Hnízdící box v Asii

Hry recenze

Severní Amerika, Evropa, Oceánie – tam všude už jsme se vydali Na křídlech fascinujícího světa ptáků desítek druhů. A jako další přichází na řadu výprava do fascinující Asie. A to hned ve dvou verzích.

Na křídlech je jedna z nejpopulárnějších a zároveň i nejlepších deskových her. Už při svém příchodu dokázala uhranout tisíce hráčů svou hratelností a úžasnou vizuální stránkou. No a není se čemu divit, že po základní hře, která obsahovala zástupce ptačí říše ze Severní Ameriky, následovala rozšíření. To první nás vzala do našich luhů a hájů a přineslo ptactvo Evropy. Druhé rozšířilo hru o něco více a kromě zástupců Oceánie přineslo i třeba nové herní desky a speciální surovinu. No a protože nám hráčům ze strany původního vydavatele Stonemaier Games byl slíben celý svět, spatřilo koncem loňského roku světlo světa další rozšíření, které přináší další z kontinentů a jeho zástupců – Asie.

No a nyní se dočkala i česká verze pod hlavičkou Mindoku, která nese název Hnízdem v Asii. Jenže to není tak jednoduché, protože tohle rozšíření si u nás můžete pořídit hned ve dvou verzích, a to buď samostatně nebo ve velké (hodně velké) krabici nesoucí název Hnízdící box. A protože máme hru moc rádi, vrhli jsme se právě na druhou variantu a v tomto článku jí pro vás postupně rozebereme.

 

Hnízdem v Asii

Nové rozšíření je poměrně dost specifické. Všichni už jsme si zvykli, že každá další expanze přináší řadu novinek a rozšiřuje hratelnost, ať už se jedná o nové karty ptactva či úkoly nebo nové suroviny. No a Asie není výjimkou a novinek je až až.

Začneme tím očekávaným. 90 nových karet ptáků, kteří žijí v Asii, zkrátka rozšíří vaší sbírku a zvýší znovuhratelnost hry. Subjektivně mám pocit, že nové karty cílí na větší interaktivitu mezi hráči. Nové vlastnosti a schopnosti se povedli, a i když některé poznáte, některé jsou zcela nové a originální. Podobné je to i s kartami osobních úkolů.

V rozšíření najdete také nová vajíčka (rudé barvy), další žetony potravy a také kostky do krmítka, nové desky, či speciální destičky úkolů a hromadu žetonů pro další dva hráče. Ptáte se na co? A to je dobrá otázka!

Asie totiž kromě rozšíření základní hry přináší i dva nové velké prvky.

Tím prvním, a pro mě osobně méně podstatným, je možnost hrát hru Na křídlech v až 7 hráčích tzv režimu Hejno. V podstatě jde o to, že se hráči rozdělí do dvou skupin a vždy dva hrají zároveň. Upřímně musím říct, že tento režim jsme zkusili jen jednou a není špatný a funguje, ale zároveň úplně nevidím důvod, proč si nezahrát dvě paralelní hry po 3 a 4? Ostatně za sebe musím říct, že pro mě osobně už hra v pěti není nic úžasného a prostoje mezi tahy pro mě nejsou příjemné. Samozřejmě zde hrajete zároveň a hra tak relativně odsýpá, ale zkrátka mě tento režim nenadchnul a pokud si mám vybrat (a mám k dispozici dva základy) sáhnu raději po dvou oddělených hrách. Ale budu rád, když se podělíte o názory!

Tou druhou velkou novinkou je režim Duet pro dva. A to už je panečku jiný příběh. Na křídlech hrajeme tak z poloviny právě ve dvou. Ne že by hra nefungovala, právě naopak, ale novinka posouvá hraní ve dvou ještě o kus dál. A velká výhoda je, že Asii si můžete ve dvou zahrát i samostatně, bez potřeby základní hry. Ano, v krabičce s názvem Hnízdem v Asii najdete vše potřebné, abyste si mohli Na křídlech zahrát ve dvou – desky, karty, kostky, žetony – zkrátka celou sadu komponent pro dva hráče a to se speciálním „střemhlavým startem, který vás katapultuje do hry během pár minut. Specifikum nového režimu nejsou jen bílá a černá barva nebo zvlášť navržené úkoly, ale i celá nová úkolová deska. Ta obsahuje zvláštní „mapu“, na kterou hráči pokládají své označovací žetony po vyložení opeřence do voliéry (hráčské desky). Jakmile vyložíte novou kartu, můžete vzít jeden ze speciálních žetonů, položit ho na místo odpovídají nějaké z vlastností a případně získat bonus. Zároveň tato mechanika přináší body i na konci hry.

Zkrátka se dá říct, že v Asii získáváte nejen rozšíření, ale i zcela novou a samostatnou hru a nápad s upravenou verzí pro dva se třeba nám hodně líbí, protože funguje skvěle a dobře doplňuje původní hratelnost a přináší mez dva hráče více interakce a taktizování.

Co se nových klaret ptáků týká, tak pocitově jsou některé karty silnější oproti těm ze základní hry, ale ne tak aby hra byla nevyvážená.

Otázka je, jak tedy k Asii přistoupit, zda jako k rozšíření nebo vlastně samostatné hře, protože tahle krabička je od každého něco. Pokud máte rádi Na křídlech, pak je Hnízdem v Asii naprosto jasná volba – 90 nových karet zvýší variabilitu a možnosti a už k tak velké sbírce ptáků přidává další hromadu materiálu. Dokonce tolik, že v „plné palbě“ si zahrajete s přehledem několik her a neuvidíte stejné opeřence. No a pokud si chcete Na křídlech jen vyzkoušet ve dvou a zatím hru neznáte, máte unikátní možnost do světa opeřenců naskočit a až pak se rozhodnout, zda chcete další rozšíření nebo celou velkou základní hru. Režim hejno už bych bral jako spíš takový bonus pro opravdu zaryté fandy a hráče s velkými herními skupinami.

Samozřejmě musím ještě závěrem zmínit zpracování, protože to je opět tradičně na úžasné úrovni. Ilustrace jsou naprosto nádherné a všechny komponenty kvalitní. Zajímavostí je, že nové desky nesou novou grafiku a odlišují se tak od těch původních, a také to že nová vajíčka už nejsou plastová, ale ekologičtější dřevěná. Ve finále se ale nemusíte bát, rozdíl mezi novými a starými skoro nepoznáte.

No zkrátka Hnízdem v Asii je jasné doporučení a doslova must have pro všechny milovníky původní hry, ale i pro úplné nováčky.

 

Hnízdící box

No a teď se dostáváme k druhé novince, která od Mindoku v češtině vychází, a to je Hnízdící box, tedy velká (obří) krabice s insertem, do které se s přehledem vejde vše, co zatím ke hře Na křídlech vyšlo a do budoucna vyjde. Než se pustím do samotného rozboru, tak je třeba zmínit, že česká verze rovnou obsahuje rozšíření Hnízdem v Asii, tedy můžete si buď novou expanzi koupit samostatně nebo ve velkém boxu, kam zařadíte vše co máte doma.

No a teď k samotnému boxu. Tahle krabice je zkrátka obrovská a v podstatě se rovná např. velikosti krabice na hru Gloomhaven a původní Na křídlech proti ní působí jako trpaslík. Celý box nese tradičně krásné ilustrace ptáků – od tukana na víku až po tučňáka, sovu či pštrosa na bocích. Otevírání není tradiční, tedy že by vrchní díl „dopadal“ až dolů, ale vždy odklopíte jen vrchní polovinu víka. Pod ním se na vás vynoří hluboký prostor, který vypadá jak truhlice z Harryho Pottera, do které schováte menší dítě.

Box je rozdělaný na trojici pater, přičemž první dvě jsou (logicky) vyndavací. První je jen obdelníkovým polovíkem, do kterého byste měli umístit desky hráčů a pravidla. Super je, že desky sem dáte opravdu všechny, a to ať už v klasické či vylepšené neoprenové verzi a stejně tak i všechny sešity pravidel a úkolové desky. Co naopak zamrzelo, že se v SG nerozhodli udělat rovnou jeden velký souborný sešit dosud vyšlých pravidel a přehledů.

Druhé patro už je podstatně členitější a slouží na všechny herní komponenty. Na jeden bok boxu naskládáte karty ptáků. Trochu jsem přemýšlel, proč je na ně připravena trojice komor a ne jedna velká, a to zvlášť s ohledem na to, že k boxu zároveň dostanete kartónové rozdělovníky jednotlivých kontinentů. Prostřední a největší část je určena pro všechny možné žetony, kostky, vajíčka a potravu. Na tyhle komponenty jsou zde připraveny plastové krabičky, sloužící jako zásobníky při hře a fungující naprosto skvěle. Dokonce jsou tu rovnou tři, takže se bez problému vejde vše, co dosud vyšlo a ještě zbyde místo. To samé platí i o boxu na kostky a kostičky hráčů. Trochu nepochopitelně zde ale chybí místo na nové žetony k režimu duet. A opravdu nevím proč, protože místo by se na ně našlo a takhle si je buď dáte k jedněm z karet, nebo do nejspodnějšího patra boxu. Rozhodně bych ale ocenil logické řešení jejich umístění víc, než nové papírové krmítko (v podstatě totiž máte tři – jedno z boxu, jedno ze základu a jedno upravené z Asie). A stejně tak úplně nechápu, proč zde chybí jeden slot na kostku – v režimu Hejno, při hře s nektarem a Oceánií totiž potřebuje každá skupina 2 kostky nektarové a 3 klasické. Super. Jenže v insertu je místo „jen“ na 5 a 5 kostek. Tyto dvě věci mohly být vyřešeny lépe. Neříkám, že ty komponenty není kam dát, ale když už někdo vymyslí celý box, proč tohle nedodělá? No ale dobře. Dalším bonusem velkého boxu je nová krabice na karty a nabídku, tentokrát ve žluté barvě a vyšší než předešlé, aby se do ní daly umístit všechny karty. V podstatě se tak při uložení můžete rozhodnout, zda si karty dáte do přihrádek nebo boxu. Nebo si je rozdělíte dle uvážení. Chvíli jsem nad tím přemýšlel a vlastně mi tohle řešení vyhovuje, protože si takhle může pěkně rozdělit, se kterými kartami jsme hráli jednu hru a příště vzít „nepoužitou část“ a během pár her tak skutečně protočit celou zásobu opeřenců.

V posledním, nejnižším, patře najdete už jen prázdné místo na všechny zbylé komponenty ze všech krabic a rozšíření, ať už se jedná o plastové misky na suroviny a vajíčka nebo krabice na karty nebo přebytečné kostky. Na jednu stranu jsem rád, že jsem tyhle věci nemusel nikam schovávat a mám je spolu se hrou a kdykoliv se mohu rozhodnout je použít. Ptáte se, proč bych to dělal? No důvody jsou podle mě dva. Jednak pokud budeme hrát režim Hejno, ale také ve chvíli, kdy prostě použiju jeden box na dvě hry. Ano, zásob všech komponent už je tolik, že si klidně můžete zahrát dvě paralelní hry Na křídlech z jedné sady – a to klidně jedna skupina klasiku, jedna Duet, jedna bez Oceánie a nektaru, jedna s ním. Je to takový trochu skrytý bonus, který jsem původně úplně nevnímal, ale ve finále se nám na hraní osvědčil.

A teď tedy k hodnocení téhle monstrózní krabice. A to hodně záleží na tom, jak moc máte rádi hru Na křídlech a jak velcí jste příznivci řešení uložení v jednom boxu.

Jako fanoušek hry musím říct, že i přes některé výtky jsem z Hnízdícího boxu nadšený. Mít vše hezky uložené pohromadě v jedné bedně se mi líbí, do boxu se vejde skutečně vše a perfektně roztříděné a i příprava hry se zrychlila. Zkrátka otevřeme, vyndáme krabičky, zamícháme karty a můžeme hrát.

Negativem je samozřejmě přenášení. Krabice je velká a těžká, a tak zapomeňte na nějaké velké přenášení a cestování, zkrátka box je spíše na domácí podmínky nebo herny a ne na vožení po příbuzných – ve vlaku by si mysleli, že máte další zavazadlo.

Zpracování je povedené. Rozdělení boxu je logické, dobré, kartón má dobrou tloušťku a vypadá bytelně. Potěší takové vychytávky jako „poutka“ pro vytažení pater z krabice. A super samozřejmě je, že bylo myšleno na obalené karty, které sem bez problému dáte. Absence místa na duetové žetony zamrzí, ale zase nelze říct, že by je nebylo kam umístit.

Co mnohé nepotěší a co je již před vydáním hodně diskutované, to je cena. Ano, je pravda že za více jako 2500 Kč můžete mít řadu jiných her, ale podle mě na to lze koukat více pohledy. Jednak je důležité, že je v boxu již celé rozšíření (v české verzi). Taky tu máte plastové misky/insert na komponenty a narovinu, kolik dnes stojí samostatné inserty do her? Nebudu tvrdit, že je cena nízká, a že se jedná o povinnou výbavu pro každého, ale je třeba si uvědomit, že se zkrátka jedná o prémiový produkt, který není určen pro všechny (i proto vychází omezené množství) a který ocení hlavně skalní fanoušci hry. Je to podobné jako třeba kovové mince, dřevěné suroviny nebo speciální inserty do her. Zkrátka to tak je, cena je nastavená a každý se může rozhodnout, zda si koupí samostatné rozšíření nebo právě velkou krabici. A ne, nedostal jsem jí zdarma, takže skutečně nemám nějak zkreslený pohled na věc.

 

Závěrem – Hnízdem v Asii je parádní rozšíření skvělé hry, které rozhodně stojí za to mít, ať už hrajete ve dvou hráčích, chcete si zkusit hru v sedmi nebo prostě jen chcete rozšířit sbírku karet ptáků a úkolů. S Hnízdícím boxem to tak jasné není. Ano, je to velmi hezký a krásně zpracovaný úložný systém, který se bude ve vaší sbírce vyjímat, ale zároveň to není nezbytně nutná věc a osobně jí beru jako krásný bonus ke hře, kterou řadím mezi top naší herní sbírky.

 

Rozšíření Hnízdem v Asii můžete koupit a Cechu hráčů zde!

 

a

 

Hnízdící box také na Cechu hráčů zde!

 

Hnízdem v Asii a Hnízdící box

Vydavatelství: Mindok

Počet hráčů: 1-7 (v případě kombinaci se základní hrou)

Věk: 10+

Herní doba: 45-75 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři