Fantastic Park a Brix

Hry recenze

Chodíte rádi do zoo? Máte rádi zvířata? Hra Fantastic Park od Blackfiru vám umožní budovat svou vlastní roztodivnou zoo! A jako bonus si můžete zkusit zahrát piškvorky 2.0!

Fantastic Park

Žirafy, sloni, lvi, lachtani, opice – to všechno jistě ze zoo znáte, ale co takhle tvorové spíš z filmů o Harry Potterovi? Fantastic Park je rychlou deskovou hrou pro 2-5 hráčů od 8 let, kterou původně vydalo vydavatelství Blue Orange Games, a pokud se trochu v deskových hrách orientujete, hned vám musí vyskočit název Kingdomino! Ano, i tato hra je od nich a s Fantastic Parkem má mnoho společného. Stejně jako v Kingdominu na vás čeká hromádka dominových dílků s pevného kartonu a opět z nich budeme tvořit přikládáním „mapu“, ale tím podobnost končí.

V krabici, která vás jistě již na první pohled zaujme svou grafikou, které dominují fantastičtí tvorové v zářivých barvách, na vás čeká 66 „dominových dílů“, vždy rozdělených napůl s dvěma tvory, bodovací karta, figurky hráčů, žeton prvního hráče a herní pravidla. Herní dílky nejen že obsahují stejně líbivou grafiku jako celá krabice, ale zároveň jsou udělané z kvalitního kartonu, aby nedošlo k jejich zničení ani dlouhým žmouláním v ručkách vašich ratolestí.

Na začátku hry se všechny díly zamíchají a hráčům se rozdá po čtyřech (nebo po pěti, pokud hrají jen dva) kouscích. Hráči se pak střídají v tazích a společně tvoří svůj park přikládáním dílů. To má jen 3 zcela prostá a jednoduchá pravidla – nový díl musí vždy alespoň jednou částí přiléhat k již položeným nebo může dva díly překrývat (vždy ale musí překrývat dvě poloviny dvou dílů, nikdy ne přímo celý pod ním) a zároveň žádný díl „nahoře“ nesmí svou části vyset ve vzduchu, ale musí mít podklad z dříve položených. Celá plocha se tak nerozrůstá jen do šířky, ale i do výšky, což je důležité při taktizování. Bodování totiž probíhá vždy na konci jednotlivých kol a to následujícím způsobem – poslední dílek v ruce si hráči nechávají a podle vyobrazených zvířat na něm, dostanou body. Vezmou barvu/barvy vyobrazené na tomto dílku a vyberou největší souvislou plochu dané barvy/barev a za každý díl mají bod. Pokud jsou jediní, komu se daná barva boduje, počet bodů se zdvojnásobuje, což se děje i v případě, že vám zůstal díl, kde mají obě poloviny stejnou barvu. 

To je opravdu celé. Pravidla prostě vysvětlíte pár větami a hra vypadá jednoduše, ale opak je skoro pravdou. Samozřejmě je zde vliv náhody na to, jaké dílky si vezmete na začátku kola a jak budou hrát vaši soupeři, ale který díl si necháte na závěrečné hodnocení, si vybíráte sami. Díky možnosti pokládání dílku i nahoru můžete slušně škodit – vidíte, jak si někdo buduje hezkou zeleno desetibokou plochu? To bude ale nemilé, když mu jí pěkně přerušíte a rozdělíte! Hra je tedy v jádru jednoduchá, ale to neznamená, že nedokáže řádně potrápit vaše mozkové závity! A čím víc hráčů, tím je šance na škození i přemýšlení větší, ale zároveň stoupá i podíl náhody.

Musím říct, že od Fantastic Parku jsem mnoho nečekal, spousta barev, klasické domino, ach jo, to zas bude! Nakonec jsem ale byl víc než příjemně překvapen. V jednoduchosti je síla! Hru můžete díky její jednoduchosti využít na hraní s dětmi (a těm se jistě bude hodně líbit i grafická stránka) nebo nehráči, protože nemusíte nic složitě vysvětlovat, ale nikdo se nebude nudit. Hráčům deskovek může klidně posloužit jako oddechovka, od které nebudou čekat zbytečně moc, ale u které si zároveň mohou příjemně zataktizovat a pobavit se.

P.S. Nemusíte se stydět, pokud vás děti porazí!

 

Podívejte se na hru přímo u Blackfiru!

 

Fantastic Park

Autor: Brett J. Gilbert

Vydavatel: ADC Blackfire

Počet hráčů: 2-5

Věk: 8+

Herní doba: cca 30 min (záleží na počtu hráčů a počítání)

 

Brix

Autorská dvojice Charles Chevallier a Thierry Denoual nepotřebovala ke své hře žádnou zbytečnou grafiku, vzala klasické piškvorky a jejich křížky a kolečka, přidali oranžovou a modrou barvu a to vše aplikovali na masivní kvádry (na každém z nich najdete všechny čtyři zástupce) a vytvořili abstraktní logickou hru pro dva hráče, které se nejprve ujmuly v Blue Orange Games a poté do české lokalizace přivedl Blackfire.

V jednoduché krabici s průhledným výřezem, která vás možná překvapí svou váhou, najdete 22 výše zmíněných kvádrů. Ty se připraví na stůl a hráči se postupně střídají v tazích, ve který staví z dílů zeď. Úkolem hráčů je vytvořit souvislou řadu 4 symbolů/barev vedle sebe. Sice je zde stejný princip jako u klasických piškvorek ze školních lavic, ale nezapomeňte, že vždy přidáváte sobě, ale i soupeři a je tak důležité o to víc promýšlet každý tah!  Jedinou podmínkou je, že se zeď nikdy nesmí rozšířit na víc jak 8 kostiček. Je možné hrát na několik způsobů – na barvy, na znaky nebo s tím, že jeden „sbírá“ barvy a druhý znaky.

Brix bere základ piškvorek a mění pouze detaily. V klasické herní variantě je vše snadné a sledovat soupeře ještě jednoduše jde, ale pokud hraje „full“ verzi a musíte sledovat všechny barvy i symboly, hlava se vám začne trochu vařit. Výhodou hry je samozřejmě její rychlost, vždyť do pár minut máte hotovo a zpracování, kdy není problém si hru vzít kamkoliv sebou a hrát klidně venku, díky umně zpracovaným kamenům. Hra asi nejvíc osloví mladší publikum, ale tomu prohloubí logické uvažování a odtrhne ho od sezení u počítačů/mobilů. U starších pak navodí skvěle nostalgickou atmosféru návratu do školních lavic základní školy.

 

Podívejte se na hru přímo u Blackfiru!

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři