Navíc všechny komponenty nesou velmi hezké dobové ilustrace, které přispívají k atmosféře a tematickému vyznění celé hry.
Tím hlavním, co ovšem u nás naprosto zabodovalo, to jsou karty zvířat. Těch je ve hře 75 a každá obsahuje naprosto nádhernou ilustraci daného zvířete, kdy v tomto ohledu může hra směle konkurovat i těm nejhezčím hrám v naší sbírce.
Co by naopak hře prospělo, to je insert. Všech možných žetonů a karet je až až a šikovným insertem by se zlepšilo nejen skladování, ale i příprava a úklid. I když klasické pytlíčky fungují dobře.
Další věcí, která možná leckoho vyděsí jsou pravidla. Ty totiž mají skoro 30 stran a na první pohled tedy vypadají obsáhle. Pravdou ovšem je, že samotná hra zabírá jen pár stran (navíc s mnoha příklady) a zbytek je věnován přípravě, úvodu, sólo hře, často kladeným otázkám a rejstříku schopností.
Z produkčního hlediska je hra opravdu velmi povedená a ilustrace nádherné. Do posledního žetonu a karty se grafika povedla na výbornou a hra vypadá krásně a vše je naprosto funkční. Pravidla hry jsou poměrně dobře napsaná a hlavně obsahují tolik příkladů, že i pokud vše hned nepochopíte, tak z ilustrací a vysvětlení se dozvíte naprosto vše podstatné a během první hry jsme do nich už ani nemuseli nahlížet.
Napříč světadíly, aneb jak se hraje
Jak jsem už psal výše, z herního hlediska hra není úplně složitá, ale obsahuje velké množství možností a vše dobře zahrát je docela věda. V jádru se jedná o takové středně těžké euro, kdy hlavní mechanismus stojí na umisťování kostek, výběru akcí a sbírání sad. Hru není těžké vysvětlit ani zahrát, složitější z ní dělá nutnost správné optimalizace tahů.
Jakmile celou hru rozložíte na stůl – což chvíli zabere – a každý hráč si připraví svou herní oblast, může nastat první kolo. Těch se celkem hraje šest a vždy má každý hráč 4 akce. Cílem hry je nasbírat v průběhu hry a na jejím konci co nejvíce bodů, kdy ruku na srdce, ty se zde sypou po desítkách.
Na začátku kola si každý hráč vylosuje čtveřici kostek ze sáčku, hodí s nimi a umístí je na svou desku. Barvy kostek hrají roli jen při některých akcích, stejně jako hodnota. Vtip je v tom, že když je hráč na tahu, musí jednu kostku vzít a umístit na jednu z možných akcí na hlavní desce, přičemž ale nemusí vzít jen kostku svojí, ale klidně soupeřovu. Jen je trochu nevýhoda, že dotčený soupeř za to dostane nějakou tu odměnu. A co lze dělat?
1. Velvyslanectví – podle hodnoty kostky dostane hráč žetony expedic, které slouží pro změnu barvy kostky nebo zvýšení hodnoty,
2. Banka – protože bez peněz výpravu do neznámých končin neprovedete,
3. Univerzita – s pomocníky se to lépe táhne a ty na výpravu získáte právě na univerzitě. Jejich karty následně slouží jako bonusové schopnosti a zdroj bodů,
4. Akademie – zde si může vybrat jaká zvířata z nabídky budete zkoumat s ohledem na barvu a hodnotu umístěné kostky
5. Expedice – je to přeci hra o tvorbě Encyklopedie, ne? Inu a proto musíte zvířata zkoumat, a to ideálně v jejich prostředí. Díky této akci hráči „zkoumají“, tedy umísťují své kostičky výzkumu na karty zvířat v své zásobě, což je zásadní pro další kategorii, ale hlavně pro vítězství ve hře, protože právě expedice a následné publikování přináší zásadní bodový zisk v průběhu partie,
6. Publikování – při této akci hráči neumístí kostku na hlavní desku, ale na jednu ze svých karet zvířat. Tím vytvoří tzv. referenční zvíře, podle kterého následně v podstatě obodují další karty ve své zásobě a umístí je do své „probádané“ hromádky karet pro zisk bodů na konci hry,
Samozřejmě, tohle je hodně v kostce vysvětlený systém akcí, a pro kompletní pravidla si budete muset pročíst buď pravidla online nebo se podívat na nějaký video návod. Každopádně systém akcí funguje velmi pěkně a intuitivně a logicky na sebe akce navazují (zisk povolení na cestu, zisk finančních prostředků, výprava do končin, záznamy o zvířatech a samotná publikace).
Jakmile uplyne šesté kolo a všichni dohrají své akce, nastává závěrečné hodnocení. Na konci hry se bodují zbylé žetony (mince, pečeti, expedice), ale hlavně získané sady karet dle jejich barevného označení (což značí kontinent, ze kterého pocházejí). Právě barevné sady tvořené jak zvířaty, tak odborníky, přinášejí absolutně nejvíc bodů a bez problémů vystřelíte směrem ke dvoustovce na trati. Kdo má každopádně na konci partie nejvíce bodů, stává se vítězem.
První český tisk hry obsahuje navíc i minirozšíření Sepultus Creatura, které přináší dalších 6 karet zvířat, které lze využít jako žolíky.
Hra obsahuje i dnes velmi populární mód pro jednoho hráče, který rozhodně stojí za vyzkoušení a umělá inteligence funguje naprosto jednoduše a bez problémů, kdy je dostatečně důstojným soupeřem. Byť mám za to, že jakmile vytáhnete Encyklopedii, vždy se najde někdo, kdo si jí bude chtít zahrát.
Krásy zvířecí říše, aneb jaká je?
Z hlediska hodnocení mám u Encyklopedie dvě hlediska – subjektivní a objektivní. A budu se snažit podat vám obě hezky odděleně.
V první řadě můj subjektivní pohled. Encyklopedie se zkrátka povedla. Hra se my líbila od produkční až po herní stránku, ale je to silně ovlivněno tím, že mám prostě rád hry se zvířaty a s přírodou. Zkrátka k nim mám blízko a navíc se jedná o hry, které i v našich domácích podmínkách slaví často velký úspěch. A to je i příklad Encyklopedie, která zabodovala grafikou a i následnou herní stránkou. Ve hře je neustále co dělat a z každé akce máte pocit, že vám něco přinese a dá. Body zde doslova prší a získávají se skoro za vše. Díky možnému „kradení“ kostek a odměnám je každý ve hře i v tahu soupeřů a navíc jediná složitější a delší akce je publikování, jinak vše letí velmi plynule a příjemně. Zkrátka subjektivně se mi hra trefila do vkusu a velmi mne od začátku do konce baví.
No a teď to objektivní hledisko. To už možná bude trochu přísnější.
Hra krásně vypadá. Ilustrace se opravdu povedly a s přehledem konkurují i takové pecce, jakou je oblíbená hra Na křídlech. Insert se dá vyřešit pytlíčky nebo 3D tiskem. Hra je ale opravdu velká a působí až trochu přeprodukovaně. Hlavní deska je sice hezká, ale klidně mohla být menší a karty o něco tlustší.
Hra na první pohled působí tak, že obsahuje dost interakce, ale ve skutečnosti je mezihráčská interakce postavena jen na tom kradení kostek, jinak si každý hraje tak trochu na svém hřišti, a protože každé rozhodnutí je v partii důležité, každý přemýšlí hlavně nad svými zvířaty a tahy.
Naopak plusem pro mě je, že ve hře v podstatě absentuje náhoda. Jasně, jsou tu kostky a jejich barvy/hodnoty, ale je zde tolik možností, jak si přidat hodnoty kostek nebo změnit barvu, že ve výsledku (skoro) vždy můžete hrát přesně to, co chcete.
Důležité ve hře je nesbírat nic jen tak nazdař bůh, ale zaměřit se skutečně na závěrečný set collecting, protože bodová odměna je vysoká a rozhodující o vítězství.
I když se může zdát, že k vítězství existuje jen jedna cesta, není tomu tak a během her rychle zjistíte, že ke sladkému cíli vede několik tras. Celá hra je pak velmi pěkně vybalancovaná a hry většinou končí (při stejné zkušenosti hráčů), poměrně malým bodovým rozdílem (s ohledem na množství získaných bodů).
Ve hře platí pravidla easy to learn, ale hard to master. Pravidlově je hra přístupná a ne nijak složitá, ale než si vše dobře promyslíte a optimálně zahrajete, pár her a chvilku času to zabere.
Hra velmi příjemně plyne, byť s každým dalším hráčem se zcela logicky natahuje. Ve čtyřech se pod hodinu a půl rozhodně nedostanete (nebo nám se to nepovedlo) a nejideálnější počet pro nás byl tak někdy mezi, tedy ve třech.
Díky své přístupnosti může být Encyklopedie vhodná i jako vstupní hra ke složitějším titulům z kategorie euro her.
Ano, asi už Vám to došlo, ale musím to i napsat, Encyklopedie je, i přes své objektivní neduhy, dobrou hrou a pěkným zástupcem svého žánru. Hardcore hráči si zde asi nenajdou to, co by možná hledali, ale pravdou je, že Encyklopedie je velmi přístupným eurem s pěkně použitými mechanikami a nádhernou grafikou, která je úplně nejvhodnější pro středně zkušené hráče a hráčsky zaměřené rodiny. Rozhodně se jedná o hru, která by neměla zůstat bez povšimnutí, protože má mnoho co nabídnout a přináší velmi zajímavý mix zpracování, mechanik a herního prožitku. Zkrátka velmi dobrá hra plná krásně vypadajících zvířat.
Hru můžete zakoupit třeba v našem partnerské eshopu Cech Hráčů zde!
Encyklopedie
Autoři: Olivier Melison a Éric Dubus
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2022
Počet hráčů: 1-4
Věk: 12+
Herní doba: 60-90 min
Autor: Adam Vondra Vondris