Heat – na plný plyn

Hry recenze

Vavříny pro vítěze může dostat jen ten nejlepší závodník, druhé místo nikoho nezajímá. Sešlápněte plyn až na podlahu a dojeďte si pro první místo v závodní hře Heat.

Vydavatelství Days of Wonder se vyznačuje tituly, které jsou na jedné straně velmi přístupné a skoro se dá říct až jednoduché, na straně druhé ale oplývají skvělou hratelností a zábavností a získávají si zástupy hráčů po celém světě. Ať už se jedná o širokou sérii Jízdenky, prosím!, Small World či Memoir 44, všechny hry mají něco do sebe a baví zkušené i méně zkušené hráče a celé rodiny. A přitom celý princip téhle firmy a jejich herní není nijak složitá – kvalita zpracování, jednoduchá pravidla a skvělá hratelnost. Zkrátka ke štěstí stačí málo. V češtině vydává hry tohoto vydavatele ADC Blackfire a právě jejich spojením jsme se dočkali i žhavé závodní novinky Heat. Respektive jejího dotisku, který byl potřeba jako vysokooktanový benzín do nádrže. A až dočtete naše dojmy, bude vám jasné proč.

Nejdřív trochu základních informací. Heat je závodní hra zasazená tematicky do 60. let 20. století kdy se na závodních okruzích prohánějí odvážní jezdci v nadupaných formulích, je založena na hand managmentu a lehkém deck buildingu a určena pro 1-6 hráčů s věkovým doporučením 10+ (zvládnou i mladší. Jedna herní partie závodění zabere okolo 45-60 min. Cílem hráčů není nic menšího, než projet cílovou páskou jako první a zvítězit. Jak už to u závodů bývá, na druhé místo se nehraje a slavným titulem se bude honosit jen ten nejrychlejší.

 

Pod kapotou

O kvalitní produkční stránce hra přesvědčuje už od prvního pohledu na krabici a její potěžkání v rukou. Je totiž pořádně velká, velmi hezky ilustrovaná, ale také těžká. Po otevření na vás vykouknou v první řadě dva sešity pravidel. Respektive jedno jsou klasická pravidla, díky kterým během pár stran pochopíte celou hru a druhý sešit jsou moduly jako šampionát nebo vylepšení, které rozšiřují hru pro zkušené hráče. Oba sešity jsou každopádně přehledné, dobře a jednoduše napsané a hru bez problému pochopíte i vysvětlíte.

Velkou předností produkce hry je opravdu povedený plastový insert, do kterého se přehledně rozloží veškeré komponenty. V něm najdete po rozbalení jako první pár žetonů k vyloupání a hned dvě velké desky závodních okruhů, představující Francii, Itálii, USA a Velkou Británii, což zajišťuje hned do začátku skutečně velkou variabilitu a znovuhratelnost. Pro každého hráče je pak připravena herní podložka zobrazující kokpit formule a fungující zároveň i jako jednoduchá přehledová karta.

Zároveň je pro každého hráče v šesti barvách připravena malá formule, řadicí páka a balíček základních karet, které se odlišují pouze barevným provedením. Zkrátka základní podmínky mají všichni stejné. To ale není, co se týká, karet zdaleka vše, protože v téhle bedně jich jsou stovky, a kromě těch základních jsou to hlavně různá vylepšení, karty přehřívání HEAT dávající název celé hře, ale i třeba počasí nebo speciální podmínky pro šampionát. Vše nese naprosto parádní grafiku, ze které dýchá závodní atmosféra 60. let. A než se budete ptát, tak ano, karty se vejdou obalené.

Z produkčního hlediska zkrátka výrobce drží svůj vysoký standard všech komponent, karet, desek a ilustrací. Na tuhle hru je na stole radost koukat a dýchá z ní závodní a napjatá atmosféra prosycená benzínem. Co snad mohlo být trochu jinak, to jsou panely pro hráče, kde po tom lesklém papíře vše docela snad klouže a asi bych si dokázal představit kartón. To je ale skutečně jediná výtka k provedení hry a zvlášť graficky mě absolutně baví.

 

Na plný plyn

Další velkou předností Heatu jsou krásně jednoduchá a čistá pravidla. Nejen že jsou dobře napsaná (a přeložená), ale zároveň do základního rámce proniknete během chvilky a můžete vysvětlovat a hrát.

Vyberete si závodní okruh, který určuje několik základních podmínek jak „nastavit“ své vozy. Každý hráč si vezme jednu podložku své barvy, základní balíček karet, základní karty vylepšení, 6 ikonických karet Heat (zahřívání a kondice motoru), řadicí páku a umístí vůz své barvy na start. Z prvních dvou jmenovaných sad karet vytvoří hráči dobírací balíček a každý si vezme do ruky sedmičku karet.

Hra probíhá v řadě kol, dokud někdo nedojede do cíle v předem daném počtu okruhů. Každé kolo probíhá v řadě kroků, kdy některé jsou povinné pro všechny, některé volitelné dle dostupných možností.

Na začátku kola musí všichni hráči zařadit rychlost. Buď si ponechají stávající nebo jí sníží či zvýší o 1-2. Malé snížení ze zdarma, větší stojí karty heat. A teď, tedy k nim. Právě karty Heat, které daly název celé hře jsou klíčem k celé hře. Hra je totiž založena na hraní karet, kdy součet zahraných hodnot určuje rychlost vozu a jeho posun po dráze. Karet musíte z ruky zahrát tolik, jakou rychlost máte zařazenou, přičemž obecně platí, že karty heat hrát nemůžete a jen vám „plevelí“ ruku a pokud jich máte moc, zaseknete se a musíte se zase pomalu rozjíždět. Což vážně nechcete.

Druhým krokem kola je zahrání karet z ruky. Ty hráči vyloží tajně před sebe a následně je všichni odhalí. Sečtou se jejich hodnoty, případně vyhodnotí efekty a od prvního v pořadí se všichni hráči rozjedou vpřed o daný počet polí. 

Pak už nastupují volitelné akce, které záleží na splnění podmínek. Lze např. ochladit motor a tím vyřadit karty Heat k dalšímu použití. Pokud jste poslední, lze využít adrenalin a zrychlit nebo větrný tunel a šikovně překonat soupeře. No a pak je tu jedna povinnost, vztahující se k projetým zatáčkám. Nelze totiž letět bezmyšlenkovitě kupředu, protože byste se v první šikaně vybourali. Zatáčky mají rychlostní limit, který je po projetí třeba zkontrolovat a za jeho překročení jsou hráči penalizování zvýšeným přehřátím motoru a tedy zase zařazením dalších karet heat. Pokud byste snad neměli na zaplacení, čekají vás bariéry mimo dráhu, protože si uděláte výlet mimo asfalt.

Na konci tahu mohou hráči odhodit libovolný počet karet z ruky a následně si zase doberou do sedmičky na další kolo.

Kdo projede cílem jako první, je vítězem! Samozřejmě tohle jsou základní pravidla hodně v kostce. Do hry promlouvají další prvky, jako např. výše zmíněné vylepšení či boost.

Aby toho ale nebylo v téhle bedně málo, tak kromě základní hry dostanete rovnou hned několik velmi povedených modulů, které hru posouvají ještě dál v mnoha ohledech.

Jako při každém správném závodě vás může potrápit (nebo naopak nakopnout) počasí. Do závodu lze také zařadit automu. A tady se musím zastavit. Obecně mám většinou problém s automatickými hráči a jejich údržbou, ale tady je tak jednoduchá, že se vůbec nemusíte bát hrát hru třeba ve dvou a zařadit klidně 4 automatické protivníky. Zkrátka a jednoduše totiž otočíte kartu ze speciální balíčku a pro každý vůz určíte, zda je mimo zatáčku nebo už v ní (podle linií na plánu) a dle toho vyhodnotíte pohyb. Je to tak krásně triviální a jednoduché, že je doslova radost si toho automatického hráče užít.

Druhým skvělým modulem je vylepšování vozů. V tomto vyřadíte základní karty vylepšení a pomocí jednoduchého draftu si zvolíte speciální karty vylepšení, které upravují např. gumy, monopost, brzdy atd. Zkrátka si tak postavíte vůz na míru vašim představám a všechna auta se tak budou chovat částečně jinak.

No a aby toho nebylo málo, přichází královská disciplína – Šampionát. Zde na vás čeká výzva v podobě série závodů, během kterých hráči postupně soutěží nejen o body za umístění, ale i o sponzory, vylepšení vozů, do hry vstupují události ovlivňující jednotlivé závody. Tenhle mód úplně láká k nějakému organizovanějšímu hraní, a to i s ohledem na množství tratí, které jsou dnes již ke stažení a vytištění na serveru boardgamegeek (a nebudu se divit, pokud i ke hře vyjde řada rozšíření, protože k tomu úplně vybízí).

 

Nejlepší závody?

Nebudeme chodit kolem horkého motoru, Heat je právem oceňována a naprosto zaslouženě nejlepší závodní hra, která se mi kdy dostala do ruky. Promiň Rallymana. A je úplně jedno, jestli vás berou závody formule 1 nebo prostě jen máte rádi deskovky, Heat vás nadchne také.

A začíná to už zpracováním, kde je bombastické jako krásně naleštěný monopost Ferrari na startovní čáře. Ilustrace, kvalita komponent a karet, dobře napsaná pravidla a skvělý insert.

Hra nabízí opravdu nezměrnou variabilitu a znovuhratelnost. Čtyři tratě, každá trochu jiná, množství modulů a úprav, šampionát jako finále. V téhle hře se můžete doslova vyřádit na dlouhé hodiny a dny, než stihnete všechno vyzkoušet. Navíc je třeba ocenit, že žádná přídavná pravidla hru nijak zbytečně nekomplikují a jejich zařazením se nic nestává nějak těžší, naopak do sebe vše krásně zapadne.

Ve hře každopádně platí čím více aut, tím lépe. Ve dvou/třech prostě musíte přidat automatické hráče, protože až když je trať plná, vyniknou krásně všechny přednosti hry a pravidla vztahující se k předjíždění a bonusování. Navíc ten systém je tak jednoduchý, že jestli máte jednu automu nebo pět, v podstatě nepoznáte rozdíl. Snad jen že vám údržba nezabere minutu, ale tři.

Na jednoduchých pravidlech nabízí hra strašně moc rozhodování a taktizování. Je to o správné práci s řazením a zahranými kartami. Nelze se spoléhat jen na rychlé létání po trati, to k dobrému výsledku nevede, ale je třeba skutečně přemýšlet nad rychlostí, zahranými kartami, nad tím co na konci kola odhodit, kdy využít další kartu heat atd. Každý okamžik je nervy drásající chvíle závodu na dráze a i sebemenší chyba vás může stát nemalé zpoždění.

K tomu je ale dobré zmínit, že hra obsahuje kompenzace pro pomalejší jezdce a většina našich závodů i s naprostými nováčky byla vždy prakticky vyrovnaná a končila doslova o milimetry.

Může se zdát, že je ve hře velký prvek náhody díky kartám, ale ty si lze promyslet, připravit a dopočítat a výsledek je tak mnohem více závislý na dobrých/špatných rozhodnutích.

Může se zdát, že tahy hráčů obsahují mnoho kroků a tahy se tak povlečou, ale naopak hra krásně plyne a neztrácí tempo. Zároveň všichni u stolu napjatě sledují počínání ostatních jako při opravdových závodech.

Heat byl loni po svém prvním vydání žhavým kandidátem na jednu z nejlepších her roku v mnoha kategoriích a i nějakou dobu po svém vydání se stále jedná o perfektní hru. Nejlepší závody na stole, které jste kdy hráli, není žádné přehánění. Hra boduje svou přístupností kombinovanou s hloubkou, obrovskou variabilitou, zpracováním herními možnostmi. Zkrátka úplně vším. Tak pedály na podlahu a vzhůru na trať!

 

Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!

 

Heat

Autoři: Asger Harding Granerud, Daniel Skjold Pedersen

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022 (2023 dotisk)

Počet hráčů: 1-6

Věk: 10+ (reálně 8+)

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři