Etherfields

Hry recenze

Propadněte se do krajiny snů a proveďte své postavy ze snění do přítomnosti v jedinečném vyprávění hry Etherfields od Albi.

Spojení Albi a polských Awaken Realms už je takovou osvědčenou stálicí. Obrovské hry jako rozlehlý fantasy Tainted Grail, vesmírné sci-fi objevování ISS Vanguard, ale i originální počiny jako Lords of Ragnarock. Ano, všechno jsou to velké hry, produkčně i herně. A právě na dvojici prvních dvou jmenovaných navazuje novinka Etherfields, velká, atmosférická, příběhová hra, která na trh dorazila poměrně nedávno, a která slibuje opět něco zcela nového. Tentokrát se hráči vydávají do fantaskního snového světa, ve kterém jako spáči putují temnou fantasy krajinou plnou výzev, nepřátel a tajemství, která je třeba prozkoumat a kterým je třeba čelit.

Etherfields je velká, kampaňová, příběhová, kooperativní hra s prvky deck buildingu a postupného RPG objevování světa Michał Oracz pro 1-4 hráče od 12 let a s herní dobou okolo řekněme dvou (a více) hodin na jedno sezení. Každý z hráčů se ujme jedné z postav, tzv. spáčů, a vrhá se spolu s ostatními do fantastického světa temných snů, který je třeba objevit. Ne, nečekejte pohodu a klid, tyhle sny jsou spíše ze sféry hororů, mysli Stephena Kinga nebo E. A. Poa.

 

Zpracování

Etherfields je už na první pohled velká hra. Obří, těžká krabice plná až po víko nádherného obsahu. Hra se nese v duchu jedinečné temného fantasy stylu. Ostatně to je trochu společným jmenovatelem většiny velkých příběhovek vydavatelství Awaken Realms. Samotné rozbalování je už hrou samo o sobě. Než vše vybalíte, roztřídíte a rozmístíte do plastového insertu, zabere to pěkných pár (desítek) minut.

Samostatnou kapitolou jsou pravidla. České verze se honosí číslovkou 2.0, tedy mělo by jít o vylepšenou verzi. Inu asi bych nechtěl vidět první verzi, protože už naskočení do hry v tomhle provedení nebylo pro mě osobně nic příjemného. Mám, nebo si aspoň myslím, spoustu zkušeností s hrami napříč žánry a velikostmi. A přesto pro mě pravidlově byl zpočátku Etherfields utrpením. Má sice basic tutoriál, ale po jeho přečtení, respektive po prvním studiu pravidel jsem nějak moc nechápal co po mě hra chce a při první partie měl pravidla neustále po ruce a nahlížel do nich. Otevřených možností bylo spoustu nejen na začátku, ale i v průběhu hraní a upřímně nemám moc rád, pokud udělám tah, pak studuji deset min pravidla a pak teprve hraju dál. Jako ano, časem si to sedne, ale trvá to a na můj vkus trochu moc dlouho.

Etherfields není malá hra a rozhodně ani levná hra. Patří mezi největší deskovky na trhu a svou cenovku si obhajuje více než dostatečně – stovky žetonů, karet, desítky nádherných figurek s maximálně nádhernou produkční stránkou a desek. Z hlediska komponent a jejich designu je hra skutečně vyšperkovaná a řadí se mezi nejhezčí hry, které jsem kdy mohl hrát. Pokud dáváte přednost barevnějším a veselejším hrám, tady budete možná trochu zklamaní, protože Ertherfields se nese v temném duchu dark fantasy ve všech ohledech.

Co je pro mě zklamáním, to je herní plán. Jeho rozložení i absolutně nedávalo smysl a nejsem v tom sám. Jeho orientace je pro mě zkrátka nepochopitelná a tady hru nemůžu pochválit. Na druhou stranu je to jediná výtka směrem ke zpracování hry a lze si sehnat vodorovný.

Co naopak chválím, a je to částečně zpracováním, částečně už dojmově, to je originalita jednotlivých částí příběhů a jejich rozmanitost. Pocitově je každá část hry jedinečnou hrou nejen s postupně dávkovanými pravidly, ale hlavně originálními příběhy a zasazením. Zapomeňte na to, že byste svá sezení hráli v jednom stálém světě, každý část je totiž jiná a zcela svébytná.

Ano, kromě nelogického herního plánu a těžších pravidel nelze než Etherfields chválit. Velká, skoro až monstrózní, ale graficky i zpracováním nádherná hra, která vás svou imaginativností pohltí a nechá snít.

 

Jak na to?

Asi těžko čekat, že vám budu celou hru z hlediska mechanik a hraní vysvětlovat. To by byl samostatný článek na několik stran A4 a pravděpodobně bych nepochytil vše. Přiznám se, že pro mě osobně je ideální stav u téhle hry, pokud všichni kdo přijdou ke stolu, vědí, co a jak a znají pravidla. Možná trochu paradoxně nemohu zároveň říct, že by byla hra až natolik složitá, jádro jako takové je vcelku přístupné, jen se do všeho musíte prokousat.

Etherfields je, jak už bylo zmíněno, příběhovou kampaňovou hrou, která se postupně vyvíjí a rozkvétá před hráči na stole. Každý z hráčů se ujme jednoho ze čtveřice originální spáčů, kterými jsou Hráčka, Specialista, Drsňák a Nespoutaná, kdy každý má svůj originální styl a zaměřuje se na odlišné herní aspekty. Následně vás hra uvrhne v postupném tutoriálu a následných kapitolách do surrealistického, imaginativní a jedinečného fantasy světa, který je zcela odlišný od čehokoliv, co jsem doposud hrál. Zkrátka tohle je příběhově a zasazením velmi originální hra, která hráče pohlcuje a staví před specifické otázky, výzvy, ale i duchovně filozofické otázky.

Základem hry je (byť nijak silný) deck building, kombinovaný s příběhovými RPG dungeon crawl prvky, kdy hráči postupně putují hrou po odkrývající se mapě, plní výzvy, bojují s nepřáteli, snaží se přežít, čelí výzvám a hádankám, pomocí karet a svých originálních vloh. Ano, některé prvky jako třeba pohyb nebo boj jsou takové stálice, jiné jsou originální a tematické. Ostatně na stránkách ALBI jsou celá pravidla ke stažení.

Možná budu znít trochu negativně, ale herní stránka z hlediska mechanického není tím, co mě u Etherfields zrovna vytrhlo. Nechápejte mě špatně, hra funguje i mechanicky, ne že ne, ale tím hlavním je u Etherfields kombinace ztvárnění, zasazení a jedinečného originální světa. Je to jako ponořit se do mysli Freudových pacientů a v nich začít putovat snovou krajinou plnou nápadů. Čistě pocitově je tohle hra, kde v Awaken Realms dosud nejvíc popustili uzdu své fantazii. Tvůrci vás uvrhnou v základních pravidel bez dalšího vysvětlení do světa a teď prosím, hrajte a objevuje kdo, co, jak a proč.

 

Dojmy

Hodnotit Etherfields není úplně jednoduché. Hra totiž obsahuje prvky, které nás při hraní zcela pohltili a uchvátili, ale i takové, které bychom raději neviděli nebo nás doslova štvali. A do toho je tu již opakovaně zmiňované jedinečné zasazení, které nás od začátku pohltilo, i když jinak většinou preferujeme sci-fi ve stylu ISS Vanguard.

Hra má naprosto nádherné zpracování. Ano, nejedná se o levnou záležitost a byla doba, kdy hranici tří tisícovek atakovala pouze legendární Gloomhaven, ale doba se zkrátka posunula. Ovšem za své peníze dostanete hromadu herního materiálu s nádherným výtvarným zpracováním, kde každá karta je malým výtvarným dílem, každá figurka detailní skulpturou k namalování a vystavení. Díky zasazení do snového světa mohla být i výtvarná stránka posunuta zcela nebývalým a jedinečným směrem bez důrazu na zbytečnou realičnost nebo logiku. Osobně jsem se mnohokrát přistihnul, že místo hraní hltám ilustrace na kartách a komponentech.

Osobně mám rád deck buildingové hry v mnoha podobách, a proto jsem se na tuto mechaniku dost těšil. Zkrátka tvorba balíčku a příběhová hra, to znělo jako skvělá kombinace. Jenže ono je trochu opak pravdou. Ne snad, že by to nebyla příběhová hra, ale deck building není natolik výrazný a silný a i když karty nakupujete a balíček vylepšujete, neděje se to v natolik hojném rozsahu. Naopak čím více karet přidáte, tím více pomyslně ředíte svůj jedinečný charakter postavy, což se mi naopak moc nelíbilo.

Během hry jsme měli pocit, že nám partie v každé části klade maximální důraz na to, abychom si užili naše surrealistické putování a objevování a do pozadí ustupovala výzva, které bychom museli čelit ze strany nepřátel. Nechci říct, že je hra lehká, ale připravte se na to, že se nejedná o žádnou akční rubačku, spíše o vyprávěnou knihu otevřenou na stole. Takový snový gamebook, který vás provází sněním.

Co se nám moc líbilo, to je postupné odkrývání hry. Z počátku rozhodně nečekáte, co vše vám svět a mechaniky Etherfields ukáží a postupné proplouvání a potápění se hlouběji do hry a světa je strhující a originální zážitek. V tomto bodě pro mě byla hra lepší, než třeba Tainted Grail stejného vydavatelství, kde jsem pocitově prožíval mnohem větší grind a opakující honičku, abych něco stihnu. Etherfields je zkrátka otevřenější a působí jako vybraná restaurace s perfektně připraveným a postupně servírovaným menu o těch nejvybranějších chodech.

Aby to snad nevyznělo negativně v předchozích částech, tak ano, hra vás uvrhne do dění trochu nepřipravené a tápající, ale právě to je jednou z jejích největších podstat a premis, tedy objevování a nechat se vtáhnout do světa. Hra vás nechá v takovém sand boxovém hřišti si hrát a objevovat. Ale je to svět, hádanky a prožitek, který chcete objevovat a hledat jeho skrytá zákoutí.

V jedné hře dostáváte řadu takových jakoby miniher, respektive originálních partií, kdy každá je odlišná od předchozí. Tím se úžasně zvedá variabilita a znovuhratelnost celé hry a pokud vás Etherfields jednou chytne, zcela vás pohltí a doslova donutí dohrát až do konce. 

Ano, naskočit do hry není zrovna jednoduché a to říkám i poté, co mám odehrány stovky her napříč žánry, vydavateli i samotnými Awaken Realms. Tady vidím největší slabinu hry. A pak i to, že leckdo bude čekat něco jiného, než dostane. Tohle je ten typ hry, která klade důraz na svou příběhovou a flavor stránku na úkor složitějších nebo silnějších mechanik. Zkrátka není to žádné euro, kde máte svůj osud pevně ve svých rukách a musíte se připravit na část náhody a volnosti.

Hru si můžete zahrát v jednom až čtyřech, ale pro nás bylo nejideálnější se do snů ponořit ve dvou. A to i přes fakt, že hra ve čtyřech není nijak delší, protože ve stěžejní části hráčů/spáčů mohou hrát všichni zároveň. Přesto nám přišlo nejlepší hrát ve dvou (a v sólu za dvě postavy), kdy jsme si mohli podstatu hry nejvíce společně užít a zároveň probrat příběh a svět.

Na co se také musíte připravit, a asi už je to většině jasné, že tohle není malá hra ani časově. Dvě hodiny na jedno sezení jsou takové nezbytné minimum a většinou vás spíš čeká víc a na celou kampaň, respektive příběh, jsou to desítky hodin hraní. A zároveň nechcete hru rozehrát, odložit a vracet se po delším čase, protože pak si musíte znovu osvěžit mechaniky. Máte dostatek času a dáte stranou jiné hry? To už je každém. Každopádně jako u jiných podobně velkých her je optimální mít místo, kde si můžete celou hru ponechat rozloženou a opakovaně se k ní vracet.

Pochvalu jistě zaslouží překlad od Albi, protože tohle je masivní počin s tisíci věcmi k překladu, ať už na kartách nebo v knize tajemství. A to ani nemluvím o tom, že si ke hře můžete přikoupit expanzi pro dalšího hráče, která nejen že přidává možnost pátého spáče, ale hlavně unikátní postavu s vlastním stylem. Že jsem to nezmínil? Inu jasně, každá postava je originál – drsňák vyniká v síle, hráčka spoléhá na štěstěnu atd.

Etherfields je velká hra s jedinečným zážitkem, o které bych mohl mluvit a psát další desítky hodin. Jedná se o pohlcující a originální titul, který potěší nejen milovníky atmosférických příběhových her z dílny Awaken Realms a Albi, ale všechny, kdo hledají něco nového, jedinečného a originálního. Stačí jen zavřít oči a propadnout se na chvíli do sféry snů a nechat se unášet éterickým vyprávěním surrealistického světa Etherfields. Tohle se zkrátka nesmírně povedlo a je jen dobře, že Albi dotáhlo hru do konce a podobné tituly opakovaně přináší. 

 

P.S. Ve fotkách můžete vidět komínek všech herních karet, síla, co?

 

Hru můžete koupit se slevou u Albi zde!

 

Etherfields

Autor: Michał Oracz

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2025

Počet hráčů: 1-4

Věk: 12+

Herní doba: 120+ min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři