Galaktické aliance

Hry recenze

Vydejte se do nové galaxie Stříbrného půlměsíce a veďte svou jedinečnou alianci k vítězství. Vládcem nově objeveného kusu vesmíru může být jen jeden.

Když se někde zmíní pojem „4X strategie“ ve spojení se sci-fi tématem většina hráčů si představí monumentální Twilight Impérium nebo Eclipse: Second Dawn. Zkrátka monumentální monstrózní deskové hry pro velký počet hráčů s komplexními pravidly, mnoha možnostmi a hodinami herní doby, u kterých si to užijí ti nejpravověrnější geekové. Teď si ale představte, že spojíte komplexní velikost známou ze série „Malé velké…“ a právě pravověrnou 4X strategii. Že to nejde? Že tomu musí něco chybět? Tak přátelé jde to! A vlastně tomu vůbec nic nechybí, o čemž váš přesvědčí Tlama Games a jejich Galaktické aliance.

Tahle hra, která se s trochou (ale opravdu jen trochou) nadsázky vejde do zadní kapsy kalhot si dala nelehký úkol, a to vtěsnat všechny aspekty klasického 4X (explore, expand, exploit, exterminate) do malých rozměrů a zároveň s pěknou přístupností. Autor hry, Jeffrey CCH, vytvořil své dílo pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 12+ a herní dobou pohybující se okolo 45-60 min na partii. Hráči se chopí rolí vůdců rozličných aliancí 3 vesmírných národů a napříč koly je vedou k vítězství prostřednictvím jejich ideologií, ať už se jedná o vědu, militarismus, diplomacii, industrialismus nebo kulturu. Nakonec galaxie není tak velká a jejím vládcem může být jen jedna ze stran.

 

Galaktická výprava

Asi to ještě někde zmíním, ale to jak je tahle hra malá – respektive jak je malá její krabička – mě opravdu překvapilo. Vydavatel totiž na svých stránkách slibuje pořádnou kupu obsahu a ve chvíli, kdy se mi hra dostala do ruky, jsem přemýšlel, zda to není jen nějaká testovací verze nebo verze pro kouzelníky z Harryho Pottera, kde si v dalších patrech krabičky najdu hru. A zároveň jsem se bál, aby komponenty nebyly nějaké extra miniaturní, což by mělo vliv na hratelnost. No naštěstí se všechno dobře dopadlo. Tedy hra byla skutečně celá a komponenty malé nebo ošizené rozhodně nejsou. A je jich hodně.

Pod víkem toho malého boxu najdete jednoduchý papírový insert, jehož první patro zabírají pravidla. Ty nejsou úplně složitá, ale obsahují (stejně jako celá hra) velké množství různých ikon a ukazatelů a nepůsobí zrovna přístupně a intuitivně. Mám ale dobrou zprávu – hry se nebojte, po rozložení a zahrání do sebe všechno zapadne. Stačí jen pochopit základní mechanismy výběru akcí a hraní karet.

Pod pravidly už najdete řadu žetonů k vyloupaní a velké herní karty nahrazující klasický herní plán, ať už se jedná o části galaxie nebo desky hráčů, či desky obchodu. Jakmile dáte papírové patro pryč, naleznete pod ním tři přihrádky, do který jsou rozděleny barevné kostičky pro hráče, k nim parádní mini hvězdné křižníky 4 barev a pořádný pakl karet jednotlivých frakcí, mezi kterými najdete roztodivné vesmírné národy s jejich ideologiemi a schopnostmi. Právě nejvíce díky nim se hra stává extrémně variabilní a vybízí k prozkoumávání, protože na hru jich dostanete jen 7 (a do aliance využijete jen 3) a musíte je co nejlépe využít a prokombinovat jejich schopnosti a vlastnosti.

Musím přiznat, že hra se mi z hlediska zpracování líbí. Z počátku mi tedy přišla grafika trochu mdlá a nevýrazná, tedy kromě karet frakcí, ale rychle jsem si na ní dokázal zvyknout a ve finále nabízí velmi dobrý sci-fi feeling. Rozhodně je funkční. Jednotlivé frakce jsou od sebe odlišné, karty přehledné. Hra vás z počátku zasytí množstvím ikon, ale jedná se o ten typ hry, kde je při hraní vše mnohem intuitivnější a přístupnější, než se na první pohled zdá.

 

Vyber, dobij, ovládej a boduj

Když nad tím tak přemýšlím při psaní tohoto článku, tak herně nejsou Galaktické aliance v jádru složitou hrou. Už jen příprava oproti jiným 4X hrám není nijak dlouhá a zabere pár minut. Každopádně se bude v jednom základním bodě lišit s tím, zda jste ve hře nováčci (nebo jí hrajete s nováčky) nebo už jste do hry pronikli. Tímhle prvkem je draft karet frakcí. V základní variantě jich totiž každý dostane na začátku hry 7 a hraj. Tedy může 3 vyměnit, ale stejně. Jako vstup do hry, kdy ještě nevíte co a jak je to fajn, ale skutečná zábava a hloubka se reálně ukáže až s draftem, kdy si hráči postupně rozeberou svou sedmičku. Kromě karet dostanou hráči nápovědní kartu, komponenty ve své barvě, určí se pořadí a vzhůru do galaxie.

Celá hra se hraje na sérii kol rozdělených do 4 fází. Produkce pro zisk zdrojů. Fáze akcí jako stěžejní část hry, kdy se hráči střídají ve vybraných činnostech jako kolonizace, výzkum, vývoj, stavba křižníků, či obchod atd. Jako třetí je fáze války (kromě prvního kola) kdy se určuje nejsilnější frakce a její přínos – velmi jednoduše a elegantně. V poslední galaktické fázi dojde k údržbě a posunu směrem k dalšími kolu a jede se dál.

Hra končí ve chvíli, kdy ukazatel kol doputuje na poslední kartu systému. Hráči si spočítají body dle své prestiže, ovládnutých galaxií, artefaktů a hlavně dle své zvolené ideologie, kdy každá boduje jiný prvek hry.

Zajímavým prvkem hry je sólo. K tomu lze totiž stáhnout speciální sólové scénáře, které vydavatel slíbil přeložit (zatím dostupné v eng), a které jsou příjemným zpestřením hry.

 

Dojmy

U Galaktických aliancí jsem měl z počátku jen velkou obavu. Nebo vlastně dvě. Za prvé se nabízelo srovnání s hrou Malé velké galaxie, která nabízí podobné téma i velikost, za druhé jak se povedlo poskládat 4X strategii do takhle malé krabičky, aby byly zachovány všechny prvky a dostatek volností a hratelnosti. Pojďme si to postupně rozebrat.

Rozhodně velkým plusem je zpracování celé hry. Miniaturní balení, množství komponent a kvalita. Na stole hra vypadá po rozložení opravdu hezky a rozhodně netrpí svými kapesními rozměry, byť samozřejmě musíte počítat s posunem ukazatelů po kartách apod. Co by mohlo být lepší, to jsou pravidla, která nejsou zrovna intuitivní na první dobrou a je lepší si hru rozložit před sebe pro pochopení všech aspektů a symbolů. První hra byla rozhodně těžší, ale jakmile se hra začala rozjíždět, vše do sebe zapadalo. Rozhodně bych doporučil (zejména pro zkušenější) variantu hry s draftem, kdy si můžete předem určit a promyslet strategii a omezit náhodu v podobě došlých karet. A je to i tím, že obecně mám mechaniku draftu rád.

Jak se pravidla zdají na první pohled složitá (a jejich vysvětlování není žádný med) ve výsledku hra není složitá a pro středně zkušené hráče bude naprosto přístupná. Už jen tím, že většina věcí je logických a lehce zapamatovatelných. Navíc vždy máte po ruce lama karty.

Hra je sice založena na principu velkých 4X strategií a všechny prvky v ní najdete, ale zároveň je zkrátka silně ovlivněna kartami frakcí, které do značné míry určují vaší strategii. To je pro mě osobně další velký důvod pro draft, kterým si každý hráč může svou strategii určit, ale zároveň i jeden ze záporů hry. Ano, as tušíte, že hra dokáže mít sakra pomalý rozjezd. A to ve chvíli, kdy hráči dostanou svých 7 frakčních karet a začnou přemýšlet co si nechat, co poslat dál, jak co prokombinovat a co se k sobě hodí nebo nehodí a jak budou hrát. Zcela upřímně tohle může být zábavné, pokud hru znáte, ale také extrémně nudné a dlouhé ve chvíli kdy hru neznáte nebo jí hrajete s hráči za a) se silnou analytickou paralýzou nebo za b) nováčky, kteří netuší co hrát. Proto mám po pár hrách pocit, že jednak mají zkušenější a znalejší hráči výhodu a zároveň hra na první pohled vypadá trochu „nalajnovaně“ a vybízí k předem určené strategii. Což tak úplně neplatí a v každé hře je třeba se opravdu zamyslet a využít své možnosti na maximum. Což se ale zase v začarovaném kruhu dostáváme k tomu, že je třeba hru aspoň trochu znát a mít představu co dělat. No snad je to pochopitelné.

Frakcí ve hře je hodně a každá je jiná a specifická (podobnost čistě náhodná), to ve svém součtu nabízí takřka neomezené možnosti objevování a obrovské znovuhratelnosti na jednoduchém principu. To ocení hlavně zkušenější hráči.

I když by mohla malá krabička svádět k tomu, že se jedná o přístupnou hru někam na cesty, tak tady je opak trochu pravdou. Osobně mi na zmíněných Malých velkých galaxiích (bez rozšíření) vadí trochu omezená hratelnost a plochost hry se závislostí na kostkách. Tady je náhoda upozaděna na minimum a v malém balení se skrývá až nečekaně komplexní euro, které potěší zejména spíše ostřílenější stratégy. Zároveň ale může podle mě fungovat i jako relativně přístupná hra do žánru komplexních velkých strategií. Není sice jednoduchá, ale když s méně zkušenými vydržíte, využijí své poznatky u větších her.

Celý systém propojení tří jedinečných frakcí do aliance je velmi dobře vymyšlený, stejně jako doplnění o ideologii, na kterou jsou navázány vítězné podmínky, kterým hráči přizpůsobují svůj styl hraní. Zároveň hra dokáže být pěkný mozkovar a přemýšlivé hráče uvrhne do analytické paralýzy, kdy omezený počet akcí potrápí nejedny mozkové závity (ale pokud jste hráli třeba novinku Bílý hrad, buďte úplně v klidu, to dáte).

Suma sumárum jsou Galaktické aliance příjemným kapesním překvapením, které v malém provedení skrývají komplexní a velkou 4X euro hru, která nabízí dostatek prostoru a rozhodování i zkušenějším hráčům. Pro nováčky skrývá nebezpečí v podobě složitějšího nástupu do hry, který je ale vykompenzován všemi plusy a hlavně hratelností. Zkrátka se v téhle hře nachází mnohem víc, než se na první pohled zdá. Jak by také ne, když je hra plná obsahu až po víčko, že?

 

Hru můžete koupit na Tlama Games zde!

 

nebo na Cechu hráčů zde!

 

Galaktické aliance

Autoři: Jeffrey CCH

Vydavatelství: Tlama Games

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-4

Věk: 12+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři