Fallout Shelter: Desková hra

Hry recenze

Správce je mrtev, je třeba vybrat jeho nástupce. Vault musí fungovat dál, aby jeho obyvatelé byli stále spokojení. Kdo splní svůj úkol nejlépe a stane se vládcem podzemního krytu?

War, war never changes. Jak jinak začít povídání o čemkoliv ze světa původně čistě počítačové postapo sérii Fallout, než touhle legendární větou. Jak asi mnozí vědí, tak Fallout stojí na příběhovém pozadí zničení světa a hlavně USA jadernou apokalypsou, před kterou se malá část obyvatel ukryla do propracovaných podzemních krytů – Vaultů. Tyhle kryty fungují (a některé spíš fungovali) různě – některé jako uzavřené komunity pro přežití, jiné jako vědecké nebo sociální experimenty. V roce 2015 přišlo vydavatelství Bethesda poměrně nečekaně s malou nenáročnou free-to-play hříčkou na mobily a tablety Fallout Shelter, ve které si můžete takový Vault vybudovat, osídlit ho, pečovat o něj a o jeho obyvatele a v osekané verzi objevovat okolní svět. A ač se nejedná o nic náročného, převratného a po chvíli i trochu repetitivního, je to poměrně návyková hra. Zvlášť když jste milovníky „velkých“ her série a v prostředí Falloutu jste jako doma. Každopádně podobně nečekaně jako digitální verze ohlásilo loni FFG deskoherní podobu budování Vaultu s jednoduchým názvem Fallout Shelter: Desková hra – a překvapivě je to podobně povedený a chytlavý hit jako digitální předloha. A u nás už tradičně vychází pod hlavičkou ADC Blackfire.

Za deskoherní verzí hry stojí osvědčený Andrew Fischer, který spolupracoval už na předchozí deskové hře Fallout (česky u Blackfire), a který má také na svědomí Runewars Miniatures. Fallout Shelter pojal poměrně jednoduše a vytvořil nesložitý worker placement pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 14 let (ale s klidem to zvládnou mladší hráči) a herní dobou 45-90 min. Ve hře má každý hráč na starost skupinu pracovníků Vaultu a s jejich pomocí sbírá suroviny, rozšiřuje možnosti podzemního krytu a hlavně získává vítězné body v podobě žetonů spokojenosti. Tak si jí pojďme pořádně rozebrat, zda tu spokojenost zažijete i u stolu.

 

Žádná svačina, ale hra

Z hlediska zpracování hry nejde než chválit. Už samotná krabička na hru dostala luxusní plechové provedení ve stylu svačinových boxů - na podobné mimochodem můžete v Pustině počítačového Falloutu běžně narazit. A po otevření působí hra snad ještě lépe. V první řadě určitě potěší funkční insert, do kterého lze všechny komponenty přehledně rozdělit a příprava hry vám pak nezabere víc než pár minut.

I jednotlivé komponenty hry se povedly a je fajn vidět, že tady někdo přemýšlel. Pro každého hráče je připravena jedna kartonová destička s třemi výřezy označenými třemi druhy surovin – energie, voda, jídlo – a hra tak obsahuje pouze jeden typ surovin v podobě zelených plastových kostiček, které reprezentují takový zdroj, v jehož chlívečku se nacházejí. Vrchní číst hráčské desky má vyznačený nápis SPECIAL s výřezy na podstavce figurek, ale o tom dále. Pro každého kandidáta na Správce je také připravena sedmička povedených figurek pracovníků, kdy každý má podobu jednoho herního atributu zmíněného SPECIAL. Jo a taky má každý hráč jeden výtah ve své barvě reprezentující jeho patro Vaultu.

Zbytek obsahu je tvořen 2 kostkami, žetony spokojenosti a hlavně hromadou karet. Ty lze rozdělit primárně na velké a malé, a i ty separujete do několika hromádek. Hra nemá žádný klasický herní plán a celý Vault a jeho místnosti, do kterých umisťujete své pracovníky a vykonáváte jednotlivé akce, tvoří karty rozmístěné do několika řad/pater – prvního společného a jednoho pro každého hráče. První patro je předem dané a stejná pro každou hru a obsahuje základní akce. Ostatní tvoří postupně budované místnosti s vylepšenými schopnostmi jako třeba zahrada pro víc jídla, nukleární generátor k rychlejší generaci energie nebo ubikace pro snazší zisk nových obyvatel a mnohé další. Menší karty jsou pak rozdělné mezi předměty se speciálními vlastnostmi pomáhající v boji či přinášející body na konci hry a hrozby, které mohou zaplevelit a ohrozit váš kryt, a vy se s nimi musíte vypořádat, pokud chcete využívat všechny akce.

Zkrátka zpracování celé hry je vážně velmi povedené a ať už jste fanoušky Falloutu či nikoliv, musíte jednotlivé komponenty hry ocenit. Od plechového obalu, přes inzert až po roztomilé figurky. Grafická stránka se pevně drží své mobilní předlohy, ale rozhodně to není na škodu. Navíc kromě názvů místností hra neobsahuje text, ale pouze několik intuitivních a přehledných ikon, do kterých proniknete během chvilky.

 

Sbíráme, stavíme, házíme a zase znovu

Celá hra je až geniálně jednoduchá. A přitom se nejedná o žádnou hloupou hříčku, ale stále jde o poměrně strategický worker placement. Ostatně chce se říct, že se v současné době jedná asi o nejlepší vstupní hru do tohoto žánru a zvládnou jí i nehráči nebo rodina. 

Před partií se připraví první patro Vaultu podle předem daného plánu, pod centrální kartičku výtahu se položí výtahy jednotlivých hráčů v jejich barvách a vedle se připraví společná zásoba všech žetonů a karet, ze kterých se ještě vytvoří nabídka vždy po třech kusech – tedy 3 místnosti, 3 předměty. Každý hráč obdrží jednu destičku na zdroje a dva pracovníky a vzhůru do budování.

Celá hra se skládá z kol rozdělených do několika fází. Na začátku každého kola, vyjma prvního, se umístí hrozby. Za každé patro Vaultu se prostě hodí dvěma kostkami, výsledek se sečte a na pole odpovídajícího čísla umístíte kartu hrozby – od radioaktivních švábů nebo ohně až po obří párače. Hrozby následně mohou hráči vyřešit v rámci svých dalších tahů obdobným způsobem, jako byly umístěny. Na kartu zkrátka položí svého pracovníka a hodí kostkami, přičemž se snaží přehodit „sílu“ dané karty. Pokud se jim to podaří, získají odměnu a hrozbu odstraní. Pokud ne, jejich pracovník je zraněn a jeho použití je v dalším kole limitováno.

To už se ale dostáváme k druhé části kola, kterou je umístění obyvatel. Hráč na tahu vezme figurku ze své zásoby a umístí jí na jedno volné pole a případně zaplatí červeně vyznačenou cenu akce. Následně obdrží všechny zelené bonusy vyznačené nad akčním polem – obdrží suroviny, získá žetony spokojenosti, předměty z nabídky, postaví novou místnost, vylepší si svého obyvatele do dalšího kola atd. Příjemné je, že svého dělníka můžete umístit kamkoliv chcete, i na patro k soupeři, i když ten za to obdrží jeden libovolný zdroj. V tomhle se hráči střídají, dokud chtějí nebo mohou. Nakonec si všichni vezmou své obyvatele zpět a jede se znovu. 

Hra končí na konci kola, ve kterém jeden z hráčů postaví na svém patře šestou místnost nebo je umístěna poslední karta hrozby z balíčku. Všichni si sečtou své body spokojenosti a kdo jich má nejvíc, bude novým Správcem. Jak jsem psal – geniálně jednoduché.

Tohle skutečně není žádný zkrácený popis pravidel, ale v podstatě celý přepis. Samozřejmě tam je pár výjimek a schopností, ale hra je vážně snadná a vysvětlíte jí za pár minut a už ani nevím, kdy se mi něco takového u strategického worker placementu povedlo naposled… možná tak u Carcassonne?

I když to celé vypadá možná až hloupě jednoduše, tak opak je pravdou a Fallout Shelter nabízí poměrně komplexní herní zážitek, který nejen že velmi hezky funguje, ale který si i velmi užijete. Ale to už jsme u hodnocení.

 

Spokojenost kam se podíváte

Tak hned narovinu – Fallout Shelter: Desková hra nám učarovala a těžko na ní hledat nějaké mínusy. Takže skočíme k plusům.

To že je zpracování celé hry skvělé a funkční už píšu výše. Plechová krabička, líbivá grafika, přehledné ikony, průhledné karty hrozeb. Všechno se povedlo a je na to radost pohledět.

Prvním plusem hry je poměrně velká znovuhratelnost. Základ je sice stále stejný, ale nabídka místností, předmětů a rozmístění hrozeb je v každé partii jiné a náhodné, takže žádné partie nikdy nebudou stejné. Velký rozdíl nám také přišel, pokud hru hrajete ve dvou nebo v plném počtu, protože přeci jen ve větším počtu hráčů se místnosti rychle plní a taková pozice začínajícího hráče nabývá na důležitosti.

Obrovským plusem je několikrát zmiňována jednoduchost. Hra je opravdu čistým destilátem worker placementu a její vysvětlení komukoliv kdo zvládnul pár tří základní školy, zabere minimum času. To ale neznamená, že hra nemá co nabídnout zkušenějším hráčům a naopak jednoduchý koncept přináší množství možností a strategií. A taky přemýšlení nad tahy – mám dát svého obyvatele k soupeři? No potřebuju sice ty tři jídla, ale on zase dostane potřebnou energii… Pravděpodobně se hra pro zkušené stratégy nezbaví nálepky „filler“, ale filler víc než příjemný, hezký a skvěle fungující.

Dalším plusem hry je na tento typ her rychlá herní doba. Uvedených 90 minut je opravdu maximum v plném počtu hráčů, ale většina partií se vám smrskne do 60, ve dvou i 40 minut. Navíc díky opravdu krátkých tahům - umístím, zaplatím, dostanu – jsou všichni neustále ve hře a nedochází k žádným dlouhým prostojům, jak to občas u podobných her bývá. 

Sympatické je, že se designér hry nesnažil nic zbytečně vymýšlet a překombinovávat a zkrátka jen vzal fungující základ mobilní hry a vybudoval na něm jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Pro začínající skvělá vstupní hra. Pro rodiny fungující a tematická hra. Pro zkušené vynikající filler. Zkrátka každý si v tom plechu najde svoje.

Od zpracování, přes jednoduchost pravidel až po zábavnou hratelnost a množství cest k vítězství, Fallout Shelter: Desková hra se prostě víc než povedla. Pro fanoušky celého univerza Falloutu se jedná prakticky o povinnost, ale i ostatní hráče i nehráče nadchne svým jednoduchým konceptem, kolem které vznikla velmi dobrá hra.

 

Více info na stránkách ADC Blackfire!

 

Fallout Shelter: Desková hra

Autor: Andrew Fischer

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-4

Věk: 14+ (ale spíš 10+)

Herní doba: 45-90 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři