Evoluce - o původu druhů

Hry recenze

"Buď u zrodu obrovského vodního monstra nebo nejrychlejší šelmy na Zemi. V nové společenské hře Evoluce staneš proti jednomu až třem soupeřům a tvým cílem bude vyšlechtit takového predátora, který bude odolnější a silnější než zvířecí bojovníci tvých soupeřů, a proto bude jediný, který přežije ostré okolní podmínky."(www.evoluce-hra.eu/)

Karetních her je jako šafránu a podobně jako u her s kostkami v nich existuje velké procento náhody.A právě v té tkví pro většinu lidí zábavnost karetních her. Stvořit karetní hru ve které hraje náhoda (určovaná zejména rozmícháním karet) až druhé housle je designersky náročný proces. Hrají-li oba hráči na stejné úrovni (tedy nedělají chyby a oba volí ve hře nejlepší dostupné varianty) rozhodují o výhře právě karty.Na podíl náhody při výhře má tedy největší vliv zejména komplexnost pravidel + možnosti. Kromě toho můžeme náhodu ponížit např. herními mechanikami. 

 Jako velmi pravidlově jednoduchou hru(+možnosti) s vysokým podílem náhody si mužete představit třeba Prší.
Jako pravidlově komplexní hru s vysokým podílem náhody si můžete představit Magic the Gathering. (vezměme si třeba už jen přísnost mulligenu)
Jako pravidlově jednoduchou hru s nizším procentem náhody (např. kvůli herní mechanice fold) Poker.
Jako pravidlově komplexní hru s nizším procentem náhody pak třeba Canastu, mariáš, nebo právě recenzovanou Evoluci. 

I když pravidla přejdou rychle do krve je Doporučený věk pro hraní evoluce 12+.

O co ve stručnosti jde ?
Hráč dostane na začátku 6 karet.
Ve fázi vývoje:
každý hráč vykládá na stůl živočichy (karty hrané lícem dolu),které vylepšuje kartami hranými lícem nahoru. Ty dávají živočichům různé Rysy (masožravost, Plavání, Hybernace) a občas zvýšá i nároky na potravu.
Ve fázi určení potravní banky přichází na řadu kostka ,která určí množství potravy.
Ve fázi krmení rozdělují hráči potravu na živočichy, používají jejich Rysy a pojídají jiné živočichy.
Ve fázi vyhynutí zmizí ze stolu nenasycení živočichové.
Hráči dolíznou karty (počet nasycených živočichů +1) a hraje se dál. (pokud má hráč 0 karet na stole i v ruce tak lízne 6)
Na konci hry podle bodového klíče vítezí hráč s "vyspělejší" živočišnou říší.

 Hra Evoluce mě zaujala zejména tím, jak se vyvyjí Vaše hra. V prvních hrách si zvykáte na systém hry tj. často si vlastní hamyžností sklidíte ze stolu všechny živočichy. Po této zkušenosti přichází obvykle fáze opatrnosti, schovávání karet na ruce, hraní odzadu, kdy vás namísto hry ztrestá jen o chlup agresivnější soupeř.Teprve později se naučíte umění v pravý čas obětovat nadbytečného živočicha a stanovovat si dlouhodobější plán hry, kdy soupeře přehráváte tím, že si na ruce pomalu budujete zásobu karet. Evoluce dává velký prostor pro vlastní chyby, kdy můžete zapomenout na Rys příšery a tím si značně uškodit.Často vám tak hru neprohrají karty ale vlastní blbost a roztěkanost.

Největší slabinou hry přiložená pravidla. Na těch se rozhodně dalo zapracovat víc a určitě se u nich budete několikrát dohadovat. Pravda, všechny věci v nich napsané jsou, ale občas svádí k různým interpretacím.
V případě sporů doporučuji navštívit diskuzní fóra na boardgamegeek kde najdete nejen potřebné příklady, ale také tvůrci upravenou verzi pravidel 2.0. Tam se například dozvíte, že v posledním kole hry nemůže hráč použít Rys Hybernace atd.. 

Zkrátka pravidla nejsou v době internetu problém.Když se do hry rozhodnete investovat čas i peníze rozhodně nebudete zklamáni. Hra je pro 2-4 hráče. Dle mého skromného úsudku to ve 3-4 nebude taková hitparáda (2 se můžou spiknout proti jednomu), ale určitě patří k těm nejlepším karetkám pro 2 hráče což potvrzuje i spousta ocenění. 

Autor: Jan Gončarov Goncis

Galerie:

Partneři