Harry Potter: Mistr čar a kouzel

Hry recenze

Čas vzít hůlky do ruky, naučit se teorii i praxi a splnit důležité kouzelnické zkouška. Stát se mistrem čar a kouzel je výzva pro každého studenta Bradavické školy.

Sága o brýlatém kouzelníkovi a jeho světě je stále žhavé a populární téma. Potterovský svět doslova vybízí ke všem možným hrám z různých kategorií a o zájem o ně se vydavatelé skoro nemusí být, Vždyť fanouškovská základna je doslova obrovská. Z hlediska hráčů už to tak růžové není a hry často končí tak trochu na jedné hromadě průměrnosti. V letošním roce jsme se díky vydavatelství ADC Blackfire dočkali celé řady menších až středních her, které vyplynuly ze spolupráce s vydavatelstvím Topi Games. Jednou z takových her je i Mistr čar a kouzel. A ač musím přiznat, že jsem od hry vlastně mnoho nečekal, zvědavost a můj vnitřní kouzelník byli silnější.

Harry Potter: Mistr čar a kouzel je hrou někde na pomezí mezi rodinnými tituly a párty hrami, určenou pro 2-8 hráčů s věkovým doporučením 7+ a herní dobou pohybující se do 15 až 30 min. Hráči se vtělí do rolí známých kouzelníků studujících na Bradavické škole čar a kouzel a jejich úkolem není nic menšího než se připravit a následně úspěšně splnit zkoušky NKÚ.

 

Už před otevřením krabice je naprosto jasné, že hra vychází z grafického hávu filmu. Víko zdobí čtveřice čarodějů a novinové popisky z Denního věštce, populárního čtiva celého kouzelnického světa. A i po obsahové stránce hraje prim filmové grafika. Hráči si mohou před hrou vybrat z celých 16 postav více či méně oblíbených kouzelníků a čarodějek, které reprezentuje 16 kartonových figurek a 16 karet. Více než stovka herních žetonů by přeci jen mohla být trochu větší a možná by nebylo třeba jí honit neustále po stole a pod stolem. Co je naopak skvělé, to je celých 216 karet kouzel rozdělených do trojice kategorií obtížností, které hráči v průběhu hry „studují“ a následně z nich skládají závěrečné zkoušky. Posledním doplněním jsou krátká pravidla a jednoduchý herní plán pro putování. Z hlediska zpracování hra rozhodně potěší všechny fanoušky světa Hayrrho Pottera. A to jak ty filmové – s ohledem na ilustrace, tak ale i ty knižní, protože hra obsahuje skutečně velké množství kouzel, které ocení spíše pravověrní znalci světa, než obyčejní mudlové.

 

Z herního hlediska hra vůbec není složitá – inu je to prostě hra pro rodiny a méně náročnou zábavu, žádný mozkovar nečekejte. Každý hráč si vybere jednoho kouzelníka, postaví ho na připravený herní plán a dostane nějaká ta kouzla od každé úrovně k naučení. Následně hráči ve svých tazích putují po plánu (škole) sbírají zkušenosti a následně se snažíte splnit zkoušku z daných kouzel. To hráči plní bud z hlediska teorie nebo praxe, kdy se liší podmínky pro splnění – zkrátka někdo raději kouzlí rovnou a máchá hůlkou, předvádí a ukazuje, někdo je spíš teoretik vyžívající se v přesném popisu a účincích kouzel a jejich názvů. Zkušební komisy tvoří ostatní hráči a porota je tak samozřejmě pořádně přísná a není radno přípravu podcenit.

Ve chvíli kdy někdo z hráčů splní 2 kouzla ze všech tří úrovní (jsou logicky odstupňovány dle obtížnosti) nastává konec hry a vyhodnotí se nejlepší student! No a pokud jsou všichni méně než průměrní, skončí hra po devíti kolech.

 

Harry Potter: Mistr čar a kouzel není žádnou velkou a obsáhlou hrou z univerza, je to spíš velmi příjemný filler, party hra pro milovníky světa a rodinná hra, která je třeba pro nás drtivě lepší, než takové Aktivity.

Hra nabízí opravdu obrovské množství kouzel a kouzelných formulí, takže není třeba se bát o nějakou znovuhratelnost nebo variabilitu. Pořád je co zkoumat a učit se nové informace a triky.

Pro fanoušky univerza přináší příjemný exkurz do jejich oblíbeného světa a nabízí kouzla známá i neznámá a staví hráče občas před pěkně vypečené výzvy.

Hra jako taková rozhodně funguje mnohem lépe ve vyšším počtu hráčů. Přeci jen ve dvou ztrácí na kráse, a čím více, tím lépe. Zároveň ale ani v plném počtu není nijak extrémně dlouhá a do půl hodinky máte odehráno. A tím jak hráči na jedné straně plní svá kouzla a na druhé straně dělají porotu, tak jsou všichni u stolu neustále ve hře a nemají čas se ani na minutu nudit.

Díky různě upraveným režimům (kdy navíc lze lehce udělat i pár domácích pravidel), lze hru jednoduše přizpůsobit všem herním a věkovým skupinám.

Musím říct, že z hlediska zpracování by se mohli někteří učit. Karty jsou naprosto přehledné, jasné, čisté a plně funkční a dobře se s nimi hraje. Žetony by mohli být větší, ale není to nic, nad čím by se lámal svět.

Co může leckomu vadit, to je patrný vliv náhody. Nikdy nevíte, jaké kouzlo si vezmete a zkrátka některá jsou známá a lehce zapamatovatelná, některá naopak zcela originální a uslyšíte o nich poprvé. Naopak pohyb studentů po plánu, který představuje studium ve škole, je zcela v režii jednotlivých aktérů, kdy má vždy každý určitý počet kroků a může je distribuovat jak uzná za vhodné.

Nechť neplecha započne, protože Mistr čar a kouzel je překvapivě velmi zábavná a uspokojující hra, která si podmaní hlavně zaryté pottrofili, ale rozhodně má co nabídnout i ostatním, kteří hledají interaktivní zábavu pro větší skupiny. S počtem hráčů roste zábava a hra se tak skvěle hodí na společné dlouhé večery. Plusy zde převažují jakékoliv minoritní zápory a hra je důkazem toho, že i opomíjené a menší tituly mohou přinést hromadu zábavy. Navíc se blíží Silvestr a zde by hra mohla bodovat naplno.

 

Tuto a další hry ze světa Harryho Pottera si můžete koupit třeba v eshopu Cech hráčů!

 

Harry Potter: Mistr čar a kouzel

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-8

Věk: 7+

Herní doba: 15-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři