Hadara

Hry recenze

Ujměte se role panovníka jedné z pěti malých říší a veďte jí až k nehynoucí slávě, dominanci a vítězství v nové hře Hadara od MINDOKu.

Jsou hry, kolem kterých se ještě před vydáním strhne v české herní komunitě až neskutečný hype. Všichni o nich mluví, píšou a ideálně hodnotí ještě před vyzkoušením. Pak jsou ale novinky, které připlují tak nějak potichu, s minimální propagací, a přesto se z nich vyklubou zábavné a chytlavé tituly nejen na rodinné večery. A přesně do druhé skupiny spadá Hadara – v první polovině letošního roku MindoKem vydaná hra, za níž stojí zkušený německý designér Benjamin Schwer, který už má na svém kontě dobrou desítku her. U nás se ovšem jedná o nováčka. A jak tedy uspěl na našem malém, ale nemilosrdném trhu?

Hadara je podle popisu civilizační hra. A hned tady bych se zastavil a tohle tvrzení trochu poupravil, protože je lehce zavádějící. Hadara je tvrdé euro s motivy budování civilizace. Určená je pro 2-5 hráčů od 10 let a partie vám zabere i s přípravou kolem hoďky. V Hadaře jsou dva základní stavební kameny – karty, ze kterých budujete a bodujete a body, které sbíráte, a které sbíráte takřka úplně za všechno. Hra není nijak zvlášť složitá a skvěle si jí tedy užijete i v rodině nebo s partou občasných či méně zkušených hráčů – stačí jen během pár minut vysvětlit základní mechaniky.

 

Komponenty

V krabici, kterou zdobí ilustrace rozvíjejících se civilizací a jejich zástupců na vás čeká pořádná hromada komponent. V první řadě na vás čekají pravidla a hned potom trocha skládání – základní deska je z několika dílů a otáčecího kola, které se musí nejprve rychle složit. Pak jsou tu hlavně karty, hodně karet, ze kterých skládáte svou říši, a které vám přinášejí zisky, body atd. Na své si přijdou i milovníci žetonů, protože ti tady mohou loupat z přiložených platíček jedna radost – různé žetony označení, mince nebo kolonií. V podstatě všem kartám, žetonům, deskám a dalším komponentům vévodí primárně pět barev, které vás budou hodně zajímat – žlutá, červená, zelená, modrá a speciální fialová – ale o těch až dále. Co musím vyzvednout a vychválit v rámci komponenty je plastový insert. Do toho se po dohrání hra skvěle roztřídí a příprava další partie, ale i další herní kola, zabere opravdu jen několik málo minut a jste připravení budovat a bodovat. Všechny komponenty mají hezkou jednoduchou, ale naprosto funkční grafiku, doplněnou o řadu ikon, které se vám ale rychle dostanou pod kůži a nebudete muset hledat žádnou nápovědu v pravidlech.  Dokonce bych klidně Hadaru označil za nejhezčí budovací euro posledních let.

 

Jak se hraje?

Jako první vás logicky čeká příprava. I když se vzhledem k množství komponent může zdát, že to nebude nic jednoduchého, tak nic není dále od pravdy. Zvlášť když si vše roztřídíte dle rady v pravidlech.  Kromě společných zásob žetonů a složení herního plánu dostane každý hráč náhodně jednu hráčskou desku, svoje komponenty a pár zlaťáků do začátku a nastaví si své počáteční hodnoty čtyř stupnic  - tedy zemědělství (určující zda dokážete svou populaci uživit – tedy kolik karet můžete mít vyloženo), vojenská síla (když chcete obsadit kolonie), kultura (každá civilizace musí být aspoň trochu vzdělaná, že ano?) a ekonomiky (tady asi není potřeba nic vysvětlovat). Jak vám asi došlo, tyto čtyři ukazatele jsou stěžejním základem hry a budete je muset neustále sledovat a v ideálním případě i rozvíjet.

Hra se hraje – a vaše cesta za slávou trvá – tři kola, dělící se do jasně daných fází, během kterých budete rozvíjet a maximalizovat právě čtyři výše uvedené ukazatele. 

V první části každého ze tří kol – epoch na vás čeká karetní draft. Na tahu si doberete dvě karty z určeného balíčku na herní desce. Jednu z nich odložíte pro pozdější část. Druhou pak musíte buď koupit a vyložit ke své desce nebo prachsprostě ve snaze získat víc zlata prodat. Ve chvíli kdy tento krok provedou postupně všichni hráči dle pravidel, následuje finanční příjem, který je určený žlutým ukazatelem ekonomiky. Zároveň můžete drancovat a připojovat kolonie (podle červeného ukazatele síly/boje) a tvořit sochy (dle modré stupnice kultury). Jakmile hráči projdou všemi částmi této fáze, nastává druhá část epochy. 

V podstatě jediným rozdílem této další části je, že místo karet z původní nabídky si hráči rozeberou karty, které původně odložili. Následuje opět příjem, koloniální a „sochařská“ část. Druhou změnou je pak „krmení“ obyvatel. To probíhá tak, že porovnáte počet vašich karet s úrovní zemědělství a odhodíte případně tolik karet, o kolik víc jich máte. Každé kolo končí závěrečnou možností koupě pečetí, přinášejících případné další body na konci hry.

Vše je tedy vlastně vcelku jednoduché. V ideálním případě potřebujete komplexně rozvíjet všechny čtyři základní aspekty hry – zemědělství, pro maximum vyložených karet, vojenskou sílu pro ovládnutí zajímavých kolonií, kulturu pro sochařství a ekonomiku zkrátka pro zisk financí. Když chcete v téhle hře uspět a stát se vládcem nejvíc úspěšné civilizace, nemůžete zcela vynechat ani jeden z ukazatelů. Možných cest k vítězství je sice celá řada, ale když budete něco vynechávat, snadno se může stát, že vás to bude v pozdější fázi dost mrzet.

Nakonec vás ale bude zajímat jen jedno – vítězné body, protože jen ten kdo jich má nejvíc, může ve hře zvítězit.

 

Takže jaká je?

V první řadě je Hadara typické německé euro. Téma budování civilizace je zde spíš okrajově, všechno je takové lehce abstraktní a kdyby místo civilizace byl tématem třeba vesmír, vše by fungovalo stejně. To ale není výtka, jen konstatování. Jak už jsem psal výše, povedená je Hadara jistě po grafické stránce – vše je krásné, funkční, barevné a líbivé a přispívá to k atmosféře hry.

Z herního hlediska se jedná o krásně zpracovanou a propracovanou hru, která nabízí mnoho strategických možností, ale přitom je jednoduchá na vysvětlení a pochopení a zahrajete si jí snad skutečně s každým. Dalším plusem je její rychlost, která se ještě zvyšuje se snižujícím se počtem hráčů. Navíc hra je krásně hratelné v jakémkoliv počtu hráčů. K rychlosti lze ještě vypíchnout i rychlost přípravy a úklidu, která mne naprosto dostala vzhledem k množství obsahu.

Snad jedinou výtku bych měl k závěrečnému bodování, které se občas rovná matematickému rébusu, než všechno přičtete, započtete a najdete.

Co říct závěrem? Pokud hledáte jednoduchou, dobře zpracovanou, funkční, hezky vypadající a hlavně zábavnou hru je Hadara přesně pro vás. Mě mile překvapila a kdykoliv si jí rád zahraju znovu.

 

P.S. Mimochodem Hadara je v arabštině mj. také výraz pro civilizaci.

 

Koupit u MINDOku!

 

Hadara

Autor: Benjamin Schwer

Vydavatelství: MINDOK

Rok vydání: 2019 

Počet hráčů: 2-5

Věk: 10+

Herní doba: do 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři