Fakt hluční knihovníci

Hry recenze

Přemýšlejte rychle, protože v novince tvůrců legendárních Výbušných koťátek vám rychlost a zbytečné vědomosti vydláždí cestu k vítězství.

Really loud librarians je další z řady odlehčených párty her studia Exploding Kittens, které stojí (světe div se) právě za výboušnou oblíbenou pártyovkou, která si probila své místo snad do všech deskoherních i nedeskoherních domácnosti. Letos jsme měli možnost vyzkoušet od stejného vydavatele Souboj Vombatů (zde), kdy všechny zmínění hry u nás vydává Blackfire. Novinku pak pod doslovným překladem – Fakt hluční knihovníci. A ano, budete u hry sakra hluční.

Knihovníci jsou hrou dvojice Kena Gruhla (Kreveťák, Labužníci, Šťastný candát) a Quentina Weira (Fast Flip, Šťastný candát) určenou pro 2-12 uřvaných pařanů od 8 let s herní dobou okolo 20, maximálně 30 minutami. Hráči se rozdělí do týmů a během kol se snaží nasbírat 12 bodů dřív než soupeři doslova vyřváváním vhodných slov dle daného tématu a aktuálních písmen na plánu.

Čím mě hra z hlediska zpracování docela překvapila, to je barevnost. Respektive její absence. Z her od Exploding Kittens jsem byl zvyklý na docela pestrou škálu barev, která ovšem u Knihovníku absentuje – krabice je tmavá s jednoduchými zlatými nápisy a ilustracemi, obsah pak v černo-bílo-šedé. Pod víkem na hráče pak čeká v jednoduchém papírovém insertu hromádka karet, žetony k vyloupání, speciální řetěz k sestavení, počítadla, přesýpací hodiny a dva knihovníci. Tedy samozřejmě ne skuteční, ale z papíru a herní plán. Ten je překvapivě velmi pěkný a hlavně dvouvrstvý. Celkově je hra, možná pro mě trochu překvapivě, hezky zpracovaná a na stole působí pěkným dojmem.

Na začátku hry se hráči rozdělí do dvou týmů – Gertrudy Holoubkové a Alfréda Vlažného. Na stůl se připraví herní plán, sestaví se a připraví řetěz a všechny žetony. Následně se vybere jedna ze čtyř kategorií na kartách a může se hrát. Týmy se střídají, kdy ten aktivní vloží svého knihovníka do posledního oka (po směru hodinových ručiček, nebo prvního pokud to berete v protisměru) a má tak jedno pole řetězu plné a tři otevřené s viditelnými písmeny. Ještě se otočí jeden žeton s bonusovým písmenem a vzhůru do vykřikování! Vezme se vrchní karta určující skupinu slov, otočí hodiny a jede se. Všichni hráči v týmu musí vykřikovat slova, která patří do vybrané kategorie a zároveň začínají na jedno z viditelných písmen. Jakmile se jim to povede, knihovník se právě na počáteční písmeno posune a je zde zase nová trojice. A takhle pořád, dokud nedojde časový limit. Následně hraje druhý tým a snaží se skóre (místo kam knihovník doputoval) překonat. Který tým se dostane dál určí vítěze kola, ten dostane bod a může se hrát dál.

Speciální jsou pak bonusové žetony, které se rozdávají za vykřiknutí slova z vybrané kategorie, které začíná na náhodné vylosované písmeno. Maximum je 6 bodů na kolo, ale vzhledem k tomu, že je třeba získat „jen“ 12 bodů celkem, dá se hra rychle uzavřít.

 

Dojmy

Fakt hluční knihovníci jsou, stejně jako třeba letošní Souboj Vombatů, další z řady ulítlých party her vydavatele Výbušných koťátek. I když oproti svým předchůdcům jdou naproti zábavě a hernímu stylu zase trochu jinak. Oproti stavění a bortění „bobkových“ vombatích věží je to tentokrát o tom, kdo je jednak největší řváč, jednak kdo má nejlepší slovní zásobu a napadne ho co nejvíce slov. A za 60 sekund herního času se toho dá vyřvat opravdu dost.

Líbí se mi zpracování, které se nese ve stylu odlehčených ilustrací známých od vydavatele, ale absentují křiklavé barvy a celá hra je až nečekaně decentní a utlumená.

Herně to není nic světoborného, stačí jen vymyslet víc slov, než soupeři. Je to zkrátka typická lehká párty hra, která staví na něčem novém. To ale neznamená, že je špatná, ono překřikovat se se soupeři a napadat jejich slovní výběr je prostě sranda.

Co je trochu překvapením je fakt, že hra může skončit klidně do 5 minut, když je jeden tým úspěšný a kromě vítězných kol nasbírá i bonusové žetony.

Samozřejmě platí, že v množství je síla, takže i když na krabici najdete počet hráčů 2+, hra se ideálně hodí ve 4-6 (2/3 v týmech), kdy podle mě funguje nejlépe.

Herní doba, mimo zmíněnou extrémně krátkou hru, se pohybuje okolo 20 min. Není problém hru o něco natáhnout a hrát třeba na dvojnásobek bodů, tomu se meze nekladou.

Tím že jsou v „nabídce“ vždy tři písmena, většinou se nestává, že by se hra a týmy výrazně zasekly a partie má neustále spád. Navíc i když hraje jeden tým, druhý ho musí hlídat, zda nepoužívá stejná slova nebo nedovolené výrazy.

Fakt hluční knihovníci jsou prostě uřvanou zábavou, která nejlépe funguje na jinak unuděných a tichý společenských večerech, kde se s hráči sejdou i nudní nehráči bez špetky zájmu o deskovky – ne, to samozřejmě přeháním – ale stejně jako vždy u původního vydavatele se jedná o triviálně vysvětlitelnou hru naprosto pro každého, která se jen tak neohraje a funguje dobře. A co víc si o takové hry přát, že?

 

Hru můžete koupit na Cechu Hráčů zde!

 

Fakt hluční knihovníci

Autoři: Ken Gruhl a Quentin Weir

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-12

Věk: 8+

Herní doba: 5-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři