Harry Potter: Rok v Bradavicích

Hry recenze

Magická škola čar a kouzel v Bradavicích je úžasné místo. Kdo by se nechtěl vydat do jejích zákoutí a prozkoumat všechna její tajemství a naučit se kouzla a čáry? V novince Rok v Bradavicích tu možnost máte.

S licencovanými hrami je to těžké. A s těmi ze světa Harry Pottera možná ještě více. Když se nejedná o předělávku nějaké zažité klasiky, většinou mají hry nevalnou kvalitu (čest výjimkám). Ke každé další hře tak rovnou přistupuji dost skepticky a bez zbytečného očekávání. Tentokrát nás na výlet do Bradavic bere ADC Blackfire s poměrně nenápadnou a ne zrovna hojně diskutovanou hrou Harry Potter: Rok v Bradavicích. Připraveni? Tak pojďme kouzlit!

Za hrou, stejně jako za původním vydavatelem, stojí francouzský autor Jonathan Algaze a musím přiznat, že když jsem před vydáním sháněl informace, server BGG mě docela vyděsil, ať už samotným hodnocením hráčů nebo množstvím příspěvků ve fóru. Každopádně o tom dále. Hra je určena pro 1-8 hráčů (ale záleží na herních variantách) a věkové doporučení zní 7+, přičemž ale zase záleží na zvolených variantách. A kupodivu na vybrané herní variantě závisí i herní doba, která může být do 30 min, ale klidně přes 2 hodiny. Hráči se ve hře zhostí role známých a oblíbených postav knih a filmů a snaží se o jediné – získat dost bodů k vítězství ve školním poháru. Nebo to mohou dělat týmově. Nebo mohou porážet Voldemorta. Nebo jen tak hrát famfrpál. Nevaroval jsem vás, že je tu hodně možných variant?

 

Kouzelná krabice

Po otevření krabice, ze které na vás hledí několik důležitých postav ságy, na vás vykoukne vpravdě velké množství herního materiálu. Jednoduše tady platí, čím víc variant tím víc zážitku a čím víc variant, tím víc komponent. A o poměru cena/výkon tady hovořit nemusíme, to mi věřte.

První na řadě jsou pravidla. A ty jsou… inu nedobrá. Na to jak hra ve výsledku hezky funguje a potěší a zapojíte do ní široké spektrum hráčů, tak prokousat se pravidly, tak aby vám v hlavě a hlavně na stole fungovaly, to už takové legrace není. Skoro vám rovnou doporučím nastudovat, kouknout se na nejasnosti a hru si nejdřív rozjet jednou sólo. Vyhnete se tak bubákům a nočním můrám.

Dominantou hry je velký herní plán – hrad - a k němu tři další přídavné desky pro Prasinky, Příčnou ulici a famfrpálové hřiště. Všechny 4 jsou udělané naprosto luxusně do stylu HP s krásnými ilustracemi ve stylu Pobertova plánku a doslova z nich dýchá knižní, potažmo filmové atmosféra. Na pohled druhý už je trochu horší herní hledisko, protože občas se při hře zorientovat a správně vše určit může být docela tvrdý oříšek. 

Co mě trochu mrzí, to jsou figurky v podobě kartonových standees. Docela rád bych tady viděl běhat plastové, pěkně nabarvené miniatury. Samozřejmě to ničemu nevadí, je to jen drobné povzdechnutí.

Naopak potěší hromada povedených a kvalitních žetonů k vyloupání, kostky nebo sáček.

Velkou část komponent zabírají karty. Mnoho karet. Mnoho druhů karet. A všechny jsou perfektní. Jednak jsou všechny jednotlivé balíčky dobře odlišeny. Za to patří autorovi velký dík a tento fakt pomáhá s přípravou a následným úklidem. Každá karta navíc obsahuje fotky, obrázky, lore věci ze světa, dostatek informací, font jako z HP – prostě tohle se povedlo.

Ano, z hlediska zpracování vypadá hra velmi povedeně a tematicky. Bohužel se zde najdou nějaké ty menší mušky. Tak předně herní plán. Ten sice krásně vypadá, ale trochu na úkor herní přehlednosti. Druhým neduhem pro nás byly až absurdně malé některé žetonky, se kterými byla pekelná manipulace. Ale tak třeba mám jen nešikovné ruce a počítá se se zvedáním hůlkou a kouzlem. Pravidla jsou téma samo o sobě, které mě bude asi ještě chvíli budit ze spaní. A přitom je hra docela jednoduchá, ale hlavně ve výsledku i zábavná. Jen si musíte některé problémy vychytat sami a jinde. Naopak ale oceňuji množství filmového materiálu a povedené zpracování.

 

Kouzlí celá rodina

Ač se to z pravidel na první pohled skutečně nemusí zdát, tak hra ve výsledku není složitá. Jen to tedy chce se vším prokousat, ujasnit a objevit. A to může být docela solidní bolehlav. Jo a také záleží, jakou variantu hry si vyberete. Základem je každopádně kostkový pohyb a souboj, využívání karet, plnění misí a úkolů a řekněme managment vaší postavy.

Řekněme, že v základu si každý hráč vybere svého oblíbeného kouzelníka nebo čarodějnici, roztřídí se komponenty, každý nafasuje svůj základ a zvolí se daný scénář lomeno varianta hry určující třeba podmínky pro konec hry. A můžete sbírat body do poháru.

Jak hru nakonec vyhrát, je vlastně jen na vás, tedy na každém hráči – plnění úkolů, sbírání předmětů, donáška knih, souboje nebo dokonce hrát famfrpál. Cílem je prostě získat požadované množství bodů dřív než soupeři. Ve výsledku se tak jedná trochu o bodový závod – druhý nikoho nezajímá!

Tím jak je hra variabilní, je variabilní i její hratelnost a pravidla – famfrpál zařadit nemusíte, můžete bojovat s Voldemortem, přihodit smrtijedy – díky tomu to ale není hra na jedno zahrání a proniknutí do ní a objevení celého kouzla přeci jen chvíli trvá.

Pokud si nevíte z pravidly rady, ideální je najít si video návod nebo gameplay na youtube. Je prostě lepší vidět hru v běhu. Kdybych vám tady zkoušel vše vysvětlit, bylo by to asi jako hodina obrany proti černé magii z úst profesora Zlatoslava Lockharta – prostě chaos.

 

Pro milovníky čar a kouzel

Rok v Bradavicích by mohl být splněným snem fanoušků brýlatého čaroděje. Nebýt pár ale.

Nebo takhle – pokud jste fanoušci Harry Pottera, tedy dostáváte pěkně zpracovanou hru, kterou prostě musíte a chcete mít doma, a která zahřeje svými odkazy a zasazením u srdce. Tak utíkejte do obchodu. A dál nemusíte číst.

Pokud ale váháte nad Rokem v Bradavicích z herního hlediska, není na škodu zvážit všechna pro i proti.

Tak předně pravidla. Prostě ne, nemůžu je chválit. Dlouho jsem horší pravidla nedržel v ruce (a to máma nahrané i hry od Eklunda) a jejich nastudování, ale hlavně vysvětlování nebyla zrovna zábava k popukání. Musíte je brát jako překážku a výzvu, za kterou čeká odměna.

Na krabici je sice napsáno až 8 hráčů, ale to je počet někde z říše snů. V tu chvíli by vás totiž čekali takové časové prostoje, že si stihnete mezi tahy nejen sníst, ale možná i uvařit lehčí oběd. Jeví se tak vhodnější označení 1-4.

Hodně nás zamrzel famfrpál. Samostatně jako dvojkovka by fungoval, v rámci celkové partie ale působí zbytečně složitě, dlouze. A přitom to byla na stránkách knih tak super hra!

A teď z druhé strany. Líbilo se nám zpracování, které využívá silné stránky z knih a filmů a dýchá tou pravou HP atmosférou. 

Skvělá je variabilita hry. Stačí si určit, s kým a jak náročně chcete hrát a podle toho váš Rok v Bradavicích upravit. Můžete tak ve hře strávit čas s kýmkoliv a jak dlouho se vám bude chtít (skoro). Potěší i velký výběr postav. Speciální scénář s Voldemortem je pak jen třešničkou na dortu.

Volnost a variabilita také přispívají k dostatečně velké znovuhratelnosti. Tedy pokud se vám ve světě Harryho bude líbit.

Poměr cena/výkon u téhle hry? Jako wow. Tady není o čem. Hru seženete v rozmetí cca 850-1000 Kč, a za to dostanete naprosto parádní hromadu obsahu. 

Harry Potter: Rok v Bradavicích je slušná rodinná poměrně nenáročná hra, která potěší hlavně všechny příznivce světa čarodějů, čarodějek a mudlů a dovolí prožít mnohá dobrodružství v oblíbených kulisách. Nečekejte strategickou a taktickou výzvu, tady jde hlavně o příjemně nastavenou porci zábavy pro všechny.

 

Další info u vydavatele zde!

 

Harry Potter: Rok v Bradavicích

Autor: Jonathan Algaze

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-8

Věk: 7+

Herní doba: 30 – 180 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři